VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministři: Modrý Sloup se lidem otevře, Roklan zůstane zavřený

ŠUMAVA - Obce považují rozhodnutí ministrů a národních parků za arogantní

16.9.2008
SDÍLEJ:

Předtím, než se pustili do jednání o nových hraničních přechodech na Šumavě, představili ministři Martin Bursík (vlevo) a Otmar Bernhard novou česko–německou publikaci Ochrana netopýrů v praxi. Při této příležitosti si oba tato zvířátka také pochovali.Foto: DENÍK/Milan Kilián

Do vlekoucích se sporů o to, které hraniční přechody na Šumavě (ne)otevřít, rázně vstoupili ministr životního prostředí Martin Bursík a jeho bavorský protějšek Otmar Bernhard. Ti v pondělí v podvečer na jednání v Bayerische Eisensteinu rozhodli, že od příštího roku budou otevřeny přechody Poledník, Modrý Sloup a Siebensteinkopf. Rázně tak utnuli snahy obcí na obou stranách hranice, které volaly po otevření přechodů na Svarohu či u Roklanu.

„V oblasti Poledníku jsme se dohodli na posunutí přechodu směrem jižním, což pro obě strany zlepšuje přístupnost území. U Modrého Sloupu nebude použita údolní varianta. Oba tyto přechody budou otevřeny sezónně, od 15. července do 15. listopadu, přechod Siebensteinkopf bude otevřen celoročně,“ upřesnil Bernhard. Ten dodal, že tolik diskutovaný hraniční chodník zůstane otevřený mezi Debrníkem a Gsengetem.

„S dohodou, která uzavřela jednání expertů na úrovni ministrů, jsme velmi spokojeni. K dnešku máme přímo na hranici dvanáct přechodů. O Modrém Sloupu se diskutovalo sedmnáct roků a dnes jsme se dohodli, že bude otevřen,“ pochvaloval si Bursík. Ministr upozornil, že trasa půjde tak, aby nebyla ohrožena populace tetřeva. „U Siebensteikopfu se také původně uvažovalo o tom, že bude otevřen jen v sezoně, ale nakonec jsme uzavřeli kompromis v tom, že bude otevřen celoročně, ale ani z jedné strany nebudou frézovány běžecké stopy,“ uvedl Bursík a dodal: „Myslím, že jsme udělali maximum pro to, abychom Šumavu otevřeli a ukázali další krásy turistům a přitom se dohodli na podmínkách, které zajistí ochranu těch nejcennějších území.“

Poledník a Modrý Sloup budou otevřeny příští rok v létě, termín zpřístupnění Siebensteinkopfu zatím není přesně znám. Bursík zároveň potvrdil, že otevření přechodů již není podmíněno vznikem tzv. Divokého srdce Evropy, jak avizovali představitelé obou parků ještě nedávno. „Tento projekt je v běhu. Neviděli jsme důvod, proč bychom něco podmiňovali,“ prohlásil ministr. S rozhodnutím ministrů byl velmi spokojen ředitel šumavského národního parku František Krejčí, který sváděl v posledních měsících velmi tvrdé boje se šumavskými obcemi, které požadovaly otevření většího množství přechodů, než chtěli ochránci přírody. „Varianta, která byla dohodnuta, odpovídá návrhu expertů. To znamená, že nejsou potřeba žádné další expertizy. Pokud bude kdokoli navrhovat další přechody, bude muset absolvovat další posuzování,“ naznačil Krejčí, že obce budou mít mnohem těžší pozici. To vzápětí potvrdil i Bursík. „Je třeba si vážit toho, kam jsme dospěli. Neočekáváme, že starostové přijdou příští týden s návrhy na další desítky přechodů,“ prohlásil Bursík.

Rozhodnutí šokovalo předsedu svazu šumavských obcí Františka Nyklese, který se ale nehodlá vzdát. „Je to ta nejhorší varianta, jak to mohlo dopadnout. Uprostřed rozjednaných čtyřstranných jednání se dohodli oba ministři a tím skončily veškeré debaty. Je to arogance správy národního parku a potažmo i ministerstva. Budeme ale i nadále bojovat. Postup teprve zvážíme,“ uvedl Nykles.

Autor: Milan Kilián

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobový inzerát z klatovských novin z let 1900 - 1910

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo 381

Turnaj v malé kopané "Hledá se! .. vítěz memoriálu Vojtěcha Marka" 2017 v Nalžovských Horách
48

Vítězem turnaje v Nalžovských Horách se stal strakonický 3D Team

FOTO: Koukáme na svět

Klatovsko - Hodně štěstí, zdraví a spokojenosti do života přeje Deník.

Tip pro vás: Poběžovice se vrátí do dob baroka

Poběžovice – V letošním roce si Poběžovice připomínají dvě významná výročí osobností související s barokem.

Klatovům stojí v cestě třetiligové Domažlice

Klatovy – Pohádky z minulých dvou ročníků národního fotbalového poháru MOL Cupu, kdy přivítali na svém hřišti prvoligové týmy Mladé Boleslavi a Jihlavy, si chtějí v letošní sezoně zopakovat fotbalisté divizního SK Klatovy 1898.

Tyran z Nýrska půjde již brzy před soud

Nýrsko – Před soud půjde 63letý invalidní důchodce z Nýrska, který týral o 18 let mladší ženu. Ta s ním podle svých slov prožila peklo. Nejprve ji výhrůžkami přiměl, aby se za něj vdala, a pak ji zavíral v bytě, mlátil ji a vyhrožoval jí smrtí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení