VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Klatovech řekli hernám STOP

Klatovy – Zastupitelstvo odsouhlasilo novou vyhlášku, do tří let nezůstane v Klatovech ani jedna herna.

19.11.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petra Andrýsková

Blikající cedule oznamující jackpot už za pár let v ulicích Klatov neuvidíte. Zastupitelstvo města odsouhlasilo novou vyhlášku, která se týká provozu heren. Do třech let nezůstane v Klatovech ani jedna.

„Nová vyhláška, která bude v platnosti od 1. ledna 2012, reguluje provoz všech výherních hracích zařízení, mechanických automatů, videoloterijních terminálů i elektronických rulet. To znamená, že nové přístroje se nemohou už povolit, ale dobíhá platnost jednotlivých povolení, která jsou už vydána. Na výherní hrací přístroje se povolení vydávají na rok. V letošním roce jich je na území města padesát, v roce 2012 zbudou už jen čtyři a následující rok budeme na nule. Videoloterijní terminály se vydávají i na deset let, ale vzhledem k novému zákonu o loteriích, na který naše nová vyhláška navazuje, se doba platnosti povolení snižuje tak, že končí nejpozději 31. prosince 2014,“ informoval místostarosta města Klatovy Jiří Štancl.

V klatovských provozovnách je v současné době 234 videoloterijních terminálů, v roce 2012 se jejich počet nezmění, v roce 2013 jich zůstane 182 a na konci roku 2014 i ty zaniknou.

Připravena byla i jiná varianta, ale zastupitelstvo jí nevyužilo. „Myslím si, že pokud mají provozovatelé ve svých hernách videoterminály, tak mají tři roky na to, aby se nějak přizpůsobili. Zastupitelé byli většinou toho názoru, že se mají herny zakázat všude, tak se tak stalo. Zvažovali jsme také variantu, že bychom vymezili místa, kde by videoterminály mohly dále fungovat, ale radní i zastupitelé se většinou přikláněli k plošnému zákazu,“ sdělil Štancl.

Radost z této vyhlášky nemají provozovatelé heren. Někteří v Klatovech působí desítky let. „Máme v Klatovech čtyři herny a nikdy jsme v nich neměli žádné potíže. Jsme tady v Klatovech nejstarší, kteří v tomto oboru podnikají. Myslím si, že je nespravedlivé, že město nás hodilo do jednoho pytle a ukončilo provoz heren nám i provozovatelům, se kterými byly problémy. Město to mohlo vyřešit jinak, má teď různé pravomoci, které dříve nemělo. Mohlo určit pravidla, ale ne to takhle celé ukončit,“ řekl Deníku majitel heren v Klatovech Vlastimil Lagron.

Kvůli zrušení heren mohou prý začít i horší časy. „Obávám se, že začnou vznikat černé herny, a bude to tak ještě horší než teď. Přiznám se, že jsem chtěl všechny své podniky prodat, ale nyní se stanou téměř neprodejné,“ doplnil Lagron.

Déle otevřeno

Návštěvníci restauračních zařízení se mohou radovat, zastupitelstvo schválilo také vyhlášku o prodloužení otevírací doby restauračních zařízení, barů a diskoték. První variantou bylo, že bude otevřeno do jedné hodiny ve všední dny a do půl páté v pátek, v sobotu a o svátcích, ale prošel jiný návrh, který podal Jaroslav Nejdl. „Otvírací doba bude od 1. ledna 2012 upravena tak, že ve všední den bude otevřeno do dvou hodin do rána a v pátek, sobotu, v den pracovního klidu a o svátcích bude otevřeno do půl páté do rána. Vyhláška platí na území města, které je vyznačeno v mapce, jež je součástí vyhlášky. Pro provozovny, které jsou mimo toto území, vyhláška neplatí, pokud ovšem nejsou hernami. Žádným způsobem se tato vyhláška nedotkne například plesů, maturitních plesů, protože nejde o hostinskou činnost, dále čerpacích stanic, kde je občerstvení doplňkovou činností, vývařoven nebo bufetů,“ vysvětlil Štancl.

Jako výhru tuto změnu berou i provozovatelé restaurací. „Je to úspěch. Chtěli jsme, aby byla tahle vyhláška zrušena úplně, ale to nešlo, takže jsme rádi i za tenhle krok od města. Určitě to bude lepší,“ sdělil vedoucí restaurace Střelnice v Klatovech Juraj Turis.

Jedním ze šťastlivců, kterých se vyhláška netýká, je restaurace Mazda, znova bude fungovat 24 hodin denně. „Jsem moc rád, že se vyhláška změnila, že konečně budu moci mít zase otevřeno jako předtím, než začala platit předešlá vyhláška. Hlavní je teď, jak na tohle vše budou reagovat lidi, zda se návštěvnost obnoví, jestli už je to vše neodradilo a začnou chodit znovu. Musím nyní jen doufat, že tahle vyhláška přinese nějakou změnu, ale jinak mám velkou radost, že se mě vyhláška netýká, i když přiznám, že i to prodloužení by mi pomohlo,“ uvedl majitel restaurace Mazda David Kschier.

Vyhlášky se městu osvědčily. „Po přijetí vyhlášek se klid ve městě podle zkušeností městské policie výrazně zlepšil a z toho důvodu jsme také stanovili provozní dobu tak, aby ve středu města nebyly nonstopy, které přinášely nejvíce problémů. Ve velké většině případů provozovatelé vyhlášky dodržovali, jsou však vytipovány podniky, které je soustavně porušují, a s těmi se vedou přestupková řízení, kterých je nyní 18, z toho už jsou čtyři vyřešeny,“ dodal Štancl.

Někteří občané Klatov jsou rádi, že herny z Klatov zmizí. „Je moc dobře, že takovou vyhlášku město konečně schválilo. Herny tady dělají jen neplechu, a hlavně ve Vídeňské ulici. Vyrostly tady všude po Klatovech jako houby po dešti. Mělo se to protřídit už dávno nebo vůbec ty nové nepovolovat. Chtělo by to, aby skončili všichni najednou a ne až za tři roky. Kdo ví, co tady zase za tu dobu Vietnamci vymyslí jiného. Je to hrozná banda,“ řekl Deníku svůj názor Petr Babka z Klatov.

Autor: Daniela Loudová

19.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání odpůrců těžby zlata v Kašperských Horách
6

Protestovali proti těžbě zlata na Šumavě

Koncert ke 155. výročí založení pěveckého sboru Prácheň
24

OBRAZEM: Pěvecký sbor Prácheň oslavil hned dvě výročí

Vzácného veterána dostal Milan Vaníček jako osmnáctiletý kluk pod stromeček

Plzeň – Psal se rok 1962 a osmnáctiletý Milan Vaníček právě složil řidičské zkoušky. O Vánocích našel pod stromečkem doklady na automobil Salmson Grand Sport, který mu daroval jeho otec. 

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo - 373

Klatovsko – Přinášíme seriál o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých i sto let.

Uprchlý pes zranil ženu, chovatel může jít za mříže

Nýrsko – Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti obvinili nyní policisté 31letého muže ze Strážovska, jehož pes v březnu v Nýrsku těžce zranil chodkyni.

S žádostí o nový proces ekonom neuspěl. Nepřinesl nové důkazy

Plzeň – Jsem nevinný, tvrdí od začátku ekonom Jaroslav K. z Domažlicka, který si odpykává pět let vězení za znásilnění své někdejší milenky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies