VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé musejí na nové zážitkové trase skákat přes vývraty

ŠUMAVA - Okolí Březníku s unikátním Březnickým lesem, kde se podle ochranářů velmi dobře zmlazují porosty uschlé po kalamitách, se stalo jakousi malou učebnicí národního parku

17.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Zlata Měchurová

Nyní se zde pro turisty a milovníky přírody otevřela nová zážitková trasa.


„Už 1. 7. 2005 tu byla otevřena první zážitková trasa, která ukazovala různá vývojová stádia lesa. Tato trasa byla dlouhá 4 km a její součástí byl 800 m dlouhý okruh divočinou. Turisté tu museli chtě nechtě překračovat padlé stromy a doslova na vlastní kůži se seznámit s tím, jak fyzicky vypadá les, když ho ponecháme bez zásahu. Tato trasa však byla na jaře tohoto roku uzavřena z důvodu ochrany šumavské přírody,“ uvedl mluvčí šumavského parku Radovan Holub.


Jako náhrada byla v minulých týdnech před Březníkem připravena a proznačena nová zážitková trasa, která má podobné ambice jako ta za Březníkem. „Nová trasa byla již otevřena jako příspěvek pro milovníky pestře zbarvené podzimní přírody Národního parku Šumava,“ řekl Deníku Holub a dodal, že trasa vede z rozcestí Na Ztraceném (asi 5 km za obcí Modrava) a pokračuje přímo skrze porosty po úbočí Malé Mokrůvky a po cca 1 km se vrací zpátky na Novobřeznickou cestu v místě vzdáleném asi 1 km od Březníku. Trasa je značena pomocí kůlů s modrým pruhem. Je náročná a běžný turista bude potřebovat cca 1 – 1,5 hodiny k jejímu překonání. Jde se přes vývraty a padlé kmeny suchých stromů. Důležitá místa z hlediska filozofie národního parku jsou označena piktogramy. Vstup na trasu je na vlastní nebezpečí. Při větru není vstup povolen.


„Smyslem zážitkové trasy je ukázat návštěvníkům Šumavy, že na kalamitních plochách vzniká samovolně přirozený les i bez zásahu člověka,“ řekl terénní pracovník NP Šumava Jan Pecánek. „Turisté tu mohou sledovat, jak se vyvíjejí horské smrčiny na polomových plochách, mohou zhlédnout rozpadlé smrčiny, ale i krásné přirozené zmlazení a k dokreslení přírodní atmosféry poslouží na úbočí Mokrůvky četné šumavské potoky a potůčky.“

Autor: Milan Kilián

17.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci 1. B ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice s třídní učitelkou Ivanou Katrušákovou.

Naši prvňáci ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice

Pohádkový les na Klenové.
22

FOTOGALERIE: Pohádkový les na Klenové si děti užily

V Měčíně už potřetí překopl pracovník plynové potrubí

Měčín – Už potřetí museli do Měčína vyjet hasiči a policisté kvůli prokopnutému plynovému potrubí.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Opustili nás...

Klatovsko – Na Klatovsku, Sušicku a Horažďovicku jsme se v minulém týdnu rozloučili:

Muži, který pořezal souseda, hrozí deset let vězení

Klatovy – Dlouhodobé sousedské spory, které vyvrcholily v pátek v noci v Masarykově ulici v Klatovech, dostaly jednoho z aktérů do vězení. Jeden muž pořezal druhého a teď mu hrozí až deset let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení