VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústalečtí nečekali a vodovod opravili

KLATOVSKO - Obce marně shání finanční prostředky na rekonstrukce zastaralých vodovodů. Chalupáři z Ústalče vzali věc do svých rukou

2.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Pouze státní dotace nebo peníze z Evropské unie umožňují malým obcím na Klatovsku zrekonstruovat desítky let staré obecní vodovody. Rozpočty totiž často stačí jen na nejnutnější opravy.


„Vodovod vybudovaný na konci 60. let obec v roce 1996 odkoupila od exekutora po bývalém zemědělském družstvu. Na základní opravy peníze v rozpočtu vyčleněny máme, ale kompletní rekonstrukci vodovodu si finančně dovolit nemůžeme,“ potvrdil Deníku starosta Dlažova Petr Kodeš. „Vloni jsme část vodovodu opravili za dotaci od Plzeňského kraje ve výši 600 tisíc korun. Měli jsme požádáno také o finance z EU, ale neuspěli jsme. Letos budeme samozřejmě žádat znovu,“ dodal Kodeš.


S penězi na opravu vodovodních přeložek, uzávěrů či samotného potrubí musí v rozpočtu počítat také v Chanovicích. „Ze šesti obcí, které pod Obecní úřad v Chanovicích spadají, je v pěti vodovod. Budoval se v letech 2000 až 2005, takže opravy v tomto případě nejsou nutné,“ říká chanovický starosta Petr Klásek. Ze 70. let ale pochází nejstarší část vodovodu v Chanovicích a tady jsou už opravy nutné. „Uvědomujeme si, že vodohospodářství je důležitou součástí života zdejších obyvatel. Proto budeme na zastupitelstvu schvalovat plán obnovy vodohospodářského zařízení v obci, který by počítal s vyčleněním finančních prostředků z rozpočtu právě na opravy vodovodního řadu,“ dodal Klásek. On ani nikdo ze zastupitelstva není stoupencem zadlužení obce dlouhodobými úvěry. „Pouze na dvě investiční akce jsme si brali úvěr, na rozšíření vodovodního řadu v Defurových Lažanech a na dostavbu čistírny odpadních vod v Chanovicích,“ upřesnil Klásek.


Obecní vodovod si vzali pod svá křídla v Ústalči. Vodovodní řad se zde stavěl v letech 1911 až 1912, v současné době je na něj napojeno 27 uživatelů, z toho téměř dvě třetiny jsou rekreační objekty. Založili zde Občanské sdružení majitelů vodovodu v Ústalči a celou záležitost začali projednávat se starostou Nalžovských Hor Janem Knězem. Koncem května pak skupina místních nadšenců zahájila práce na výměně hlavní části potrubí, uzávěrů, opravě rezervoáru a nejvíce zanesené větvi potrubí. Jak Deník informoval ve svém dopisu Václav Havlík, díky iniciativě místních i chalupářů se podařilo vyměnit stanovenou část potrubí, včetně opravy a vyčištění rezervoáru.

Co říkáte aktivitě ústalečských chalupářů? Napište do diskuze.

Autor: Radmila Nagovská

2.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci 1. B ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice s třídní učitelkou Ivanou Katrušákovou.

Naši prvňáci ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice

Pohádkový les na Klenové.
22

FOTOGALERIE: Pohádkový les na Klenové si děti užily

V Měčíně už potřetí překopl pracovník plynové potrubí

Měčín – Už potřetí museli do Měčína vyjet hasiči a policisté kvůli prokopnutému plynovému potrubí.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Opustili nás...

Klatovsko – Na Klatovsku, Sušicku a Horažďovicku jsme se v minulém týdnu rozloučili:

Muži, který pořezal souseda, hrozí deset let vězení

Klatovy – Dlouhodobé sousedské spory, které vyvrcholily v pátek v noci v Masarykově ulici v Klatovech, dostaly jednoho z aktérů do vězení. Jeden muž pořezal druhého a teď mu hrozí až deset let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení