VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze použili i na nové auto

Klatovsko - Deník zjišťoval, kde byly použity peníze z Tříkrálové sbírky z ledna letošního roku

29.12.2011
SDÍLEJ:

Pracovníci Oblastní charity Klatovy Milan Hájek a Vendula Edlová připravují kostýmy a pokladničky pro Tříkrálovou sbírku 2012. Foto: DENÍK/Ludvík Pouza

Za několik dnů se opět vydají koledníci s pokladničkami Diecézní charity do ulic měst a obcí v rámci Tříkrálové sbírky. Deník proto zjišťoval, kam v regionu peníze z minulého ročníku sbírky putovaly.

Tříkrálová sbírka vybrala v lednu letošního roku v téměř sto obcí Klatovska 467 017 korun. Část těchto peněz byla použita na projekty Oblastní charity v Klatovech. „Peníze šly na Charitní pečovatelskou službu Plánicko, Švihovsko, Chudenicko, Měčínsko, Janovicko, na podporu provozu projektů Domova sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni Klatovy, Domova pokojného stáří Naší paní Klatovy, na osobní asistence, sociální poradny a klub pro děti a mládeže Chapadlo Klatovy. Snažíme se, aby peníze, které ze sbírky rok co rok získáváme, šly do všech míst, kde jsme sbírku dělali,“ vysvětluje ředitelka Oblastní charity Klatovy Marie Malkusová.

„Pokud bychom měli být konkrétní, tak peníze byly použity například na úpravy prostranství za azylovým domem pro matky s dětmi v tísni v Klatovech, kde vznikla rovná plocha, která byla vydlážděna zámkovou dlažbou. Té mohou využívat jak děti na hraní, tak maminky například na sušení prádla, na venkovní posezení a podobně. Další peníze byly použity i na koupi automobilu pro Charitní pečovatelskou službu. Tento automobil stál 260 tisíc korun a peníze na jeho pořízení byly z příspěvku Výboru Dobré vůle Olgy Havlové, od sponzorů a zbytek byl doplacen právě ze sbírky,“ vysvětluje ředitelka.

Na Sušicku bylo vybráno 179 837 korun. „K dispozici nám z této sbírky zůstalo 116 894 korun. I u nás jsme tyto peníze využili na podporu sociálních služeb, na péči o seniory a osoby se zdravotním postižením. Pomáháme z těchto peněz i lidem v tísni. Nakupujeme za ně potraviny, ošacení, přikrývky. V minulých letech jsme použili peníze i na nákup automobilu pro pečovatelskou službu a podobně,“ popisuje využití peněz ze sbírky na Sušicku ředitelka Oblastní charity v Sušici Marie Hrečínová Prodanová.

Výtěžek sbírky v Horažďovicích byl v letošním roce věnován na zkvalitnění služeb Oblastní charity Horažďovice, na úhradu nákladů spojených s poskytováním charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby a dále na volnočasové aktivity a aktivizační činnosti při Oblastní charitě v Horažďovicích. Prostřednictvím této sbírky Charita také rozšířila spektrum kompenzačních pomůcek, jako jsou invalidní vozíky, toaletní křesla, elektricky polohovatelná lůžka a podobně, které bezplatně půjčuje potřebným. Peníze byly použity i na podporu krizového fondu pro pomoc lidem z Horažďovicka v krizové situaci způsobené přírodními vlivy.

V lednu 2012 odstartuje dvanáctý ročník Tříkrálové sbírky. Tato akce má u veřejnosti podporu a rok od roku přibývá míst, kde chodí koledníci od domu k domu s kasičkami ve prospěch právě této sbírky. Na Klatovsku můžete koledníky potkat ve dnech 5 až 8. ledna v téměř 100 obcích regionu. Na Sušicku navštěvují koledníci zhruba dvě desítky obcí a v roce 2012 vyrazí do ulic již od 2. ledna. V Horažďovicích pak sbírka vypukne 6. ledna. Peníze vybírají dobrovolníci z řad pracovníků Charity, hasičů, skautů, divadelních ochotníků a další lidé.

„Pravé koledníky poznáte podle zapečetěných kasiček označených logem Diecézní charity a podle toho, že koledníci mají průkazku, jejíž číslo je stejné jako číslo pokladny. Je tam i telefonní kontakt na koordinátora sbírky, u něhož si můžete ověřit pravost koledníků,” radí Malkusová. V každé skupince koledníků je minimálně jedna osoba starší osmnácti let.

„Tříkrálovou sbírku mám ráda, a když k nám koledníci přijdou, pravidelně jim přispívám,” řekla Deníku Jaroslava Sucháčová ze Strašína na Kašperskohorsku.

Autor: Ludvík Pouza

29.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novou posilou Viktorie Plzeň je brankář Aleš Hruška (vlevo), na snímku s generální manažerem Viktorie Adolfem Šádkem.

Viktoria získala brankáře Hrušku

Daniel Křesťan z Klatov (3590 g, 53 cm) se narodil v klatovské porodnici 10. června v 11.28 hodin. Rodiče Dana a Miloš věděli, že se jim narodí syn, kterého přivítali na světě společně. Na brášku se těší Adam (7).
14

FOTO: Koukáme na svět

FOTO, VIDEO: V Nýrsku slavili tři dny

Nýrsko – Ve velkém pojali v Nýrsku oslavy 690. výroční první písemné zmínky města o uplynulém víkendu. V třídenním programu nechybělo ani posvěcení a představení nového praporu města.

Muž rozkopal policistům dveře

Sušice – Policisté dopadli vandala, který minulý čtvrtek v noci zaútočil na jejich služebnu v Sušici. Byl přitom nejspíše opilý.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

FOTOGALERIE: Sokolský stadion patřil rocku a pivu

Klatovy - Stovky příznivců rockové muziky přilákal sobotní první ročník Rock'n'beer festivalu na klatovském sokolském stadionu. Diváky roztančila klatovská formace Head Down, ale dorazili také Laura a její tygři, Abraxas, Vilém Čok, Marta Jandová nebo nestárnoucí klasika bigbítových zábav – Brutus.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies