VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo - 53

Žichovice – Pokračujeme v seriálu o jednotlivých obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme i do sto a více let starých novin, abychom zjistili, co se o obcích psalo.

12.12.2010
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z klatovských novin z let 1920 - 1930Foto:

Žichovice – 2. část

Také v Žichovicích měli vyhlášenou hospodu, kde se to občas popralo. Jak píše tehdejší tisk z 30. 6. 1928, bylo 8. prosince loňského roku v nádražní restauraci Františka Koláře velmi živo. Průběh večera byl obyčejně normální. Zhruba třicet hostů sedělo u stolů, povídali si a někteří hráli karty. Tento pokojný stav trval do osmé večerní, kdy do hostince vstoupil podnapilý třiapadesátiletý drnomistr Ferdinand Šandera ze Sušice a pohupující chůzí došel k výčepu. Samozřejmě, že chtěl „nalejt pívo“. Hostinský Kolář, který viděl „jeho opičku“, mu žádné pivo nedal a rychle ho „vypakoval“ ven před dveře. Do tohoto okamžiku je vždy zatím vše v pořádku. Zná to každá generace již po staletí. V opilcově hlavě se v určitý moment něco „zvrtne“, rozum se zatemní a dotyčný jedná instinktivně. A pořád je to stejný… Bylo mně ublíženo… Také Šandera venku vyslyšel vnitřní hlas a rozhodl se pomstít „ponížení“. Vrátil se zpátky do lokálu a s nožem v ruce začal všechny přítomné ohrožovat. K tomu křičel u každého stolu, že kdo bude chtít, toho „vykuchá“. Někteří se doopravdy vylekali a z hospody radši utekli. Byl tam na pivě také železničář František Persa, který se Šanderovi kurážně postavil na odpor. Vzal si na svoji obranu židli, kterou se kryl a za chvíli útočníka chytil a povalil na zem. To už mu kamarádi přikročili na pomoc a všichni společně dotyčného zpacifikovali, ba i notně „namleli“.

Do Klatov se aktéři dostali k soudu 28. června a Šandera se zpovídal ze zločinu nebezpečného vyhrožování dle § 99 tr. zákona. Když se soudce vrchní rada Hajský jednadvacetkrát trestaného obžalovaného ptal, proč dělá takové hlouposti, dostal odpověď, že nemůže vidět faleš. Vzkypí v něm hněv a nemůže se ovládat. Také u soudu to bylo vidět. Když hovořil svědek, tak nervně křičel: „Ježíši Kriste, že mu ta huba nebolí“. Ježíš nepomohl a konečný verdikt zněl na dva měsíce „arestu“ (vězení), s dvěma posty a ztrátou volebního práva. Co naplat, to nic není, za půl roku vyvolal jinou rvačku někde jinde. To se nedá nic dělat, určití lidé mají svoji životní pouť předem „nalajnovanou“. Jak si zvyknou na kriminál, tak se tam budou vracet stále a stále…

O tom, že se spory řešily nejenom s nožem v ruce, ale i jinou zbraní, dokazuje tragédie z roku 1933, kdy byl v revíru Čepičná zastřelen Naas, hajný žichovického velkostatku. Vražda byla tehdy provedena ve chvíli, kdy hajný seděl na posedu a čekal na srnčí. Tehdejší pátrání ustrnulo na mrtvém bodě, když byl předpoklad, že mohlo jít také o nešťastnou náhodu, neboť hajný mohl mít pušku opřenou o prsa, shodou náhod mohl vyjít výstřel, následně spadnul z posedu a ráno byl nalezen mrtev. Tuto hypotézu nevyloučilo ani lékařské dobrozdání (lékařský znalecký posudek), neboť smrtící rána do hrudi šla zezdola nahoru, takže se časem od pátrání pachatelů upustilo. Po třech letech však o této záhadné příhodě počaly prosakovat na veřejnosti různé zvěsti o dokonalé odplatě a četnictvo se tomuto případu začalo opět věnovat. Byla utvořena speciální četnická pátrací skupina v čele s majorem Řezáčem z Klatov a kapitánem Dvořákem ze Strakonic. Jak píše Šumavan z 24. února 1937, byli vzati do vyšetřovací vazby tři vášniví pytláci, a následně obžalováni z trestného činu vraždy. Jak Václav Svatoš, Josef Havlík a František Pešták z Rabí a Žichovic dopadli, to jsem bohužel kvůli časové zaneprázdněnosti doposud nezjistil. Nejde o to, kolik dostali let, ale jde o to, že nelze připustit řešení, že pokud mně někdo vadí, tak vezmu pušku a půjdu ho zastřelit. Já to udělám jednomu a druhý to udělá mně… To by tady za pár let byl volný prostor pro někoho jiného…

Ivan Rubáš

12.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Silnice v Národním parku Šumava mezi Srním, Antýglem a Modravou obdržela Cenu Ministerstva dopravy ČR
4

FOTO: Šumavská silnice byla oceněna ministerstvem

Ilustrační foto

Nechal ho u sebe bydlet, odvděčil se mu tím, že mu ukradl věci

Sestry Galuškovy vyjely tři kovy v jedné lodi

Hohenlimburg, Sušice – I když se nezvykle dělily o jedinou loď, vybojovaly sestry Antonie a Karolína Galuškovy, členky oddílu KVS Sušice, na mistrovství Evropy juniorů (U18) a kategorie U23 v německém Hohenlimburgu dohromady tři cenné kovy. Šampionátu se zúčastnili nejlepší závodníci z 27 zemí.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení