VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministerstvo: Kůrovec v NP Šumava je plně pod kontrolou

ŠUMAVA - Vlastníci okolních lesů jsou zbytečně znepokojeni, tvrdí Jakub Kašpar

6.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Kilián

„Ministerstvo životního prostředí zcela odmítá informace o znepokojivém vývoji v Národním parku Šumava (NP) jako nepodložené a neoprávněné. Situaci v NP věnujeme maximální pozornost a provádíme všechna opatření k zamezení kůrovcové kalamity v sousedních hospodářských lesích. Ujišťujeme všechny vlastníky okolních lesů, že jejich obavy jsou zbytečné,“ říká tiskový mluvčí a ředitel odboru vnějších vztahů Jakub Kašpar.
„Lesům v NP Šumava věnuje zvýšenou pozornost i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Situaci aktivně sledovala v minulých letech a po rekognoskačním letu 31. července 2008 provedla následující den terénní šetření na významném území národního parku. Obranná opatření uplatněná v boji s lýkožroutem smrkovým jsou na území mimo bezzásahových zón NP Šumava realizována příkladným způsobem, včetně jejich odpovídajícího počtu,“ potvrzuje Vladimír Dolejský, ředitel odboru ochrany lesa ČIŽP.


„Opatření proti kůrovci, prováděná v NP Šumava jsou velmi důsledná. Až 70% výměry lesů uvnitř NP tvoří jakési vnitřní „ochranné“ pásmo, kde probíhají aktivní zásahy proti kůrovci i formou kácení napadených stromů. Zpracování těchto stromů běží bez potíží. Na kritických místech jsou rozestavěny lapáky a feromonové lapače, které odchytí až 80 % jedinců z každé populace lýkožroutů,“ říká ředitel NP Šumava František Krejčí.
Lapáků, lapačů a dalších zařízení proti šíření kůrovce bylo v parku rozmístěno více než 20 tisíc. V některých částech národního parku je lýkožrout huben také postřiky suspenzí s houbou Beauveria bassiana, která je jeho přirozeným nepřítelem, ale nenapadá žádné další živočichy ani rostliny.
Správci parku podrobně sledují vývoj populací kůrovce, provádějí hydrometeorologická měření a spolupracují s předními českými odborníky. Péče o park je koordinována se sousedním NP Bavorský les.


Výzvy ke kompletnímu vykácení nejcennějších částí národního parku jsou velmi nebezpečné, jak z pohledu ochrany přírody, tak pro turistický ruch. Takové zásahy vždy vedou k větší nestabilitě lesa, který podléhá dalšímu následnému poškození větrem.


Přirozená obnova horských smrčin v místech, kde došlo před 10 – 15 lety k uschnutí stromového patra naopak dokazuje, že se zde úspěšně obnovuje přirozený les. Ten je - na rozdíl od uměle vysazovaného lesa - mnohem odolnější vůči větru i kůrovci. MŽP i Správa NP zároveň otevírají park turistům - některá dosud nepřístupná místa klidových území, od srpna se pořádají výpravy s průvodcem a je připraveno i několik nouzových nocležišť.

Radmila Nagovská

Jakub Kašpar

6.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muži, který pořezal souseda, hrozí deset let vězení

Na Šumavě prolétl strom hotelem Modrava.

Park rozhodne o osudu stromů ohrožujících hotel

Naši prvňáci ze ZŠ Sušice, Lerchova

Klatovsko - Ve středu 20. září najdete v Klatovském deníku prvňáky z 1. A a 1. B ze ZŠ Sušice, Lerchova

FOTO: Svatojánský festival ukončil Lubomír Brabec v Kladrubech

Kladruby - Důstojné prostory klášterního kostela v Kladrubech opět hostily hvězdu světového hudebního významu. 

Akce Bezpečná Šumava se bude letos konat již posedmé

Šumava – Na Slunečné u Prášil se v sobotu 23. září od 10 do 15 hodin koná již tradiční akce Bezpečná Šumava.

Hlasujte v programu Prazdroj lidem a podpořte tak projekt, který Plzni prospěje

Plzeň - Celkem z devíti projektů, které pomáhají rozvoji města Plzně a oživování tamního veřejného prostoru, mohou až do 28. září vybírat lidé ty, které jsou jim nejsympatičtější a které získají od Plzeňského Prazdroje speciální prémii.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení