VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rod Lagronů se pyšní 400 let starou historií

Klatovy - Deník si povídal s Vlastimilem Lagronem o letošní klatovské pouti a historii jeho rodiny.

11.7.2009
SDÍLEJ:

Provozovatel pouťových atrakcí Vlastimil Lagron na Erbenově náměstí v Klatovech. Foto: DENÍK/Ludvík Pouza

Ke klatovské pouti neodmyslitelně patří pouťové atrakce dynastie Lagronů. O letošní pouti, rodině i současném stavu českých poutí jsme si povídali s Vlastimilem Lagronem, prezidentem Asociace výrobců, distributorů a provozovatelů technické zábavy ČR.

Jak dlouho se vaše rodina vůbec věnuje zábavnímu průmyslu?
Skoro čtyři sta let. O vzniku naší rodiny kolují dvě pověsti. Ta jedna vypráví o tom, že náš dávný praprapředek byl francouzským šlechticem, který bojoval proti českým pánům. Protože se mu na bitevním poli vedlo dobře, dostal funkci velitele pro takzvaný západní okruh, kde řídil potřebné bojové operace. Tento náš předek se jmenoval De la Krone, což se později proměnilo v Lagrone.

Když se změnil politický režim, musel se skrývat. Své útočiště získal pod cizím jménem na jednom zámečku nedaleko Strakonic. Pověst vypráví, že na tento zámeček přijeli jednou potulní komedianti, kteří měli hezkou dceru, do které se mladý pán zakoukal natolik, že s ní měl syna. Snad při lovu byl však těžce zraněn a dostal otravu krve. K jeho smrtelnému lůžku byl povolán kněz, kterému se šlechtic vyznal z toho, kdo opravdu je a odkud pochází. Na smrtelné posteli se nechal s onou krásnou ženou oddat, aby syn nesl jeho jméno. Pak zemřel.

Žena vzala syna a vydala se hledat svoji rodinu. Syn rostl jako z vody. Když mu bylo 17 let, musel na vojnu, kde strávil devět let svého života. Bohužel při jednom tažení byl vážně zraněn. Jako odškodnění dostal licenci na provozování loutkového divadla a hudební produkci. Tento zraněný voják se jmenoval Jan a měl devět synů. Ten prý odstartoval celou tu naší historii.

Druhá pověst je trošku pravděpodobnější. Náš předek měl tři syny. Jeden se stal farářem, druhý zůstal věrný rodné půdě a hospodařil a třetí byl dobrodruh, který se vydal do světa, kde se dostal k divadlu, a právě on prý odstartoval naši potulnou historii. Na Strakonicku Lagronové skutečně existují. Je také doloženo, že opravdu jeden z farářů nesl jméno Lagron, a tak tomuto příběhu věříme více.

Dnes se věnujeme zábavnímu průmyslu celá rodina, bratrové, synové a tak. Já už trošku odpočívám, o to více se věnuji úřadování a manažerské práci, která je stále důležitá a potřebná.

Klatovská pouť je jednou z největších akcí, kterých se během roku účastníte. Sjíždíte se celá rodina?
Je pravda, že pouť v Klatovech je jednou z největších akcí, kterých se účastníme. Sjíždí se na ni nejen celá naše rodina, ale jsou tu kolegové z Prahy, Hradce, Domažlic, Plzeňska a dalších míst. Vždycky chceme, aby klatovská pouť byla v něčem nová. Snažíme se vozit nové atrakce a nabídnout návštěvníkům skutečně pohodu. Letošní pouť nabídne atrakce pro všechny věkové kategorie.

Co ceny? Zvedly se oproti loňskému roku?
Každým rokem se nám zvedají náklady spojené s dopravou, provozními náklady, poplatky. Přesto se snažíme držet ceny na té nejnižší úrovni. Ceny v Klatovech budou ve srovnání s cenami v Plzni, Praze opravdu nižší.

Klatovská pouť je na Erbenově náměstí již několik let. Kde všude si pouť pamatujete vy a kde podle vás byla na nejlepším místě?
Erbenovo náměstí je pro pouť doslova jako stvořené. Je zde pevný terén, jsou zde přípojky, je tu dostatek místa. Mnozí si ale stěžují, že je pouť daleko od centra, že to je do vršku a že se zde v případě deště není kam se schovat. Já za tu mojí éru pamatuji snad devět míst, na kterých se klatovská pouť už konala. Nejlepší ale považuji prostranství u bývalého hotelu Garni na place, kde dnes stojí nákupní střediska. To bylo v centru města, kousek od náměstí, a když zapršelo, protože déšť ke klatovské pouti patří, bylo se kam schovat. Všude kolem byly totiž různé restaurace.

Jak to s poutěmi vypadá dnes. Je o ně stále zájem? Co atrakce, které dneska frčí?
Upadá to. Lidé už dnes poutě nedrží. Dříve to byl svátek, na který se všichni připravovali celý rok. Děti si šetřily, doma se peklo, scházeli se celé rodiny. Jít na pouť byl vždycky velký zážitek a hlavně velká sláva. Jsem hodně překvapený tím, že poutě upadají i na našem venkově.

Podobné to je i s pouťovými atrakcemi. Zatímco před dvěma lety frčely moderní stroje jako centrifuga, techno, extrém, letos na ně nejsou děti. Ty, kterým bylo 15 – 17 let, už nám odrostly a nových nám moc nedospělo. Populační problém z devadesátých let je znát i v zábavním průmyslu. Za několik let to bude zase jinak.

Jaká bude letošní pouť?
Já věřím, že zábavná. Že si každý užije podle svého gusta. Je to naše velké přání.

Autor: Ludvík Pouza

11.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FC Viktoria Plzeň x AEK Larnaka

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Vysněné dětské postele

Ukrajinec, který řídil opilý, byl vyhoštěn

Klatovsko – Velmi rychlý proces udělali policisté a soud s pětatřicetiletým Ukrajincem, který jezdil opilý po Klatovech. Musel opustit Českou republiku.

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Plzeň, Strakonice – Zatím nejvyšší porážku v přípravě na extraligu utrpěli včera hokejisté Škody Plzeň, kteří ve Strakonicích podlehli prvoligovému Motoru České Budějovice 1:6.

Na klatovském letišti se zranila parašutistka

Klatovy – Na letišti v Klatovech museli opět zasahovat záchranáři. V úterý dopoledne se tam zranila mladá parašutistka, zřejmě Italka.

FOTO: Zbyslavský pochod láká stovky turistů

Zbyslav – Na šestinásobek běžného počtu obyvatel se v sobotu rozrostla Zbyslav. Vesnička na Plánicku se zhruba šedesáti obyvateli totiž hostila účastníky desátého ročníku Zbyslavského pochodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení