VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabízela dárky - prošlé cukrovinky

KLATOVY - Závadnou pochoutku z klatovské pouti snědlo několik set lidí, převážně dětí

30.7.2008
SDÍLEJ:

Cukrovinka z klatovské pouti, která se konala 12. a 13. července, má jako datum minimální trvanlivosti uvedeno 4. května. Foto: DENÍK/Radmila Nagovská

Želatinovou pochoutkou chtěla potěšit svou sedmiletou dceru Libuše Jurdová z Klatov. Radost z toho, že cukrovinku dostala jako dárek od prodavačky ze stánku během klatovské pouti, ji však přešla v okamžiku, kdy se podívala na datum trvanlivosti. To už vypršelo před dvěma měsíci.


„Nechápu, že si prošlý výrobek dovolí nabízet lidem. Navíc by takovou věc měly pozřít děti,“ zlobí se Klatovanka. „Zastavili jsme se během klatovské pouti s rodinou u jednoho stánku s cukrovinkami na Plánické ulici. Zlákala nás cedule, že při nákupu nad sto korun dostane dítě dárek. Nakoupili jsme tedy a odměnou byla želatinová pochoutka,“ líčí mladá maminka. „Jenže ještě ten den odpoledne jsme odjížděli na dovolenou a dcery si chtěly nechat cukrovinku až po návratu domů v těchto dnech. Ještě než ji rozbalily, všimla jsem si, že datum už je prošlé,“ dodává Jurdová. Na reklamaci už bylo pozdě.


Podle zjištění Deníku není Klatovanka jedinou takto ´napálenou´ kupující. „Také jsme dostali dvě stejné cukrovinky. Naštěstí jsem se před rozbalením jen tak náhodou podívala na datum trvanlivosti a okamžitě putovaly do odpadkového koše,“ říká slečna Martina z Klatov.


Zajímali jsme se o to, jak se může spotřebitel bránit. Vedoucí živnostenského odboru Městského úřadu v Klatovech Miluše Lejsková uvedla, že v jejich kompetenci je pouze kontrola stánků, nikoliv jejich výrobků. „Konkrétně v případě klatovské pouti prověřujeme, zda vlastní majitel stánku živnostenské oprávnění, zda má zaplacený poplatek za umístění stánku a zda jsou všechny nabízené výrobky řádně označovány cenou,“ upřesnila Lejsková.
Kontrolu kvality výrobků na stáncích provádějí hygienici nebo pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Na klatovské pobočce krajské hygienické stanice nám však řekli, že prověřují jen výrobky, které jsou během pouti přímo na stánku vyráběny nebo tepelně upravovány.


Tisková mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Šmídtová Deníku potvrdila, že zmíněný prodejce na klatovské pouti skutečně porušil jedno z nařízení zákona o potravinách. „V něm je uvedeno, že výrobek s prošlým datem minimální trvanlivosti musí být označen jako prošlý a musí být oddělen od neprošlých potravin,“ říká Šmídtová. Rozlišovat je přitom třeba výrobky s označením Spotřebujte do – takové už po datumu nesmí být uvedeny do oběhu, a s označením Datum minimální trvanlivosti – takové výrobky se mohou prodávat, ale musí být řádně označeny a odděleny od neprošlých.

A právě varianta datumu minimální trvanlivosti je případ cukrovinky, kterou domů donesla paní Jurdová. „Vím, že na jakoukoliv reklamaci je pozdě. Ale je to varování pro ostatní, aby hlavně výrobky, které dávají dětem, řádně kontrolovali,“ dodala Klatovanka.

Autor: Radmila Nagovská

30.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda osobního auta u Bezděkova a nehoda autobusu v Klatovech.
5

FOTO: Řidič autobusu nedal přednost

Žáci 1. B ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice s třídní učitelkou Ivanou Katrušákovou.

Naši prvňáci ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice

FOTOGALERIE: Pohádkový les na Klenové si děti užily

Klenové – Nedělní odpoledne patřilo na Klenové dětem, pro něž skautský oddíl Radost Janovice nad Úhlavou ve spolupráci s janovickou radnicí uspořádal pohádkový les.

V Měčíně už potřetí překopl pracovník plynové potrubí

Měčín – Už potřetí museli do Měčína vyjet hasiči a policisté kvůli prokopnutému plynovému potrubí.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Opustili nás...

Klatovsko – Na Klatovsku, Sušicku a Horažďovicku jsme se v minulém týdnu rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení