VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velhartický hřbitovní kostel zachraňují občané

Velhartice /FOTOGALERIE/ - Letos začne oprava střechy, 700 tisíc dal kraj, téměř 300 tisíc získalo občanské sdružení.

30.7.2009 2
SDÍLEJ:

Hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény ve VelharticíchFoto: DENÍK/David Kojan

Zelený povlak na zdech i na podlaze a vlhko uvnitř, zvenčí plesnivá a místy opadávající omítka. Tak v současnosti vypadá významná kulturní památka Klatovska z konce 14. století, hřbitovní kostel sv. Maří Magdaleny u Velhartic, jehož majitelem je římskokatolická církev.

Opravu kostela si vytklo za cíl Občanské sdružení na záchranu kostela sv. Maří Magdaleny, které založili velhartičtí občané a rodáci v lednu letošního roku z iniciativy velhartické rodačky Věry Fexové.

„V letošním roce bude vyměněna polovina střešní krytiny. Střecha byla sice opravena před patnácti lety, použitý materiál byl ovšem velice nekvalitní, nevydrží zdejší podnebí a střecha je nyní v havarijním stavu,“ vysvětlil předseda sdružení Jan Löffelmann.

„Kraj přislíbil církvi sedmisettisícovou dotaci s tím, že 290 tisíc korun musí investovat majitel. Právě tyto prostředky se naše sdružení snažilo sehnat a v současnosti už je máme,“ doplnil Löffelmann.

Sdružení pořádá různé kulturní akce, jejichž výtěžek je určen na opravu kostela. První takovou akcí byl už na konci minulého roku adventní koncert smíšeného pěveckého sboru Canticorum, který zcela zaplnil velhartický kostel Narození Panny Marie a na kterém se vybralo zhruba 15 tisíc korun. Na kostel přispěli i velhartičtí rodáci, které sdružení oslovilo.

„Vzhledem k tomu, že objekt patří církvi, je pro obec velice obtížné přímo financovat opravy. Protože máme v nájmu samotný hřbitov, opravili jsme aspoň s pomocí dotace hřbitovní zeď. Vznik sdružení vítáme, už to přineslo první ovoce, takže myslíme, že se dílo podaří. Obec s opravou samozřejmě v rámci svých možností pomůže,“ přivítal vznik sdružení velhartický starosta Pavel Prosr.

Snahy o záchranu kostela kladně hodnotí i velhartická rodačka Božena Svobodová, kterou jsme zastihli přímo na velhartickém hřbitově. „Kostel je památkou, která k Velharticím patří, konají se zde například známé pouti k Maří Magdaleně, opravu si tedy určitě zaslouží,“ pochválila snahu sdružení.
V příštím roce by opravy kostela měly pokračovat druhou polovinou střechy, v dalších letech bude následovat odvodnění, oprava fasády a nakonec i vnitřku kostela. „Myslím, že náš záměr se podaří, budeme pro to dělat vše,“ uzavřel Löffelmann.

Kostel sv. Maří Magdaleny

Stavba kostela byla zahájena roku 1373, hřbitovní brána a portály pocházejí ze 16. století., kdy byl kostel pozdně goticky přestavěn. Původní třídílný gotický oltář „Velhartická archa“ byl v roce 1902 prodán Národnímu muzeu, v současnosti je vystaven ve sbírce starého umění Národní galerie.

Autor: David Kojan

30.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Oživené prohlídky Klatov se líbily.
23

OBRAZEM: Oživené prohlídky Klatov měly úspěch

FOTO, VIDEO: V Olšanech požehnali obecní symboly

Olšany - U příležitosti 790. výročí první písemné zmínky obce a udělení obecního znaku a vlajky v únoru letošního roku se v Olšanech v sobotu uskutečnil sraz rodáků a přátel obce.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo - 385

Klatovsko – Přinášíme seriál o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých i sto let.

Koukáme na svět

Klatovsko - Hodně štěstí, zdraví a spokojenosti do života přeje Deník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení