Každý rok přibude 30 až 40 nových nemocných. 170 dalších dochází třikrát týdně na dialýzu ledvin. Přitom většině případů se dalo zabránit včasnou diagnózou. Osvětu mezi pacienty a praktické lékaře měla vnést včerejší akce České nefrologické společnosti připravená k celosvětovému Dni ledvin. Vyšetřit se v Plzni během dopoledne nechalo 60 převážně starších lidí.

„Slyšela jsem o tom, že zde dnes budou vyšetřovat ledviny. Nejsem už nejmladší, a tak jsem přišla jen tak pro jistotu,“ uvádí důvod své návštěvy pěta〜šedesátiletá Plzeňačka. Lékař její důvod schvaluje. „Pacient přichází v jedné třetině případů až ve chvíli, kdy je už pozdě, a musí podstoupit dialýzu nebo transplantaci ledviny. Onemocnění totiž není bolestivé a nemusí mít ani žádné nápadné příznaky. Jeho odhalení je přesto snadné, stačí k němu laboratorní vyšetření krve a moči,“ vysvětluje vedoucí lékař úseku nefrologie plzeňské fakultní nemocnice Tomáš Reisching.

V Čechách je 800 tisíc lidí, kteří mají nemocné ledviny, 80 procent z nich o tom neví. Mezi rizikové skupiny, jimž hrozí chronické onemocnění ledvin, patří zejména lidé s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a lidé po infarktu nebo mrtvici. „Tito pacienti by si měli jedenkrát ročně nechat vyšetřit krev a moč. Včasnou léčbou lze rozvoj onemocnění ledvin zastavit nebo alespoň zpomalit,“ říká Reisching.

S trasplantovanou ledvinou, která se ve dvou třetinách případů bere od zemřelého dárce, může člověk normálně žít bez omezení. Pokud podstupuje dialýzu, což znamená očišťování krve, musí docházet do nemocnice. „Děláme ale i noční dialýzu, takže pacient může napříkad chodit do práce,“ poukazuje na přístup nemocnice Reisching.

V transplantacích ledviny patří ČR mezi špičku. „V USA čeká pacient na ledvinu v průměru pět let, u nás ji dostane do roka. Jednu třetinu zajišťují dobrovolní dárci,“ uvádí lékař. Dárce nemusí být pokrevní příbuzný, ale podle zákona musí mít s příjemcem emočně blízký vztah,“ dodává Reisching. Ve FN Plzeň provedou nejvíce transplantací ledvin z celé republiky.