VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hauswaldská kaple opět láká poutníky

Srní - Díky své poloze je Srní vyhledávaným turistickým cílem.

21.5.2009 3
SDÍLEJ:

Zázračný pramen u Hauswaldské kapleFoto: Václav Sklenář

Například v loňském roce navštívilo tamní infocentrum za pouhé tři měsíce téměř 1500 turistů. Okolí nabízí mnoho přírodních i historických zajímavostí. „Srní je nepsaným centrem Šumavy a já se snažím, aby se dostalo tam, kam patří, a tím centrem Šumavy se opravdu stalo,“ vysvětlila starostka Srní Ivana Pěčová.

Některé ze zajímavých turistických cílů vám dnes představíme blíže.

Hauswaldská kaple

Malá kaplička na Hauswaldu (srnští sedláci lesa využívali pro těžbu dřeva) nad Vchynicko – Tetovským kanálem poblíž Srní pod Kostelním vrchem byla postavena v roce 1820 a byla zasvěcena Panně Marii Lurdské. Kaple vznikla na základě legend a pověstí o zázracích na tomto místě.

V roce 1860 rozhodla obec Srní o stavbě větší kaple, kvůli neodborné stavbě však už po sedmi letech hrozilo její zřícení a kaple byla uzavřena.
Třetí kaple byla slavnostně vysvěcena 8. srpna 1902 a sloužila až do 2. světové války. Úplný konec poutí přineslo zřízení vojenského a hraničního prostoru, kaple pak byla armádou odstřelena 14. září 1958.

Prostor Hauswaldské kaple byl obnoven v roce 2005 díky iniciativě občanského sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy ve spolupráci se Správou Národního parku Šumava. V malé jeskyňce je uchován i pramen zázračné vody, na poutní místo je voda přivedena dřevěnými koryty.
Za Hauswaldskou kaplí je vyznačena zážitková cesta kolem Kostelního vrchu.

Ke kapli je možný přístup i na invalidním vozíku, cesta od plavebního kanálu je bezbariérová.

Vchynicko – Tetovský kanál

Umělý kanál, který byl vybudován v letech 1799 – 1801 podle projektu Josefa Rosenauera, sloužil ke splavování dřeva. Kanál začíná zhruba dva kilometry od Modravy u hradlového mostu přes Vydru na místě bývalé osady Vchynice – Tetov.

Kanál obchází kamenité řečiště Vydry, které plavení dřeva neumožňuje, a ústí do Křemelné. K plavení dřeva byl využíván až do roku 1958, od roku 1939 je část kanálu využívána jako přivaděč vody do akumulační nádrže pro elektrárnu Čeňkova pila. Celková délka kanálu je 14,4 km, výškový rozdíl je 190 m, koryto je široké až 5 m. Po celé délce kanálu vede štěrková nebo asfaltová turistická cesta.

Čeňkova Pila

Čeňkova Pila leží na soutoku Vydry a Křemelné. Je pojmenována podle pražského obchodníka se dřevem Čeňka Bubeníčka, který zde postavil v letech 1868 – 1870 pilu na vodní pohon pro zpracování dřeva ze šumavských lesů. V osadě se nachází vodní elektrárna Čeňkova pila a vodní elektrárna Vydra.
Dodnes funkční elektrárna Čeňkova pila vznikla z rozhodnutí města Kašperské Hory v roce 1912 přestavbou původní pily na elektrárnu, vyrobená elektřina je předávána elektrárně Vydra.

Stavba vodní elektrárny Vydra byla zahájena v roce 1937, do plného provozu byla uvedena v roce 1942. Elektrárna je osazena dvěma Francisovými turbínami o celkovém výkonu 6,4 MW.

V elektrárně je umístěna stálá expozice „Šumavská energie“ o historii i současnosti využívání šumavských vodních zdrojů. Obě historické vodní elektrárny jsou národní technickou památkou.

Antýgl

Bývalý královácký dvorec Antýgl leží u Vydry u silnice mezi ze Srním na Modravou. Dvorec je připomínán zhruba od roku 1500, od roku 1523 zde fungovala sklárna, která zanikla začátkem 19. století. Zde vyrobené růžencové korálky zdobí ještě dnes oltář kostela Nejsvětější Trojice v obci Srní. Po uzavření sklárny byl objekt upraven na zájezdní hostinec.

Historický dvorec tvoří skupina roubených i zděných stavení. Dříve se skládal z vlastní chalupy, podružského domku, stodoly a kaple. Celá stavba je typicky šumavská a rozlehlá. Stavení má polovalbové šindelové střechy, široké nízké štíty s vyřezávanými obrazci v bednění nebo se skládanou okenicí. Zvonička a kaplička jsou typické pro královácké dvorce.

V současnosti je Antýgl významnou křižovatkou turistických i cyklistických tras, je zde i autokemp. Turista se odtud dostane na jednu z nejkrásnějších tras Povydřím, z Antýglu podél Turnerovy chaty až k Čeňkově pile. Je to jedna z mála bezbariérových tras.

Příroda a turistika

Okolí Srní nabízí desítky kilometrů značených turistických tras i cyklostezek, nechybí ani naučné stezky. Ze středu obce je velmi zajímavá procházka nově vybudovanou naučnou a zážitkovou trasou podél Hrádeckého potoka, kde se návštěvník může informovat o místní fauně a flóře. U Starého Srní začíná nová cyklotrasa k plavebnímu kanálu. Z Rokyty vede nově zřízená Klostermannova stezka.

V zimě jsou k dispozici upravené běžecké trasy i sjezdovka u hotelu Vydra, v plánu je už i prodloužení sjezdovky.
Další zimní atrakcí je pozorovací místo Beranky, které zřídil v rámci zoologického programu Národní park Šumava a které umožňuje pozorování jeleních stád ve volné přírodě. Návštěvnost tohoto místa byla minulou zimu neočekávaně vysoká.

Autor: David Kojan

21.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Ilustrační foto

Na klatovském letišti se zranila parašutistka

FOTO: Zbyslavský pochod láká stovky turistů

Zbyslav – Na šestinásobek běžného počtu obyvatel se v sobotu rozrostla Zbyslav. Vesnička na Plánicku se zhruba šedesáti obyvateli totiž hostila účastníky desátého ročníku Zbyslavského pochodu.

Napadal hosty, číšníkovi roztrhl sako

Klatovsko – Policie začala nyní trestně stíhat dva muže, kteří řádili v červenci na Klatovsku. Jeden z nich zbil mladíka v Klatovech, další se popral v sušické hospodě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Horažďovičtí budou jednat o revitalizaci kina Otava

Horažďovice – Například o revitalizaci kina Otava budou v pondělí 28. srpna jednat na veřejném zasedání zastupitelé Horažďovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení