VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Základní a praktické školy se spojovat nechtějí

Klatovy - Pro žáky by chyběli asistenti i peníze.

20.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Děti, které potřebují ve škole zvláštní přístup, nyní navštěvují praktické školy, ale ministerstvo školství to chce změnit. Měly by navštěvovat běžné základní školy. To si však nikdo nedovede představit.

„Měly by se rušit praktické školy s tím, že by se žáci se specifickými problémy přesouvali do běžných základních škol. Jde o integraci, o kterou se snaží ministerstvo školství. Měla být zahájena už v roce 2014, ale je posunuta na školní rok 2017/2018, kdy by tyto děti měly být začleněny do běžného kolektivu," uvedla Dana Lencová, ředitelka Základní školy Klatovy, Hálkova ulice, kterou právě tyto děti navštěvují.

Podle Lencové by to znamenalo velké změny hlavně pro základní školy. Musely by mít dostatek asistentů, mít vypracovány různé plány pro práci s těmito žáky, mít odborné pracovníky, čili učitele, kteří mají vystudovanou speciální pedagogiku. To však podle jejích slov žádná základní škola v současné době ani v krátkém časovém horizontu splnit nemůže. „Školy nemají podmínky, peníze ani asistenty, kterých je nedostatek. I my víme, že bychom jich potřebovali mnohem více, máme 18 žáků, kteří mají psaného asistenta a my jich máme k dispozici jen pět. Myslím, že si tohle přesouvání nemůžeme u nás dovolit, nejsou na to peníze," řekla Deníku Lencová.

Zatím si nikdo nedovede představit, v jakém smyslu by nařízení přišlo. Zda by žáci měli na základních školách vlastní třídy, nebo by se přidávali do méně naplněných tříd. „Zatím to řeší ministerstvo. Řekla bych, že zatím na papíru. My se tomu samozřejmě bráníme," dodala Lencová.

S přesouváním dětí z praktických škol nesouhlasí ani ředitelka Základní školy Klatovy, Čapkova ulice, Dana Martinková. „Můj osobní názor je ten, že rušit věc, která tady v Klatovech funguje sto let a jejíž výsledky ve vzdělávání jsou velice pozitivní, není dobrá věc. Už historie nám řekla, že speciální školství má svá pozitiva pro vzdělávání," uvedla Martinková.

Ta také přiznává, že by toto spojení přineslo určité problémy. „Nedá se paušalizovat, zda by přesun žáků z praktické školy narušil vyučování. Každý žák je jedinečný. Někteří z nich by neměli problém, ale v některých případech by tomu asi tak bylo. Nehledě na to si myslím, že integrace by byla velice drahou záležitostí pro náš stát," zhodnotila Martinková.

Proti rušení praktických škol jsou i někteří rodiče. „Myslím si, že když vznikly zvláštní školy, tak to mělo svůj důvod, takže by se to nemělo měnit. Když někdo musí mít zvláštní přístup, tak by neměl být ve třídě, kde se dětí učí běžně. Podle mě by to buď brzdilo ostatní, nebo by z toho bylo nervózní dítě, které by nestíhalo. Rozhodně to není správný krok. Páni ministři by se měli více zamýšlet nad tím, co dělají," řekla Deníku jedna z maminek Kateřina Ferousová, jejíž dítě chodí do třetí třídy základní školy.

Autor: Daniela Loudová

20.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Starosta: Správa parku nás tahala za nos

Ilustrační foto

Senior se zřítil ze střechy, letěl pro něj vrtulník

Gambrinus den opět zve na největší pivní zahrádku

Plzeň - Už víte, co budete dělat v sobotu 24. června?

Hrádku se vzdálil postup do 1. A třídy

Klatovsko – Ve čtvrtek vstoupily do barážových bojů další fotbalové týmy z Klatovska. Sen v podobě postupu do 1. A třídy by si chtěli splnit fotbalisté Hrádku v souboji s Křimicemi.

FOTO: Děti nadchla přestřelka, ale i vojenská technika

Klatovy – Stovky nadšených dětí byly ve středu k vidění v klatovských dragounských kasárnách. Tamní 142. prapor oprav totiž uspořádal již tradiční den otevřených dveří a nabídka byla bohatá.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies