Želatinovou pochoutkou chtěla potěšit svou sedmiletou dceru Libuše Jurdová z Klatov. Radost z toho, že cukrovinku dostala jako dárek od prodavačky ze stánku během klatovské pouti, ji však přešla v okamžiku, kdy se podívala na datum trvanlivosti. To už vypršelo před dvěma měsíci.


„Nechápu, že si prošlý výrobek dovolí nabízet lidem. Navíc by takovou věc měly pozřít děti,“ zlobí se Klatovanka. „Zastavili jsme se během klatovské pouti s rodinou u jednoho stánku s cukrovinkami na Plánické ulici. Zlákala nás cedule, že při nákupu nad sto korun dostane dítě dárek. Nakoupili jsme tedy a odměnou byla želatinová pochoutka,“ líčí mladá maminka. „Jenže ještě ten den odpoledne jsme odjížděli na dovolenou a dcery si chtěly nechat cukrovinku až po návratu domů v těchto dnech. Ještě než ji rozbalily, všimla jsem si, že datum už je prošlé,“ dodává Jurdová. Na reklamaci už bylo pozdě.


Podle zjištění Deníku není Klatovanka jedinou takto ´napálenou´ kupující. „Také jsme dostali dvě stejné cukrovinky. Naštěstí jsem se před rozbalením jen tak náhodou podívala na datum trvanlivosti a okamžitě putovaly do odpadkového koše,“ říká slečna Martina z Klatov.


Zajímali jsme se o to, jak se může spotřebitel bránit. Vedoucí živnostenského odboru Městského úřadu v Klatovech Miluše Lejsková uvedla, že v jejich kompetenci je pouze kontrola stánků, nikoliv jejich výrobků. „Konkrétně v případě klatovské pouti prověřujeme, zda vlastní majitel stánku živnostenské oprávnění, zda má zaplacený poplatek za umístění stánku a zda jsou všechny nabízené výrobky řádně označovány cenou,“ upřesnila Lejsková.
Kontrolu kvality výrobků na stáncích provádějí hygienici nebo pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Na klatovské pobočce krajské hygienické stanice nám však řekli, že prověřují jen výrobky, které jsou během pouti přímo na stánku vyráběny nebo tepelně upravovány.


Tisková mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Šmídtová Deníku potvrdila, že zmíněný prodejce na klatovské pouti skutečně porušil jedno z nařízení zákona o potravinách. „V něm je uvedeno, že výrobek s prošlým datem minimální trvanlivosti musí být označen jako prošlý a musí být oddělen od neprošlých potravin,“ říká Šmídtová. Rozlišovat je přitom třeba výrobky s označením Spotřebujte do – takové už po datumu nesmí být uvedeny do oběhu, a s označením Datum minimální trvanlivosti – takové výrobky se mohou prodávat, ale musí být řádně označeny a odděleny od neprošlých.

A právě varianta datumu minimální trvanlivosti je případ cukrovinky, kterou domů donesla paní Jurdová. „Vím, že na jakoukoliv reklamaci je pozdě. Ale je to varování pro ostatní, aby hlavně výrobky, které dávají dětem, řádně kontrolovali,“ dodala Klatovanka.