VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potřebujeme sehnat peníze na opravu všech komunikací

Borovy – Seriál U vás na návštěvě dnes pokračuje v Borovech, kde jsme si povídali o investicích a plánech se starostou Jiřím Černým

3.4.2012
SDÍLEJ:

Starosta obce Borovy Jiří ČernýFoto: DENÍK/ Ludvík Pouza

Co se v Borovech podařilo v posledních letech udělat?
Máme za sebou celou řadu finančně náročných investičních akcí.  Velice nás těší, že se nám podařilo upravit náves v Borovech, která dostala nové silnice, obrubníky, upravilo se také prostředí před novým obecním úřadem. Tato akce stála zhruba 650 tisíc korun a získali jsme na ni dotaci přes místní akční skupinu Aktivios ze Zemědělského a intervenčního fondu ČR. Dále jsme  čerpali dotaci na úpravy okolí naší kaple v centru obce, kde jsme udělali parkovací místa, obrubníky, umístili  tam nové lavičky, instaloval se tam zpomalovací pruh, a to všechno za 380 tisíc korun.

To však stále není všechno. Investovali jste přece i do školky i kulturního domu…
V budově mateřské školy jsme díky dotaci od společnosti ČEZ mohli vyměnit staré podlahové elektrické vytápění za plynové. Platili jsme tam vysoké náklady, a děti se přesto ve školce moc neohřály.  Nové plynové topení stálo 600 tisíc korun a již tuto zimu sloužilo dětem i učitelkám.  Měnili jsme také okna, dělaly se nějaké vnitřní úpravy prostor.
Co se týče kulturního domu, i tam v posledních letech byly investovány nemalé finanční prostředky. Nejdříve jsme do sálu zavedli plynofikaci, pak jsme dělali novou střechu a loni se vyměnila stará okna za nová plastová. Od těchto investic si slibujeme snížení nákladů za energie.

Co plánujete pro nejbližší období?
Letos uděláme jednu novou asfaltovou cestu hned na okraji Borov. I když půjde o nejkratší úsek, náklady dosáhnou téměř 600 tisíc korun.
Chtěli jsme také pořídit nový bezdrátový rozhlas. Ústřednu obecního  rozhlasu se v loňském roce již nepodařila zprovoznit, je více než 30 let stará, a tak v případě nebezpečí, zejména povodně, budeme informovat prostřednictvím SMS zpráv. Přesto tu jsou někteří lidé, především ti co žijí v blízkosti řeky, nervózní, a to od té doby, ce se jim domy přehnala velká voda. Nový rozhlas totiž chceme mít napojený na integrovaný záchranný systém. Letos jsme ale bohužel potřebnou dotaci nezískali, a tak musíme s touto akcí počkat.
Dostali jsme peníze na dokončení územního plánu, který umožní další rozšiřování naší obce.

Co vás v obci nejvíce trápí? Na co byste potřebovali nutně peníze?
Potřebujeme v celé naší obci udělat nové komunikace. Na mnohých silnicích už není ani kousek asfaltu. Silnice jsme několikrát rozkopali. Udělali jsme totiž nové rozvody kanalizace a vodovodu, pak se postavila za osm milionů korun čistírna odpadních vod, kam se všechno znovu napojovalo. Další velkou akcí byla plynofikace obce, která na místních komunikacích zanechala také stopy. Naše silnice ničí i těžká zemědělská a nákladní doprava. Na opravu všech našich cest potřebujeme zhruba 4,5 milionu korun. Máme připravený projekt a hledáme potřebné zdroje financování.
Teď máme  například v havárii i naší novou čistírnu, na jejíž opravu potřebujeme nutně 250 tisíc korun. Čistírna odpadních vod jede jen na poloviční výkon. Pokud nezískáme potřebnou finanční částku, nevím, z čeho čistírnu opravíme. V rozpočtu peníze na tuto akci nemáme.

Jak to u vás vypadá se spolkovým životem?
V Borovech máme dobrovolné hasiče a myslivce. Hasiči jsou velmi aktivní organizací a tak se bez nich žádná kulturní, sportovní a společenská akce neobejde. Mohu se na ně také kdykoliv obrátit, potřebuje-li naše obec s něčím pomoci. Na oplátku se obec snaží hasiče finančně podporovat. Hasiči organizují jednou do roka hasičskou soutěž v naší obci a jezdí po soutěžích v rámci okrsku. Organizují hasičský ples a mnoho dalších akcí.  Hasiči mají zhruba sedmdesátičlennou členskou základnu. Ples organizují v naší obci i myslivci.

Autor: Ludvík Pouza

3.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání odpůrců těžby zlata v Kašperských Horách
6

Protestovali proti těžbě zlata na Šumavě

Koncert ke 155. výročí založení pěveckého sboru Prácheň
24

OBRAZEM: Pěvecký sbor Prácheň oslavil hned dvě výročí

Vzácného veterána dostal Milan Vaníček jako osmnáctiletý kluk pod stromeček

Plzeň – Psal se rok 1962 a osmnáctiletý Milan Vaníček právě složil řidičské zkoušky. O Vánocích našel pod stromečkem doklady na automobil Salmson Grand Sport, který mu daroval jeho otec. 

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo - 373

Klatovsko – Přinášíme seriál o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých i sto let.

Uprchlý pes zranil ženu, chovatel může jít za mříže

Nýrsko – Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti obvinili nyní policisté 31letého muže ze Strážovska, jehož pes v březnu v Nýrsku těžce zranil chodkyni.

S žádostí o nový proces ekonom neuspěl. Nepřinesl nové důkazy

Plzeň – Jsem nevinný, tvrdí od začátku ekonom Jaroslav K. z Domažlicka, který si odpykává pět let vězení za znásilnění své někdejší milenky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies