Vodné a stočné v Klatovech od Nového roku vzroste téměř o čtyři koruny za metr krychlový. Nově lidé zaplatí za kubík celkem 53,30 koruny (vodné 28,96 Kč za m³, stočné 24,34 Kč za m³). Na svém posledním zasedání to odsouhlasili zastupitelé města.

„O nárůst ceny se zasloužilo více faktorů. Vliv má například odpisová hodnota nového majetku formou nájmu zřizovateli, vzrůst DPH z 9% na 10 %, zvýšená nákupní cena z přivaděče o více než korunu, či dražší nákup surové vody z nýrské přehrady,“ vysvětloval zastupitelům klatovský starosta Rudolf Salvetr. Doplnil, že do ceny se negativně promítá i poměrně výrazně snížený odběr vody na domažlické větvi. „Kalkulace na příští rok počítá se sníženým objemem odběru vody o 100 tisíc metrů krychlových, je upravena na reálný odběr vody. Pozitivem je, že se snižuje únik vody, jsme jedni z nejlepších, roční ztráty máme pouhých 14 až 16 %, oproti Praze se ztrátami 40 až 45,“ doplnil Salvetr.

Někteří zastupitelé však nebyli s vysvětlením spokojeni. „Po dobu platnosti provozovatelské smlouvy je fixace cen na 5 let, proč tedy zvedáte cenu?“ ptal se například Jiří Pour. Na fixaci cen poukázala i Alena Mazancová či Petr Fiala. Zástupci společnosti Šumavské vodovody a kanalizace však vysvětlovali, že konstrukce pro výpočet cen je neměnná, pětiletá fixace při tvorbě cen platí, ale pouze u některých položek. Jsou indexované položky - energie, chemikálie, vyčištěná, prodaná voda - ve vazbě na výkon při zpracování vody. Možné je zvyšovat cenu pouze o inflaci.

Starosta na konci diskuse varoval před tím, osvobodit některé obce od povinnosti platit nájemné z přivaděče. Nyní se zpoplatňuje formou nájmu, pokud by měl přivaděč, jehož hodnota je stovky milionů, poruchu, byl by to problém hlavně pro Klatovy, na které by dolehly náklady spojené s opravami přivaděče, neboť jsou největším odběratelem.

Klatovští zastupitelé zvýšení vodného a stočného o celkem 3,63 koruny nakonec odsouhlasili, pro bylo 22 z 25 přítomných.