Pacienti na Klatovsku mají šanci, že od února sice uhradí jako dosud poplatky za ošetření, ale své peníze dostanou s odstupem několika měsíců zpět. Rozhodující slovo však padne dnes v senátu.

„Pokud senát schválí kompletní zrušení poplatků ve zdravotnictví, vyčkáme, až vstoupí podle zákona v platnost. Pokud návrh vrátí zpět do parlamentu, pak od neděle 1. února začne platit opatření, na kterém se dohodli začátkem tohoto týdne ředitelé všech krajských nemocnic se zástupci Plzeňského kraje,“ potvrdil Deníku ředitel Klatovské nemocnice Jiří Vlček.

V čem by tedy spočívala novinka při úhradě poplatků? Pacient zaplatí poplatek ve stanovené výši. Zároveň ale může vyplnit žádost o poskytnutí daru, kterou zmocní dané zdravotnické zařízení, aby jeho jménem požádalo Plzeňský kraj o poskytnutí daru ve výši zaplaceného regulačního poplatku. „Nemocnice bude vystupovat jen v roli zprostředkovatele, který předá po uplynutí dvou tří měsíců na kraj žádosti od pacientů. Rada Plzeňského kraje následně schválí poskytnutí daru a pacientovi peníze odešle,“ upřesnil Vlček.

Z kraje však peníze k jednotlivým pacientům odejdou až po dosažení hranice 300 korun, nebo až na konci roku.

Stejně jako v klatovské nemocnici se bude v problematice s poplatky ve zdravotnictví postupovat v Nemocnici následné péče LDN v Horažďovicích, která patří také k zařízením provozovaným krajem. „Pokud si pacient o vrácení poplatku nepožádá, zůstanou v rozpočtu naší nemocnice jako je tomu dosud,“ řekl ředitel horažďovické nemocnice Martin Grolmus.

Pouze v Sušici zůstává i od 1. února vše při starém. „Jsme obecně prospěšná společnost, nemocniční zařízení, které neprovozuje kraj.

Musíme se v souvislosti s poplatky řídit tím, co nám ukládá zákon. To znamená, že je dál budeme od pacientů vybírat, ale oni si nemohou žádat o vrácení,“ vysvětluje ředitel Nemocnice Sušice Jiří Šedivý.

Na poplatky ve zdravotnictví a jejich případné rušení panují mezi veřejností rozdílné názory. „Byla bych pro jejich úplné zrušení. To, co navrhuje kraj, zaplatit je a následně vyplnit žádost o vrácení, mi přijde administrativně náročné,“ domnívá se Jindra Faustová z obce Čermná. Naopak poplatky ve zdravotnictví nikterak neobtěžují Dagmar Schneedörflerovou z Klatov. „Nedávno se placení poplatků schválilo, tak proč jej teď rušit? Myslím, že éra zdravotnictví zadarmo skončila, nastal čas, aby lidé začali něco státu vracet,“ myslí si mladá maminka.