VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrhaveč čeká oprava vodovodu

Vrhaveč – Další díl našeho seriálu U vás na návštěvě je z obce Vrhaveč. O plánech a problémech této obce u Klatov jsme si povídali se starostou Zdeňkem Touškem.

21.6.2011
SDÍLEJ:

U vás na návštěvěFoto: DENÍK

Pane starosto, jak jste velkou obcí?

Obec Vrhaveč má 900 obyvatel. Spadají pod nás místní části Malá Víska, Vrhaveč, Neznašovy, Radinovy a osady Hejno, Černé Krávy a Dubový Mlýn.

Co se podařilo v poslední době ve vaší obci uskutečnit?

Loni jsme získali peníze na odstranění škod po povodních z léta 2009, a tak jsme za 1,5 milionu korun opravili kanalizační řad, který byl dokončen v loňském roce. Získali jsme také 1,5 milionu korun na opravu povodněmi zničených komunikací. V každé obci byla vytipována nějaká část, která byla opravena. Zbývá dokončit dva kritické úseky v Neznašovech a jeden ve Vrhavči a i tato akce bude dokončena. Ještě bychom chtěli opravit dva mosty ve Vrhavči. Od Plzeňského kraje jsme dostali dotaci ve výši 250 tisíc korun s tím, že zbylé náklady si musíme sami zaplatit. Vzhledem k nedostatku peněz jsme s našimi plány a představami trošičku bržděni, a tak se musíme držet při zemi. Nechceme totiž naši obec zadlužovat.

Co vás ve Vrhavči trápí?

Chceme postavit dětské hřiště u školy. Děti si nové moderní hřiště s hracími prvky určitě zaslouží. Bohužel jsme ale zatím neuspěli se žádostí o dotaci. Budeme to znovu zkoušet a uvidíme, jak dopadneme. Samozřejmě hledáme i další možnosti případného financování celého projektu.

Trápí nás také to, že potřebujeme peníze na opravy místních komunikací, které máme v majetku obce. Chceme tedy jednat například s místním zemědělským družstvem, zda by nám na opravy přispělo, když naše cesty také využívá. Prostě hledáme peníze, kde se dá.

Vadí nám také hustá doprava, která jezdí den co den přes naše obce. Řidiči tu také nedodržují stanovenou rychlost, a tak máme strach o naše občany i děti. Naštěstí máme dobrou spolupráci s policií, která zde pravidelně dělá dopravní kontroly a měření. V našem územním plánu sice máme plánovaný obchvat obce, ale nevíme, kdy na něj dojde řada.

Které investiční akce vás čekají v nejbližší době?

Chceme opravit všechny chodníky od Malé Vísky přes Vrhaveč až na konec Neznašov. Máme tady chodníky ze sedmdesátých let dvacátého století a jsou již v naprosto katastrofálním stavu, který se musí řešit. Ředitelství silnic a dálnic i Plzeňský kraj sice nabídly pomoc, ale peníze od nich nemáme očekávat. Na celou akci máme zpracovaný projekt, a tak uvidíme, zda uspějeme se žádostmi o dotace.

Čekají nás opravy vodovodů. Budeme dělat propojení některých vodovodních řadů. Letos se chystáme na opravu vodovodu v obci Neznašovy, kde je řad z třicátých let dvacátého století a je už v kritickém stavu, takže oprava nesnese odkladu. Takový stav ale máme ve všech obcích. Abychom mohli všechno opravit, vyměnit a přeložit, potřebovali bychom zhruba čtrnáct milionů korun. Zatím opravujeme opravdu jen tam, kde to hoří. Na víc nemáme.
V příštím roce bychom chtěli zahájit práce také na novém územním plánu, aby se podchytily i další problémy včetně čištění odpadů a podobně.

Co je prioritou vaší obce?

Určitě udržení školy a školky v obci, protože kde není škola a školka, není život. Snažíme se obě školská zařízení podporovat a modernizovat. Spolupráce se školou je výborná.

A co spolkový život?

Naše obec je bohatá na spolkový život. Máme Sokol v Neznašovech i ve Vrhavči, zahrádkáře v Malé Vísce a Vrhavči, myslivce v Malé Vísce a v Radinovech, hasiče pak v každé vsi. Lidé jdou u nás dohromady. Takovými těmi tahouny společenského života jsou ale určitě hasiči, což jsou největší a nejstarší organizace působící v našich obcích. Naše obec se snaží spolky podporovat, jak jen to jde. Ony nám zase na oplátku pomáhají s údržbou obce a podobně.

Autor: Ludvík Pouza

21.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráž o krajský přebor 2017: Nýrsko (červené dresy) - Horažďovice 1:1

Nýrsko a Mochtín se zachránily, Měčín spadl

Ilustrační foto.

Řidička čelní střet s kamionem nepřežila

FOTO/VIDEO: V Horažďovicích vařili a ochutnávali kaši

Horažďovice – Stovky návštěvníků zaplnily v sobotu parkán horažďovického zámku, kde se konaly oblíbené Slavnosti kaše.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

FOTO: Pačejovští pasovali budoucí školáky

Pačejov - Slavnostní „výkop" absolventů pačejovské mateřské školy si odbyl svou premiéru ve čtvrtek odpoledne v nově opravených prostorách obřadní síně kulturního domu v Pačejově nádraží.

Viktoria ohlásí další posilu. Do Plzně přijde Čermák

Plzeň – Jakub Řezníček, Daniel Kolář a Diego Živulič, to jsou tři posily, které přišly v létě do Viktorie Plzeň. Vše ale nasvědčuje tomu, že západočeský klub ještě v otázce posílení mužstva pro nastávající sezonu neřekl poslední slovo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies