Osobní setkání s papežem Benediktem XVI. čeká řezbáře Pavla Svobodu ze Sušice a Karla Tittla z Horské Kvildy. Při audienci bude předán Svatému otci betlém, který vyrobili.


„Začátkem srpna nám telefonoval zástupce Vatikánu s tím, že je zaujal sušický betlém, který se objevil v dokumentárním filmu o mechanických betlémech, a jestli bychom byli ochotni zhotovit betlém jako dar pro papeže. Pro mě to byla čest, vyrazili mi s tím dech. Řekl jsem, že velice rád něco takového udělám,“ popsal vznik myšlenky Svoboda. Mechanický betlém, který Pavel Svoboda a Karel Tittl vyrobili pro sušické muzeum, má rozměry cca 6x3,5x3 m, asi 400 figurek, z toho je přibližně 150 pohyblivých. K pohonu mlýnských kol je použita skutečná voda.


Betlém vznikal jeden a půl měsíce


Betlém začal vznikat v druhé polovině srpna. „Asi patnáctého srpna nám potvrdili, že betlém skutečně udělat máme. S kolegou jsme se domluvili, že z časových důvodů to nebude šumavský betlém, protože vyřezávání klasických šumavských chalup je časově náročné, ale že vyrobíme klasický jeruzalémský, který je na výrobu jednodušší,“ vysvětlil Svoboda. Výroba betlému trvala asi jeden a půl měsíce. Karel Tittl připravil skříň a budovu chlívku, Pavel Svoboda vyřezal figurky a celý betlém zkompletoval. Betlém je vyroben z lipového dřeva, překližky, skála je napodobena pomocí upraveného polystyrenu, rozměry skříně jsou 100x80x60 cm, celý betlém váží asi čtyřicet kilogramů a má třicet figurek.


Audience u papeže


V současné době je betlém vystaven ve výloze lékárny na náměstí v Sušici, kde si jej zájemci mohou prohlédnout až do 24. října. „Je to nádherné, stejně jako betlém v muzeu. Každému doporučuji, aby si jej přišel prohlédnout. Je to úctyhodné dílo, myslela jsem si, že dnes už to lidé nedokážou, ale je vidět, že i dnes lidé dokážou věci, nad nimiž srdce zaplesá,“ neskrývala své nadšení Anna Rajalová z Kocourova, která si betlém na sušickém náměstí prohlédla. Od listopadu bude výtvor šumavských řezbářů vystaven přímo ve Vatikánu, kde bude také 17. prosince při veřejné audienci, které se zúčastní i oba autoři betlému, slavnostně předán papeži.


„Složitostí a velikostí to sice není velké dílo, obrovské je ovšem pocitově. Pokud budeme zdrávi a schopni, tak betlémů vyrobíme ještě spousty, ovšem tohle je pro mne vrchol kariéry. Možnost zhotovit dar pro papeže a osobně se s ním setkat je pro nás obrovská pocta,“ popsal své pocity Karel Tittl.