VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Setkání v Uppsale očima účastnice

Pačejov - O setkání s představiteli lokalit vytipovaných pro úložiště jaderného odpadu napsala Deníku místostarostka Pačejova Jana Cihlářová

26.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Zúčastnila jsem se společně se starosty obcí Dolní Cerekev, Lubenec, Rudíkov, Pluhův Žďár a zástupci nevládních organizací DUHA a CALLA „Konference koncových uživatelů projektu Argona“ konané ve dnech 17.-18. března 2009 ve městě Uppsala ve Švédsku.

Na projektu Argona, který je součástí šestého rámcového projektu EUROATOM Evropské unie, se podílejí zástupci šesti zemí EU m.j. i pracovníci Ústavu jaderného výzkumu Řež a.s. a SÚRAO. Projekt je koordinován Švédským úřadem pro radiační bezpečnost a je zaměřen na zkoumání nových metod dialogu a přístupů vedoucích ke zvýšení transparentnosti a participace veřejnosti při rozhodování o důležitých stavbách týkajících se bezprostředně jejich života. Projektu Argona předcházely projekty např. CIP, OBRA, CARL, zpracované v rámci EU.

Ve všech příspěvcích v průběhu dvoudenní konference byl kladen důraz na spoluúčast všech zainteresovaných stran v procesech rozhodování a organizace zodpovědné za nakládání s odpady postupně musely změnit své postoje směrem k veřejnosti.

Diskusní příspěvky členů zastupitelstva města Uppsaly, starosty města Oskarshamm, zástupců nezávislých organizací ze Švédska a dalších potvrdily, že diskuse s veřejností o stavbách úložišť odpadu ve Švédsku nebyla jednoduchá, trvala téměř 20 let. Problémy, s nimiž se dnes potýkáme v České republice, jsou naprosto shodné s těmi, které se řešily i ve Švédsku. Bylo velmi zajímavé a poučné sledovat otázky, které padly v rámci panelové diskuse, které se za ČR účastnila Hana Gabrielová z hnutí CALLA. Z odpovědí vyplynulo, že prioritou všech zemí je bezpečnost občanů a že informace o problematice staveb a rizicích musí být jasné a srozumitelné.

Bylo přínosné získat informace z tzv. první linie, bez transportu přes další osoby, protože problémy s jaderným odpadem si řeší každá země EU samostatně a žádná z nich nebude skladištěm pro ty ostatní.

Moje účast na této konferenci nic nezměnila na mém zamítavém postoji k otázce vybudování úložiště v naší lokalitě, který budu jako členka obecního zastupitelstva nadále prosazovat.

Jana Cihlářová, místostarostka Pačejova

26.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráž o krajský přebor 2017: Nýrsko (červené dresy) - Horažďovice 1:1

Nýrsko a Mochtín se zachránily, Měčín spadl

Ilustrační foto.

Řidička čelní střet s kamionem nepřežila

FOTO/VIDEO: V Horažďovicích vařili a ochutnávali kaši

Horažďovice – Stovky návštěvníků zaplnily v sobotu parkán horažďovického zámku, kde se konaly oblíbené Slavnosti kaše.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

FOTO: Pačejovští pasovali budoucí školáky

Pačejov - Slavnostní „výkop" absolventů pačejovské mateřské školy si odbyl svou premiéru ve čtvrtek odpoledne v nově opravených prostorách obřadní síně kulturního domu v Pačejově nádraží.

Viktoria ohlásí další posilu. Do Plzně přijde Čermák

Plzeň – Jakub Řezníček, Daniel Kolář a Diego Živulič, to jsou tři posily, které přišly v létě do Viktorie Plzeň. Vše ale nasvědčuje tomu, že západočeský klub ještě v otázce posílení mužstva pro nastávající sezonu neřekl poslední slovo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies