VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět aneb co se kdysi psalo 306

Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.

17.1.2016
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z klatovských novin z let 1920 - 1930Foto: archiv Ivana Rubáše

Poleň

Obec deset kilometrů západně od Klatov s kostelem Všech svatých. Na konci července roku 1911 se tam stala nešťastná událost, při které byl zmařen nadějný mladý život. Dvanáctiletý Pepík Fejfárek nesl svému otci, který v tento čas pracoval na hliništi nedaleko obce, oběd. Po dobu co otec jedl jídlo a kluk čekal na kastrůlek, tak si toto čekání „zkrátil" prohlídkou největší díry. Zničehonic se samovolně odtrhl velký kus hlíny a shodou náhod spadl přímo na chlapce. Sice ho okamžitě začali vyhrabávat, ale nežli odhrnuli několik metráků materiálu, tak byl nebohý hoch mrtev. Ono stačí metr písku a nemáte šanci se pohnout. V tomto případě to bylo ještě horší, neboť cihlářská hlína není sypká. Člověk se prostě udusí. Proto dnes dbáme, aby na všech pracovištích nebyl žádný pohyb cizích lidí.
Z „Políny" pocházel sedmnáctiletý obuvnický učeň Blažej Auerverk, který rád zašel do lesa. Nemyslím tím na procházku, ale v noci něco upytlačit. Jednou, 4. září roku 1913, zrovna když měl noční pochůzku chudenický četnický strážmistr František Novotný, se vydal na Doubravu. V momentě, kdy střelil srnce a chtěl dávat maso do pytle, tak se před ním zjevil četník. Auerverk se tak lekl, že všeho nechal a vzal „nohy na ramena". Na místě nechal jak pytel na kořist, tak hlavně svoji jednohlavku. Puška byla pochopitelně zkonfiskována a na mladého pytláka bylo učiněno trestní oznámení. Nějaký týden vězení dostal.

Poleňka

V nedaleké Poleňce sloužil u hospodáře Václava Řežáče jistý čeledín Václav Malý. Vcelku s ním žádné problémy nebyly, jen čas od času vyvedl nějakou nepochopitelnou skopičinu. Nikdy nešlo o žádnou závažnější věc a vždycky to vše skončilo bez jakékoliv újmy. Jednou však jeho chování bylo od rána divnější než jindy a „výsledek" na sebe nenechal dlouho čekat. Bylo to 4. září roku 1912, kdy na dvoře začal napadat služku Terezii Sedláčkovou. Nejprve po ní požadoval náklonnost, poté lásku a když mu nebylo vyhověno, tak začal vyhrožovat, že ji zabije, a že si svůj život může uchránit jen vykoupením nějakým zlatým šperkem.

Když nepochodil a služebná se zamkla v kamrlíku, tak Malý začal láteřit. Vytlačil skleněné okénko u hospodářovy světnice, otevřel si zevnitř, a vše prohledal. Odcizil jeden zlatý prsten a pracovní knížku jiného čeledína Vojtěcha Ryneše. Následně ze vsi uprchl. Četníci ho v sousední vesnici chytili a dopravili ke klatovskému soudu. Ten rozhodl, že se Malý v Plzni podrobí lékařskému vyšetření, zdali není náhodou „na hlavu". A představte si, že byl. Vyšetřování bylo ihned zastaveno a Malý byl z vazby propuštěn. Docela by bylo záhodno vědět, dle jakých zjištěných faktů lékaři rozhodovali. Dnes se určitě více zkoumá, zdali to dotyčný „hraje" nebo „nehraje".

Řakom

Za vrchem Doubravou leží vesnička Řakom. Tam za obecním starostou Cvachovcem v noci na 2. září roku 1916 „přišli na návštěvu" neznámí pobertové. Podívali se do chlívku a zjistili několik pěkných vepříků. Ti se jim hodili, neboť ve válce byla velká poptávka po mase a tudíž to byl „pěknej kauf". Jenže v té tmě se jim čuníky nedařilo chytit a dělali při tom velký rámus. Tento hlomoz vzbudil Cvachovce, který vycvičen vzal ručnici a šel do chlívku. Sice se pokusil slovně o výzvu ke vzdání, ale odpovědí byla střelba z revolveru. Cvachovec to dostal do nohy a klesl k zemi. Toho pachatelé využili a utekli do nedalekého lesa. Nemělo smysl pronásledování, bylo třeba dopravit zraněného k lékaři a pro příště pořádně zabezpečit svůj živý i neživý majetek. Jako dnes.

Balkovy

Nedaleko leží Balkovy, osada při silnici do Poleně. Z této polosamoty pocházeli potulní řemínkáři Anna a Jan Šlehoferovi. Byla válka a prodej kradeného zboží byl každodenní realitou. Nějaký kupec se vždycky našel. Bylo předposledního září roku 1916, když se „Šlehofráci" vydali k Poleni na pole plné pěkného zelí. Vzali si sebou žebřinák a „sklízeli" ve velkém. Načapal je poleňský starosta Karel Kohout a dostalo se mu odporu. Nejprve slovního, posléze i fyzického. Šlehofer byl silnější, takže Kohouta zpacifikoval, a Šlehoferová mohla se zelím odjet. Část zelí sice ještě ráno prodali, ale ještě dopoledne si pro ně přišel četník. Byli obžalováni z krádeže a ze zločinu veřejného násilí proti úřední osobě. Dostali pár měsíců káznice a na jaře byli zase doma. Asi to nebylo poprvé ani naposledy…

Ivan Rubáš

Autor: Redakce

17.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nedělní vážná nehoda u Zhůře

Chirurga Klatovské nemocnice obvinili za tragickou nehodu

Dobrovolníci pomáhají ve Veselí se záchranou tamního chátrajícího zámku.
19

FOTO: Se záchranou zámku ve Veselí pomáhají dobrovolníci

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Florbalisté SC Klatovy startovali na Czech Open

Praha, Klatovy – Největšího florbalového turnaje na světě – Czech Open, který se konal v Praze minulý týden od čtvrtka do neděle, se s více než 4000 hráči a hráčkami z 19 zemí zúčastnili také florbalisté Sport Clubu Klatovy.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení