VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: První kolo mají deváťáci za sebou

Klatovy – Hlavně v lepší přípravě deváťáků před nástupem do prvních ročníků středních škol vidí řada pedagogů přínos státních přijímacích zkoušek do maturitních oborů středních škol.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Přijímací zkoušky do čtyřletého studia na Gymnáziu Jaroslava Vrchlického KlatovyFoto: Deník / Kojan David

Přijímací zkoušky v režii Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) jsou letos poprvé celorepublikové, školy na Klatovsku už si je loni a předloni vyzkoušely v rámci příprav.

Středeční první kolo „přijímaček“ z matematiky a českého jazyka už má za sebou i zhruba sedmdesát uchazečů o čtyřleté studium na klatovském gymnáziu. „Pokud se žáci přihlásili na dvě školy nebo dva obory, dělají přijímací zkoušky dvakrát, počítá se jim lepší výsledek. Druhé kolo, které dělají na druhé škole, bude 19. dubna, 18. a 20. dubna pak jsou dvě kola přijímacích zkoušek do osmiletého a šestiletého gymnázia. Pro děti je výhodou že mají dva pokusy,“ shrnul časový rozvrh ředitel klatovského gymnázia Jiří Šlégl. Nevýhodou je, že výsledky se uchazeči dozvědí až závěrem dubna po vyhodnocení obou kol CERMATem. Státní přijímací zkoušky v současné podobě také neřeší nadbytek maturitních oborů a s tím související přijímání slabších žáků. Není totiž centrálně stanovena minimální hranice úspěšnosti, školy si ji určí samy.

Výhodou podle pedagogů je, že „přijímačky“ donutí deváťáky učit se. „V devátých třídách tak mají děti motivaci, aby se připravovaly. Přínos je v tom, že deváťáci si zopakují většinu látky, což v době, kdy se přijímačky nedělaly, nebylo. Tehdy přišli do prvního ročníku a někteří začínali doslova „od nuly“,“ konstatovala učitelka matematiky na klatovském gymnáziu Vladimíra Jílková. Velký zájem byl podle ní o přípravné kurzy z matematiky. „Na kurzech pro páté ročníky jsme měli asi pětačtyřicet dětí, na kurzy pro deváťáky jich chodilo více než padesát,“ uvedla. Podobné to bylo i u přípravných kurzů z českého jazyka. „Přípravné kurzy si vyžádali rodiče a byl o ně velký zájem. Projevily se v nich rozdíly mezi vzdělávacími plány jednotlivých škol. Některé školy dělají více literaturu a méně mluvnici, někde zase naopak. Pro děti to pak může být handicap, za který nemohou,“ podotkla češtinářka klatovského gymnázia Ladislava Drnková.

Ne všichni ovšem vidí státní přijímací zkoušky jako přínos. „Moc se netěším, spíš se bojím,“ řekla Deníku jedna z uchazeček o studium na klatovském gymnáziu, Adéla Šeflová z Čermné.

Autor: David Kojan

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahájení výstavy ve Velkém Boru.
22

OBRAZEM: U Trčků zahájili už pětadvacátou výstavu

Strongman v Sušici 2015.

Strongmani se střetnou v Sušici

Dvě loupežná přepadení za noc

Plzeň - V noci ze soboty na neděli došlo v Plzni ke dvěma loupežným přepadením.

Plzeň se proměnila ve velkou pivní zahrádku

Plzeň - Centrum západočeské metropole se v sobotu proměnilo ve velkou pivní zahrádku.

Bez konkurence. Petřín s přehledem potvrdil roli favorita

Plzeňský kraj – Skvělou sezonu zažili také ve Stříbře. Králem střelců je útočník Lhoty.

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo 377

Klatovsko – Přinášíme seriál o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých i sto let.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies