VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Interna je v novém, dialýza zůstala ve starém

Klatovy - Do nového monobloku Klatovské nemocnice se už přestěhovalo také neurologické a interní oddělení. Lidé ocení změnu zázemí.

20.10.2012 14
SDÍLEJ:

Interní oddělení v nové Klatovské nemocniciFoto: DENÍK/ Daniela Loudová

Deník postupně představuje všechna oddělení, která se do nového monobloku Klatovské nemocnice stěhují. Dozvíte se, kde je najdete, jak vypadala dříve, jak jsou zařízena nyní a kdo je jejich primářem.

V dnešním díle vám představíme neurologické a interní oddělení, která v novém monobloku najdete ve druhém nadzemním podlaží.

Neurologie

Primářem neurologického oddělení je Jaromír Svoboda, který začínal v Klatovské nemocnici před dvaceti lety a ve funkci primáře je desátým rokem.

„Zažil jsem neurologické oddělení, které bylo ještě v poliklinice, což bylo prostorami naprosto nevyhovující. Když jsme se přestěhovali do budovy, kde jsme byli nyní, tak tam to bylo samozřejmě lepší, ale i tak to byly staré prostory. Pacienti tam neměli takový komfort, který by mít měli. Používali společné toalety i společné sociální zařízení. Na starém oddělení jsme měli 30 lůžek," popsal Svoboda.

V nové nemocnici má neurologické oddělení 25 lůžek. „Přestěhování do nových prostor má hlavně výhodu v tom, že pacienti mají svůj komfort, na každém pokoji je koupelna a toaleta. Tohle každý člověk, který kdy ležel v nemocnici, musí ocenit. Tím, že jsou všechna oddělení pohromadě, je také jednodušší organizace práce. Není to takové lítání, když potřebujeme udělat konsilia s jinými obory," sdělil primář.

V novém uspořádání shledal i jednu nevýhodu. „Trochu máme nevýhodu v tom, že je nás lékařů málo. Na starém oddělení jsme měli vše pohromadě a tady máme ambulanci v suterénu. Pro nás je to složitější tím, že jeden lékař bude muset být na ambulanci. Ve staré jsme snadno mohli přebíhat. Ale teď nám nějací lékaři přibyli, tak snad to zvládneme," uvedl Svoboda.

Největším plus je podle něj komfort pro pacienty a z pohledu lékařů vybavení nemocnice novými přístroji.

Interna

Sousedícím oddělením je interní oddělení, jehož primářem je šest let Libor Maxa. Předtím byl několik let zástupcem primáře. V Klatovské nemocnici pracuje už 23 let.

„Na našem starém oddělení jsme provozovali jednotku intenzivní péče, která se nyní přestěhovala do multioborové JIP. Ve staré nemocnici jsme měli 39 nasmlouvaných lůžek. Prostory ve staré nemocnici už přestávaly být důstojné, takže my změnu k novému jedině vítáme. Co se týká lékařské péče, tak máme poměrně stabilizovaný kádr ve všech věkových zastoupeních. V posledních měsících jsme přijali čtyři nové kolegy," řekl Deníku Maxa.

Oproti jedné velké stanici provozuje interní oddělení dvě, A a B, jedna má 22 lůžek a druhá 24. „Jsme jedno z největších oddělení, protože rozsah naší péče je veliký. Zasahujeme do multioborové JIP, provozujeme příjmovou a interní ambulanci s 24hodinovým provozem. Kromě toho provozujeme odborné ambulance, které se díky novým poměrům podařilo integrovat pod jednu střechu, jde o gastroenterologickou, kardiologickou, revmatologickou a endokrinologickou," seznámil s oddělením primář.

Dialýza ve starém

Dále interní oddělení provozuje ještě dialýzu, která je samostatným oddělením, ale vždy patřila pod internu. Ta však zůstala ve starých prostorách. „Existence dialýzy mimo nový monoblok mě trápí. Není tam lékař nonstop přítomen, takže se naše oddělení podílí na zajištění provozu na dialyzačním oddělení. To je věc, která lékaře, který je ve službě odblokuje a musí tam jít. Máme také určitý dohled nad chodem sociálních lůžek a léčebny dlouhodobě nemocných, která také zůstala ve starých podmínkách," uvedl Maxa.

Největším plus je podle něj integrace pod jednu střechu, blízkost k ostatním oborům, sociální standard nejen pro pacienty a úroveň pracoviště. „V těchto poměrech jsme poprvé, jsme zvyklí na velice nuzné podmínky. Byli jsme ve stoleté nemocnici a na interním oddělení byla stoletá doba velice patrná," zhodnotil Maxa. 

Autor: Daniela Loudová

20.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtyřkolka, na které děti havarovaly.
3

FOTO: Kluci bourali na čtyřkolce, oba skončili v nemocnici

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Luby bodovaly, Mochtín dostal v Tlumačově sedmičku

Klatovsko – Dalším kolem pokračovaly o víkendu na Klatovsku mistrovské fotbalové soutěže mužů.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

PODÍVEJTE SE: Vodáci zamkli Otavu

Sušice – Několik desítek lodí vyrazilo v sobotu dopoledne na Otavu ze Sušice na Horažďovice a Strakonice.

Bolešinští sázeli švestky

Bolešiny – Švestkovou alej u cesty k nové čistírně odpadních vod v Bolešinech sázely minulý týden děti z tamní základní a mateřské školy. Každoročními „Stromkovými slavnostmi“ navazují Bolešinští na historickou tradici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení