VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo - 31

Malá Víska – Pokračujeme v seriálu o jednotlivých obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme i do sto a více let starých novin, abychom zjistili, co se o obcích psalo.

11.7.2010
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z klatovských novinFoto:

Malá Víska

Vesnice 3 km jižně od Klatov těsně spjatá s Vrhavčí. Ti starší jí doposud říkají Maloveska. Z historického hlediska jde o logické zastavění volného prostoru při hlavní silnici do Klatov, prvně zmiňovaném r. 1544. Drobnou zajímavostí je zvonice z r. 1924. Z Malovesky pocházela matka prezidenta Antonína Zápotockého. V usedlosti č. 19 hospodařil Jan Dolejší, jehož syn, krejčovský pomocník, také Jan, si vzal Terezii Kličkovou z Klatov a 24. května 1855 se jim narodila dcera Barbora (Barunka), která se provdala za Ladislava Zápotockého. Zajímavou historií disponuje bývalá továrna na vatu Dissmann a spol. v letech 1923-30.

V tak malé vesnici se přesto udály mnohé příhody. Posuďte sami. Tak například dobový tisk z 24. 5. 1890 psal o masopustní veselici, která byla v neděli 16. února v Malovesce. Tam byli přítomni Matěj Hošek a Kocum, oba z Vrhavče, a dávali si stále hrát sólo. To se nelíbilo místním chlapcům, zejména Tykvartovi a Touškovi. Jak šel čas, teplota v sále stoupala, vypitý alkohol „vřel“ v žilách přítomných, a jak to tak bývalo (a bývá), čekalo se na nějaký spouštěcí mechanismus, který „upustí přebytečnou páru z kotle“. A přišel. O půlnoci byla dámská volenka a jistá Baruška K. šla tancovat s přespolním Hoškem a ne s Tykvartem. Démon alkohol mu pošeptal: „Teď anebo nikdy“. Tykvart napadl Hoška a dal tím povel k celkové rvačce. Jako „správní“ hrdinové se maloveští chalani Matějka, Touš, Jakl a Josef Kopecký společně pustili do Hoška. I když měl před sebou přesilu, byl povalen na zem, vstal a mohl zvítězit, nabýt sklenice v rukou Kopeckého, kterou mu rozbil o hlavu. A bylo po zábavě. Krvácejícího Hoška odvedla matka a sestra domů, ale pro doktora neposlali. Hošek sice po nějaké době již chodil, ale stále si stěžoval na nesmírné bolesti hlavy.

Toto utrpení skončilo po dlouhém měsíci, 15. března, kdy byl konečně povolán lékař. Hned se volal vyšetřující soudce, jemuž Hošek ještě řekl: „Já myslím, že mi nejvíc ublížila rána tou sklenicí“. Druhý den skonal. Až poté pitva prokázala tříštivou ránu, kde ještě byly úlomky skla a části lebky zapíchnuté v mozku. Krajský soud sice poslal Josefa Kopeckého pro těžké ublížení na těle na dva roky do žaláře, ale co to je… Hoškovi to život nevrátilo. Platí to stále - i při té rvačce musí mít člověk štěstí…

A co stalo 1. září 1901? To přišel do hostince Jana Hracha v Malovesce Josef Dolejš, místní, několikrát trestaný domorodec, který v podnapilém stavu vyvolával pře a hrozil každému nějakou škodou, hlavně vypálením gruntu. Když v noci šel domů, vypravilo se za ním komando ve složení Karel Pytel, Matěj Altmann, Jan Bayer a František Seidl. Když Dolejše dostihli, tak se stalo něco, v čem se svědecké výpovědi lišily a dnes již nikdo nezná pravdu. Tito dotyční s tím žili až do smrti.

Výsledkem bylo, že Seidl uhodil sukovicí Dolejše do hlavy tak, že ten padl nehybně na zem. Nedlouho nato zemřel. U soudu Seidl všeho litoval, jen zmínil, že všichni kolem něho křičeli: „Prašti ho, prašti ho.“ Dostal pro zločin zabití 13 měsíců těžkého žaláře. Jako v předešlém konfliktu říkám, to je co…

Víme, co dokáže davová psychóza a vyhrocená situace, to jeden dokáže i zabít… proto je třeba mít štěstí, abychom na takovém místě nebyli…

A do třetice. Klatovský Šumavan 15. 11. 1939 psal o jistém 75letém zvrhlíkovi Václavu Šprochovi, výměnkáři z Hejna, který, řečeno dnešní terminologií, spáchal trestní čin pohlavního zneužití mezi příbuznými, neboť tato hnusná smilstva páchal na svých nezletilých vnučkách, Věře a Magdě. Líčení bylo tajné, přesněji neveřejné, a výsledek jaksi později unikl zveřejnění. Je dobře, že lidé, kteří spáchali, tenkrát i dnes, něco takového ohavného, jsou veřejně „propíráni“ a pranýřováni v médiích, neboť ukájet se na dětech může jenom úchyl a společnost by to měla vědět.

Ivan Rubáš

11.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Odstranění popraskaných pylonů pomníku Díky, Ameriko! v dubnu 2016

Žulu na nový památník Díky, Ameriko! pořídí radnice sama

Hasiči SDH Horšovský Týn likvidují v sobotu ráno padlý strom u Kocourova
3

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

FOTO: S německým soupeřem Klatovy prohrály o gól

Klatovy – S německým soupeřem EHC Lausitzer Füchse prohráli v pátek v dalším přípravném utkání na domácím ledě hokejisté SHC Klatovy.

Hacker okradl muže z Klatovska o tisíce

Velhartice – Policie pátrá po hackerovi, který se naboural do počítače 52letého muže z Velhartic a ukradl mu peníze z účtu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Klatovy hostí nováčka z Rakovníka

Klatovsko – Druhé zápasy čekají o víkendu fotbalová mužstva hrající divizi, krajský přebor, 1. A třídu, okresní přebor a III. třídu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení