VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé jsou nespokojeni s prací obecního zastupitelstva

Biřkov – Do redakce Klatovského deníku dorazilo několik podnětů, které měly jedno společné. Zastupitelstvo Biřkova podle nich nepracuje správně pro obec, s občany nekomunikuje a ti se tam nedozvídají o důležitých věcech. Redaktor Deníku se proto zúčastnil posledního veřejného zasedání obce.

1.7.2013
SDÍLEJ:

Obecní zastupitelstvo v BiřkověFoto: DENÍK/ Rostislav Kutěj

Jednání zastupitelstva zahájil starosta Biřkova Roman Voplatek přesně podle časového plánu. Starosta informoval přítomné, že ze strany Povodí Vltavy byla zamítnuta výstavba poldru, který obec označuje jako poldr 1. „Poldr by nepřinesl vylepšení protipovodňové ochrany, proto jej povodí nebude budovat," informoval Roman Voplatek. Ten také vysvětlil, proč se lidé nedozvěděli například o očkování psů. Za vším byla prý porucha obecního rozhlasu, která byla znásobena poruchou webových stránek obce. „Zastupitelé se snažili, aby se informace rozšířila ústně. Očkování zopakujeme, lidem o něm dáme vědět s předstihem," ujistil starosta.
Několik dotazů se sneslo na hlavy zastupitelů v diskuzi. „Proč byl potok, který teče v obci, sveden do trubek, které nikdo nečistí, nekontroluje a při deštích tak hrozí riziko zaplavení pozemků. Proč zastupitele nezajímalo, co se dělo v obci při povodních," ptal se Bohuslav Holberger. Potok je prý v trubkách uložen dlouho. „Kontrolu vodních toků jsme v době, kdy hrozila povodeň, dělali. Mnohdy i pozdě v noci," rozporoval připomínky občanů místostarosta Václav Bešta.
Podle podnětů, které obdržela redakce, prý obec utrácí nesmyslné částky za práce, které by bylo možné dělat levněji, obec nechce vybudovat autobusové zastávky, odmítla uspořádat dětský den nebo zbytečně dotuje z veřejných prostředků provoz prodejny. Starosta obce prý nemá zájem organizovat rekonstrukci komunikací v obci. Údržba zeleně prý v minulosti stála více než 200 tisíc korun. „Letos tomu bude jinak, vybrali jsme firmu, která bude levnější. Práce by měly stát přibližně 90 tisíc. Udělat je musíme, na některých místech zasahuje zeleň do chodníků a brání bezpečnému výhledu na silnici," řekl Voplatek.
Dětský den, který byl v obci tradiční, se letos pod hlavičkou obce pořádat nebude. „Obec není povinna pořádat dětský den, může ho uspořádat kdokoli jiný, zastupitelstvo by jistě s pořádáním vypomohlo, zapůjčit bychom mohli například společenskou místnost," oznámila zastupitelka Radka Votavová. „Problém je, že pan Justich, který se na organizaci podílel, se odstěhoval, s ním takříkajíc odešla hybná síla," doplnil Bešta.
Proč se hlavně děti, které čekají na autobus a musejí stát na silnici, navíc v místě za zatáčkou, nedočkají zastávek, vysvětleno nebylo. Občané Biřkova za zastávky bojovali pomocí petice. „Zastávky dělat nebudeme, toto zastupitelstvo rozhodně ne," odpověděl na dotaz Voplatek. Zdůvodnění proč se plénum nedočkalo.
Zastupitelé jednoznačně odmítli, že by obec dotovala prodejnu. Podle nich patří prodejna mezi základní služby občanům. „Prodejnu bereme jako službu, ne jako výdělečnou činnost. Na veřejném zasedání byl řádně schválen limit 100 tisíc korun, za které může být pořízeno vybavení prodejny. Tato částka utracena nebyla. Prodejna byla na náklady obce vymalována a nájemné bylo schváleno ve výši jedné koruny ročně. Prodejnu si pronajala místní obyvatelka a myslím, že zejména starší lidé jsou rádi, že v obci prodejnu máme," konstatoval na závěr Voplatek.

Autor: Rostislav Kutěj

1.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na čtvrtém benefičním koncertu na opravu varhan v klatovském husitském kostele vystoupily pěvecké sbory Šumavan a Hroši.
28

OBRAZEM: Oprava „husitských“ varhan může začít

V Kolinci se sešly partnerské školy.
32

FOTOGALERIE: Kolinečtí ukazovali zahraničním školám krásy lesa

V nemocnici skončily po střetu dvou vozů dvě malé děti

Defurovy Lažany – Dvě malé děti skončily v pátek odpoledne v nemocnici poté, co se jejich matka na Horažďovicku střetla s protijedoucím autem.

AUTOMIX.CZ

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Česká automobilka Škoda v minulých letech získala pověst výrobce především praktických vozů, které nabízejí řadu chytrých nápadů. V poslední době se ale značka snaží také působit emotivně. I proto zvažuje sportovní auto, které bude inspirované legendárním kupé 110 R ze 70. let.

Hrádek nestačil na první Černice, Neznašovy překvapivě porazily Nýrsko B

Klatovsko – Dalším kolem pokračovaly o víkendu fotbalové soutěže mužů.

Výstavy připomínají období heydrichiády

Klatovy – V prostorách klatovského muzea můžete zhlédnout výstavu věnovanou 75. výročí atentátu na Heydricha. Jde o jednu z akcí, které se v Klatovech v této spojitosti konají.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies