Korupční skandál může připravit Plzeňský kraj o miliardy z Evropské unie. V ohrožení je dostavba nové klatovské nemocnice, obchvat Všerub nebo přístavba mateřské školy v Kostelci na Tachovsku. V budoucnu by peníze mohly chybět i na jednu z největších dopravních staveb v regionu, na Západní obchvat Plzně.

V pondělí byli totiž v Českých Budějovicích zatčeni dva vedoucí pracovníci úřadu rady Regionálního operačního programu, který o rozdělování evropských dotací pro Plzeňský a Jihočeský kraj rozhoduje. Dotace jsou pozastaveny, a nikdo si netroufá odhadovat, kdy bude čerpání peněz z EU pro Plzeňský kraj pokračovat.

Například pro klatovskou nemocnici mělo z EU v páté výzvě přitéci 450 milionů na vybavení. „Pokud by finance pro nemocnici nepřišly, zastavily by se nebo výrazně omezily veškeré investice do stávajících prostor, a kdyby nebyl monoblok hotový v plánovaném termínu, museli bychom investovat do starých budov, což by byly vyhozené peníze,“ řekl ředitel Klatovské nemocnice Jiří Vlček.

Vedení kraje však ujišťuje, že dostavba bude. „Letošní rok ohrožen není, ale finance na ten příští bychom museli sehnat jinak. Nabízí se úvěr nebo vnitřní úspory,“ uvedl krajský náměstek pro regionální rozvoj a fondy EU Ivo Grüner.

Kvůli vyšetřování protikorupční policie a s ním souvisejícímu šetření ministerstva financí je nyní pozastavena pátá a šestá výzva pro podávání žádostí o dotace z EU. V páté výzvě by Plzeňský kraj mohl získat téměř čtyři miliardy korun, projekty jsou schválené a čekají jen na podpis hejtmanky Milady Emmerové. Úspěšní žadatelé nyní nevědí, zda začít stavět či vyčkat.

Mnozí žadatelé, kteří sice mají peníze z Evropské unie slíbené, ale nyní na ně marně čekají, si totiž na předfinancování musí vzít překlenovací úvěr, a kdyby evropské dotace nepřišly, dostali by se do vážných problémů.

„Chtěli jsme začít stavět prvního dubna,“ uvedl starosta Kostelce na Tachovsku František Trhlík. Obec v páté výzvě ROP úspěšně žádala o patnáctimilionovou dotaci na přístavbu mateřské školy, kde by měly vzniknout mimo jiné také prostory pro volnočasové aktivity pro tamní mládež. „Kdyby se ovšem kvůli nepodepsaným smlouvám nemohla stavba uskutečnit, pro naši obec by to znamenalo tragédii. Předpokládali jsme, že hlavní část stavby se odehraje o prázdninách, teď si ale nedovedu představit, co s dětmi, kam by chodily do školky, kdyby se měla stavba nějak výrazně opozdit,“ doplnil starosta s tím, že obec má veškeré náležitosti k projektu uzavřeny a čeká skutečně už jen na podpis smlouvy.

Ministerstvo financí, které Emmerové podepisování smluv zatím nedoporučilo, zkoumá systém bodování projektů, výsledek by měl být znám do konce března. „Je možné, že se termín posune, podle mě záleží i na výsledku vyšetřování policie,“ míní hejtmanka.

Ministerstvo se k celé záležitosti vyjadřuje velmi opatrně, ale připouští, že s policií spolupracuje. „Od úřadu regionální rady jsme si vyžádali objasnění některých záležitostí ohledně páté výzvy. Mezi policií a námi dochází k výměně informací a k jednáním,“ uvedl mluvčí Ministerstva financí ČR Jakub Haas. Pokud by ministerstvo shledalo vysvětlení jako nedostatečné, byla by pátá a s ní spojená šestá výzva zrušena. A protože se podle stejného systému postupuje ve všech výzvách, mohlo by to znamenat velký problém i pro další dotace.

Policejní vyšetřování probíhá už od roku 2008 a týká se třetí výzvy. „Podle mých informací podali trestní oznámení neúspěšní žadatelé, od té doby se tím policie zabývá,“ řekl Deníku Ivo Grüner. Ředitel Úřadu regionální rady Jihozápad Jiří Trnka a vedoucí odboru implementace programu České Budějovice Martin Půlpytel jsou podle mluvčího protikorupčního útvaru policie Romana Skřepka obviněni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a z poškozování zájmů Evropských společenství ve formě spolupachatelství. Hrozí jim až dvanáctiletý pobyt za mřížemi.