Pečeme řízek neboli Schnitzel, potřebujeme vajíčko a strouhanku neboli Ei a Brösel a k bramborám přidáme máslo neboli Butter. Žáci učebního oboru kuchař – číšník z Integrované střední školy v Klatovech už v rámci praxe celou řadu pokrmů zvládnou, jenže teď k vaření musí na několik dnů přidat také své znalosti německého jazyka. Na třítýdenní výměnnou praxi za nimi přijela skupina šesti žáků oboru kuchař ze školy Jugendaufbauwerk z německého Nauenu.


„První dny se skupina německých žáků věnovala jazykové přípravě, aby se seznámili s odbornými termíny, které potřebují na pracovišti,“ vysvětluje učitelka Integrované střední školy v Klatovech Šárka Niklová. To také vysvětluje přítomnost několika papírů s česko – německými slovíčky z oboru vaření vylepených v jídelně v Kollárově ulici. „Je to určitě zajímavé, když si během praxe můžeme promluvit s kamarády v němčině. Když některé slovíčko nevíme, nahlédneme na papír nebo si navzájem pomůžeme,“ shodují se žáci z prvního až třetího ročníku oboru kuchař – číšník klatovské ISŠ Michal Širaj, Petr Gajer a Katka Horáčková.


„Několik dní stráví žáci na pracovišti školní jídelny a pak budou pracovat u smluvních partnerů v restauraci hotelu Ennius a Tep v Klatovech,“ dodala Niklová s tím, že výměnný pobyt se uskutečnil v rámci programu Tandem s podporou Česko – německého fondu budoucnosti.


Protože výměnný pobyt, který absolvují také Klatované v Německu, není zaměřen jen na práci, chtějí klatovští žáci a učitelé ukázat německým kamarádům také krásy okolí. Proto připravili doprovodný program vyplněný například návštěvou Pivovarského muzea v Plzni či památek v hlavním městě Praze. Příští týden také čeká žáky společný kurz přípravy kávy.


Podle Niklové jsou sice výměnné praxe náročné na přípravu, ale na druhou stranu jsou zajímavou příležitostí k rozšíření jazykových a odborných dovedností žáků. „Vyzkouší si, jak se o sebe umí postarat, jak se žije a pracuje v jiných zemích, a také budou lépe připraveni na svůj nástup do praxe,“ dodala Niklová.