VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé jsou nespokojeni s prací obecního zastupitelstva

Biřkov – Do redakce Klatovského deníku dorazilo několik podnětů, které měly jedno společné. Zastupitelstvo Biřkova podle nich nepracuje správně pro obec, s občany nekomunikuje a ti se tam nedozvídají o důležitých věcech. Redaktor Deníku se proto zúčastnil posledního veřejného zasedání obce.

1.7.2013
SDÍLEJ:

Obecní zastupitelstvo v BiřkověFoto: DENÍK/ Rostislav Kutěj

Jednání zastupitelstva zahájil starosta Biřkova Roman Voplatek přesně podle časového plánu. Starosta informoval přítomné, že ze strany Povodí Vltavy byla zamítnuta výstavba poldru, který obec označuje jako poldr 1. „Poldr by nepřinesl vylepšení protipovodňové ochrany, proto jej povodí nebude budovat," informoval Roman Voplatek. Ten také vysvětlil, proč se lidé nedozvěděli například o očkování psů. Za vším byla prý porucha obecního rozhlasu, která byla znásobena poruchou webových stránek obce. „Zastupitelé se snažili, aby se informace rozšířila ústně. Očkování zopakujeme, lidem o něm dáme vědět s předstihem," ujistil starosta.
Několik dotazů se sneslo na hlavy zastupitelů v diskuzi. „Proč byl potok, který teče v obci, sveden do trubek, které nikdo nečistí, nekontroluje a při deštích tak hrozí riziko zaplavení pozemků. Proč zastupitele nezajímalo, co se dělo v obci při povodních," ptal se Bohuslav Holberger. Potok je prý v trubkách uložen dlouho. „Kontrolu vodních toků jsme v době, kdy hrozila povodeň, dělali. Mnohdy i pozdě v noci," rozporoval připomínky občanů místostarosta Václav Bešta.
Podle podnětů, které obdržela redakce, prý obec utrácí nesmyslné částky za práce, které by bylo možné dělat levněji, obec nechce vybudovat autobusové zastávky, odmítla uspořádat dětský den nebo zbytečně dotuje z veřejných prostředků provoz prodejny. Starosta obce prý nemá zájem organizovat rekonstrukci komunikací v obci. Údržba zeleně prý v minulosti stála více než 200 tisíc korun. „Letos tomu bude jinak, vybrali jsme firmu, která bude levnější. Práce by měly stát přibližně 90 tisíc. Udělat je musíme, na některých místech zasahuje zeleň do chodníků a brání bezpečnému výhledu na silnici," řekl Voplatek.
Dětský den, který byl v obci tradiční, se letos pod hlavičkou obce pořádat nebude. „Obec není povinna pořádat dětský den, může ho uspořádat kdokoli jiný, zastupitelstvo by jistě s pořádáním vypomohlo, zapůjčit bychom mohli například společenskou místnost," oznámila zastupitelka Radka Votavová. „Problém je, že pan Justich, který se na organizaci podílel, se odstěhoval, s ním takříkajíc odešla hybná síla," doplnil Bešta.
Proč se hlavně děti, které čekají na autobus a musejí stát na silnici, navíc v místě za zatáčkou, nedočkají zastávek, vysvětleno nebylo. Občané Biřkova za zastávky bojovali pomocí petice. „Zastávky dělat nebudeme, toto zastupitelstvo rozhodně ne," odpověděl na dotaz Voplatek. Zdůvodnění proč se plénum nedočkalo.
Zastupitelé jednoznačně odmítli, že by obec dotovala prodejnu. Podle nich patří prodejna mezi základní služby občanům. „Prodejnu bereme jako službu, ne jako výdělečnou činnost. Na veřejném zasedání byl řádně schválen limit 100 tisíc korun, za které může být pořízeno vybavení prodejny. Tato částka utracena nebyla. Prodejna byla na náklady obce vymalována a nájemné bylo schváleno ve výši jedné koruny ročně. Prodejnu si pronajala místní obyvatelka a myslím, že zejména starší lidé jsou rádi, že v obci prodejnu máme," konstatoval na závěr Voplatek.

Autor: Rostislav Kutěj

1.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šéfredaktor Klatovského deníku Milan Kilián (vlevo) s výherci Fortuna Tip ligy. Zprava jsou třetí Václav Paleček, vítězný Jan Voráč a druhý Jiří Presl.

Výherci Tip ligy dostali ceny

Škoda Rapid 136 MTX Cabrio.
AUTOMIX.CZ
49

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Konečně! postrach klatovských prodavaček je za mřížemi

Klatovy – Oslavu mohou uspořádat prodavači z klatovských obchodů.

PODÍVEJTE SE: V Rabí vyhráli Sparťané ze Strakonic

Rabí – Osm družstev se potkalo v sobotu v Rabí na 11. ročníku turnaje v malé kopané poboček fanklubů AC Sparta Praha – Memoriálu Pavla Pilného.

Na dítě spadla těžká vrata

Žichovice – Neštěstí se v úterý dopoledne stalo v Žichovicích na Sušicku. Na teprve tříletého chlapce tam spadla vrata.

Rozhodnutí hráčů ho zklamalo

Sušice – Na konci minulé sezony vládla v Sušici euforie z vítězství fotbalistů v krajském přeboru a z jejich postupu do divize.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies