Ještě v úterý 21. prosince můžete na klatovském náměstí Míru navštívit tradiční vánoční řemeslný trh. Kromě medoviny, vánočních ozdob a dekorací, keramiky, svíček a dalších ručně dělaných výrobků tam najdete i stánek s ručně tkanými látkami, jejichž výrobu na tkalcovském stavu návštěvníkům předvede Jan Souček z Plzně přímo na místě.

Mohl byste čtenářům přiblížit vaše výrobky?

Prodávám výrobky z ručně tkané látky, například čepice nebo šály. Tkám z bavlny, na bavlněné osnově. Šály jsou celé bavlněné nebo z bavlny a vlny, na ostatní výrobky používám také len.

Jak dlouho trvá tkaní například šály?

Záleží na délce a na složitosti vzoru. Zhruba hodinu, složitější i dvě hodiny. To je ovšem doba samotného tkaní bez přípravy materiálu, bez natahování osnovy, výroby třásní, žehlení, praní.

Co je na ručním tkaní nejsložitější?

Nejsložitější z toho, co můžete ve stánku vidět, je třeba pléd s ručně vkládanou vlnou. Ta je sama o sobě poměrně drahá, jde u vlnu ručně spřádanou na kolovrátku. Jinak složitá je práce se dvěma třemi člunky najednou, záleží na složitosti vzoru.

Jak dlouho se tkaním zabýváte a jak jste se k tomu vůbec dostal?

Této práci se věnuji už osm let. Kamarádka tehdy z těchto materiálů šila a měla jich nedostatek, tak jsme to ještě s jedním kamarádem zkusili. Na kurzu v Praze jsme pochytili základy, něco jsme vyčetli z knížek a na něco jsme metodou pokus – omyl přišli sami. Samozřejmě jsme spoustu nití vyhodili, než jsme to dotáhli do použitelné podoby. Stále se ovšem učím, pořád lze něco vymýšlet. První stav jsme koupili vlastně jako torzo, při jeho opravě jsem využil i svou původní profesi truhlařinu. V současné době používáme několik historických stavů, pocházejí zhruba ze čtyřicátých let minulého století, kdy se používaly běžně. Tady na klatovském náměstí mám ovšem repliku historického stavu.