VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Houbař může do každého lesa

KLATOVSKO - Nejhorší návštěvníci lesa jsou motorkáři, kteří přitom v lese nemají co dělat

8.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavla Mrázková

Pro běžného návštěvníka lesa není v podstatě rozdíl, je-li les státní nebo soukromý.


„Pokud není vstup do lesa omezený vyhláškou, může do lesa, na vlastní nebezpečí, každý návštěvník,“ vysvětlil Josef Lerch ze Sušických městských lesů a dodal: „Vstup do lesa může vyhláškou omezit státní správa lesů z důvodu ochrany lesa nebo v zájmu zdraví a bezpečnosti občanů, například při těžbě nebo kalamitě, a to na podnět majitele lesa i bez něj. Návštěvník také nesmí vstupovat do částí lesa, které jsou oplocené, třeba z důvodu zalesňování.“


Každý musí v lese dodržovat učitá pravidla. V lese se samozřejmě nesmí kouřit a rozdělávat oheň, les se nesmí znečišťovat odpadky. Sběr lesních plodů (houby, borůvky) je možný, ovšem pouze pro vlastní potřebu.


Do lesa je také zakázán vjezd motorových vozidel (a to i bez nutnosti označení dopravní značkou zákaz vjezdu), což často nedodržují třeba právě houbaři. „Stává se nám, že lidé zaparkují u skládky dřeva na lesní cestě, potom přijede kamion pro dřevo a nemůže se k němu dostat. Když dotyčného potom upozorníme, že s autem do lesa nesmí, tak se vymlouvá, že tam není žádná značka,“ popsal problémy s motoristy Aleš Potužák z Městských lesů Strážov.


Velkým problémem jsou podle Potužáka motorkáři: „Jezdí všude po lese, po pasekách, před třemi lety se nám v lese dokonce jeden zabil. Působí také škody na mladých stromcích, nedávno jsme přišli o čtyři sta sazenic. Jezdí k nám dokonce organizované skupiny motorkářů, třeba Němci s českým průvodcem. V poslední době se objevují i motorové čtyřkolky.“


Pro cyklisty je důležitý zákaz jízdy na kole mimo lesní cesty. Přitom lesní cesty jsou zanesené v katastru a jsou uvedené na mapě. „To, že jsou někde v lese koleje vyjeté od traktoru při stahování dříví, neznamená, že je to lesní cesta,“ upozornil Potužák.


Z důvodů bepečnosti je též zakázán vstup do míst, kde se provádí těžba nebo manipulace dřeva. „Zvědaví houbaři se někdy přímo pletou při těžbě dřeva harvestorem. Přitom řidič harvestoru má jen omezený výhled a může se snadno stát, že neopatrného zvědavce při manipulaci kmene zraní,“ varuje Potužák.

Autor: David Kojan

8.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda osobního auta u Bezděkova a nehoda autobusu v Klatovech.
5

FOTO: Řidič autobusu nedal přednost

Žáci 1. B ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice s třídní učitelkou Ivanou Katrušákovou.

Naši prvňáci ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice

FOTOGALERIE: Pohádkový les na Klenové si děti užily

Klenové – Nedělní odpoledne patřilo na Klenové dětem, pro něž skautský oddíl Radost Janovice nad Úhlavou ve spolupráci s janovickou radnicí uspořádal pohádkový les.

V Měčíně už potřetí překopl pracovník plynové potrubí

Měčín – Už potřetí museli do Měčína vyjet hasiči a policisté kvůli prokopnutému plynovému potrubí.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Opustili nás...

Klatovsko – Na Klatovsku, Sušicku a Horažďovicku jsme se v minulém týdnu rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení