VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministři: Modrý Sloup se lidem otevře, Roklan zůstane zavřený

ŠUMAVA - Obce považují rozhodnutí ministrů a národních parků za arogantní

16.9.2008
SDÍLEJ:

Předtím, než se pustili do jednání o nových hraničních přechodech na Šumavě, představili ministři Martin Bursík (vlevo) a Otmar Bernhard novou česko–německou publikaci Ochrana netopýrů v praxi. Při této příležitosti si oba tato zvířátka také pochovali.Foto: DENÍK/Milan Kilián

Do vlekoucích se sporů o to, které hraniční přechody na Šumavě (ne)otevřít, rázně vstoupili ministr životního prostředí Martin Bursík a jeho bavorský protějšek Otmar Bernhard. Ti v pondělí v podvečer na jednání v Bayerische Eisensteinu rozhodli, že od příštího roku budou otevřeny přechody Poledník, Modrý Sloup a Siebensteinkopf. Rázně tak utnuli snahy obcí na obou stranách hranice, které volaly po otevření přechodů na Svarohu či u Roklanu.

„V oblasti Poledníku jsme se dohodli na posunutí přechodu směrem jižním, což pro obě strany zlepšuje přístupnost území. U Modrého Sloupu nebude použita údolní varianta. Oba tyto přechody budou otevřeny sezónně, od 15. července do 15. listopadu, přechod Siebensteinkopf bude otevřen celoročně,“ upřesnil Bernhard. Ten dodal, že tolik diskutovaný hraniční chodník zůstane otevřený mezi Debrníkem a Gsengetem.

„S dohodou, která uzavřela jednání expertů na úrovni ministrů, jsme velmi spokojeni. K dnešku máme přímo na hranici dvanáct přechodů. O Modrém Sloupu se diskutovalo sedmnáct roků a dnes jsme se dohodli, že bude otevřen,“ pochvaloval si Bursík. Ministr upozornil, že trasa půjde tak, aby nebyla ohrožena populace tetřeva. „U Siebensteikopfu se také původně uvažovalo o tom, že bude otevřen jen v sezoně, ale nakonec jsme uzavřeli kompromis v tom, že bude otevřen celoročně, ale ani z jedné strany nebudou frézovány běžecké stopy,“ uvedl Bursík a dodal: „Myslím, že jsme udělali maximum pro to, abychom Šumavu otevřeli a ukázali další krásy turistům a přitom se dohodli na podmínkách, které zajistí ochranu těch nejcennějších území.“

Poledník a Modrý Sloup budou otevřeny příští rok v létě, termín zpřístupnění Siebensteinkopfu zatím není přesně znám. Bursík zároveň potvrdil, že otevření přechodů již není podmíněno vznikem tzv. Divokého srdce Evropy, jak avizovali představitelé obou parků ještě nedávno. „Tento projekt je v běhu. Neviděli jsme důvod, proč bychom něco podmiňovali,“ prohlásil ministr. S rozhodnutím ministrů byl velmi spokojen ředitel šumavského národního parku František Krejčí, který sváděl v posledních měsících velmi tvrdé boje se šumavskými obcemi, které požadovaly otevření většího množství přechodů, než chtěli ochránci přírody. „Varianta, která byla dohodnuta, odpovídá návrhu expertů. To znamená, že nejsou potřeba žádné další expertizy. Pokud bude kdokoli navrhovat další přechody, bude muset absolvovat další posuzování,“ naznačil Krejčí, že obce budou mít mnohem těžší pozici. To vzápětí potvrdil i Bursík. „Je třeba si vážit toho, kam jsme dospěli. Neočekáváme, že starostové přijdou příští týden s návrhy na další desítky přechodů,“ prohlásil Bursík.

Rozhodnutí šokovalo předsedu svazu šumavských obcí Františka Nyklese, který se ale nehodlá vzdát. „Je to ta nejhorší varianta, jak to mohlo dopadnout. Uprostřed rozjednaných čtyřstranných jednání se dohodli oba ministři a tím skončily veškeré debaty. Je to arogance správy národního parku a potažmo i ministerstva. Budeme ale i nadále bojovat. Postup teprve zvážíme,“ uvedl Nykles.

Autor: Milan Kilián

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz socialistických vozidel v Hnačově 2016.

Na Hnačov se sjedou socialistické vozy

Jízdárna Světce
14

FOTO: Proměna Jízdárny sklízí ceny

Postrach klatovských obchodů opět kradl zboží

Klatovy – Postrach prodavaček opět udeřil. Jde o 19letého mladíka R. G. z Nýrska, který nepřestává krást v klatovských obchodech, i když mu reálně hrozí, že skončí za mřížemi.

Simona Kadlecová pojede na tenisové mistrovství ČR

Mariánské Lázně, Klatovy – O obrovské překvapení a velkou senzaci se v polovině května na dvorcích v Mariánských Lázních při oblastním přeboru dorostenek postarala tenistka LTK Klatovy Simona Kadlecová, kterou turnaj zastihl ve výtečné formě.

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Policie hledá muže z Klatov. Zmizel z domova pro seniory

Letiny - Senior byl naposledy viděn v úterý při večeři přibližně v 18 hodin v Domově pro seniory v Letinech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies