Na pole a louky na Klatovsku se vrátila těžká zemědělská technika. Silné traktory a širokozáběrové stroje na zpracování půdy masakrují srnčata, zajíce a další drobnou zvěř. Situace se každoročně opakuje.

„Je to opravdu velký problém. Každý rok přijdeme při jarních zemědělských pracech o drobnou zvěř, která pod koly těžkých strojů zahyne. Snažíme se tomu ale předcházet. Zemědělci nám nahlašují, kdy vjíždí do luk a polí a my se snažíme plochy obcházet se psy nebo umisťujeme do jejich okolí různé plašiče. Právě včera jsme z luk při sekání trávy vynášeli a vyháněli zvěř. Tento způsob ochrany považujeme za osvědčený a díky němu jsme zaznamenali pokles uhynulé zvěře,“ říká předseda Mysliveckého sdružení v Měčíně Jan Kantor.

Dobré zkušenosti mají i myslivci v Břežanech.

„Používají se plašičky světelné, i zvukové. Psi jsou ale nejosvědčenější metodou. Přesto ve velkých lánech zůstávají hodně mladá mláďata, čemuž těžko zabráníme,“ tvrdí hospodář Mysliveckého sdružení Slavník Bohumil Vodička.

V regionu však existují zemědělské podniky, které svoji zákonnou povinost nahlašovat vjezdy do luk neplní, a tak po jejich výkonu zůstávají v loukách zmasakrovaná tělíčka zvěře.

„Je to prostě boj. Vždycky ale záleží na podniku a nebo na řidiči. Zemědělci si ale pořizují stroje na zpracování půdy, které mají záběr i 12 m a pohybují se po poli při práci rychlostí 15 km /h. To pak má řidič těžko možnost sledovat, co se kde kolem něho v porostu děje,“ říká Pavel Martin z Okresního mysliveckého spolku v Klatovech.

Zemědělci v regionu si ale stěžují, že plašičky jsou příliš drahé a oni na ně nemají prostředky.

Dalším nebezpečím pro zvěř jsou prý také postřiky proti plevelům, chorobám i škůdcům plodin v kombinaci s přihnojováním plodin minerálními hnojivy.
Velký počet zvěře pak navždy zůstává i pod koly automobilů na silnicích druhé a třetí třídy, kde například ročně zahyne průměrně 566 tisíc kusů zajíců polních.