VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo - 53

Žichovice – Pokračujeme v seriálu o jednotlivých obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme i do sto a více let starých novin, abychom zjistili, co se o obcích psalo.

12.12.2010
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z klatovských novin z let 1920 - 1930Foto:

Žichovice – 2. část

Také v Žichovicích měli vyhlášenou hospodu, kde se to občas popralo. Jak píše tehdejší tisk z 30. 6. 1928, bylo 8. prosince loňského roku v nádražní restauraci Františka Koláře velmi živo. Průběh večera byl obyčejně normální. Zhruba třicet hostů sedělo u stolů, povídali si a někteří hráli karty. Tento pokojný stav trval do osmé večerní, kdy do hostince vstoupil podnapilý třiapadesátiletý drnomistr Ferdinand Šandera ze Sušice a pohupující chůzí došel k výčepu. Samozřejmě, že chtěl „nalejt pívo“. Hostinský Kolář, který viděl „jeho opičku“, mu žádné pivo nedal a rychle ho „vypakoval“ ven před dveře. Do tohoto okamžiku je vždy zatím vše v pořádku. Zná to každá generace již po staletí. V opilcově hlavě se v určitý moment něco „zvrtne“, rozum se zatemní a dotyčný jedná instinktivně. A pořád je to stejný… Bylo mně ublíženo… Také Šandera venku vyslyšel vnitřní hlas a rozhodl se pomstít „ponížení“. Vrátil se zpátky do lokálu a s nožem v ruce začal všechny přítomné ohrožovat. K tomu křičel u každého stolu, že kdo bude chtít, toho „vykuchá“. Někteří se doopravdy vylekali a z hospody radši utekli. Byl tam na pivě také železničář František Persa, který se Šanderovi kurážně postavil na odpor. Vzal si na svoji obranu židli, kterou se kryl a za chvíli útočníka chytil a povalil na zem. To už mu kamarádi přikročili na pomoc a všichni společně dotyčného zpacifikovali, ba i notně „namleli“.

Do Klatov se aktéři dostali k soudu 28. června a Šandera se zpovídal ze zločinu nebezpečného vyhrožování dle § 99 tr. zákona. Když se soudce vrchní rada Hajský jednadvacetkrát trestaného obžalovaného ptal, proč dělá takové hlouposti, dostal odpověď, že nemůže vidět faleš. Vzkypí v něm hněv a nemůže se ovládat. Také u soudu to bylo vidět. Když hovořil svědek, tak nervně křičel: „Ježíši Kriste, že mu ta huba nebolí“. Ježíš nepomohl a konečný verdikt zněl na dva měsíce „arestu“ (vězení), s dvěma posty a ztrátou volebního práva. Co naplat, to nic není, za půl roku vyvolal jinou rvačku někde jinde. To se nedá nic dělat, určití lidé mají svoji životní pouť předem „nalajnovanou“. Jak si zvyknou na kriminál, tak se tam budou vracet stále a stále…

O tom, že se spory řešily nejenom s nožem v ruce, ale i jinou zbraní, dokazuje tragédie z roku 1933, kdy byl v revíru Čepičná zastřelen Naas, hajný žichovického velkostatku. Vražda byla tehdy provedena ve chvíli, kdy hajný seděl na posedu a čekal na srnčí. Tehdejší pátrání ustrnulo na mrtvém bodě, když byl předpoklad, že mohlo jít také o nešťastnou náhodu, neboť hajný mohl mít pušku opřenou o prsa, shodou náhod mohl vyjít výstřel, následně spadnul z posedu a ráno byl nalezen mrtev. Tuto hypotézu nevyloučilo ani lékařské dobrozdání (lékařský znalecký posudek), neboť smrtící rána do hrudi šla zezdola nahoru, takže se časem od pátrání pachatelů upustilo. Po třech letech však o této záhadné příhodě počaly prosakovat na veřejnosti různé zvěsti o dokonalé odplatě a četnictvo se tomuto případu začalo opět věnovat. Byla utvořena speciální četnická pátrací skupina v čele s majorem Řezáčem z Klatov a kapitánem Dvořákem ze Strakonic. Jak píše Šumavan z 24. února 1937, byli vzati do vyšetřovací vazby tři vášniví pytláci, a následně obžalováni z trestného činu vraždy. Jak Václav Svatoš, Josef Havlík a František Pešták z Rabí a Žichovic dopadli, to jsem bohužel kvůli časové zaneprázdněnosti doposud nezjistil. Nejde o to, kolik dostali let, ale jde o to, že nelze připustit řešení, že pokud mně někdo vadí, tak vezmu pušku a půjdu ho zastřelit. Já to udělám jednomu a druhý to udělá mně… To by tady za pár let byl volný prostor pro někoho jiného…

Ivan Rubáš

12.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rock'n'beer festival Klatovy
40

FOTOGALERIE: Sokolský stadion patřil rocku a pivu

Baráž o krajský přebor 2017: Nýrsko (červené dresy) - Horažďovice 1:1

Nýrsko a Mochtín se zachránily, Měčín spadl

Řidička čelní střet s kamionem nepřežila

Horní Lukavice – Jízda směrem od Plzně k Horní Lukavici se v pondělí odpoledne stala osudnou pro osmapadesátiletou řidičku. S vozem Fábia přejela do protisměru a střetla se s kamionem.

FOTO/VIDEO: V Horažďovicích vařili a ochutnávali kaši

Horažďovice – Stovky návštěvníků zaplnily v sobotu parkán horažďovického zámku, kde se konaly oblíbené Slavnosti kaše.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

FOTO: Pačejovští pasovali budoucí školáky

Pačejov - Slavnostní „výkop" absolventů pačejovské mateřské školy si odbyl svou premiéru ve čtvrtek odpoledne v nově opravených prostorách obřadní síně kulturního domu v Pačejově nádraží.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies