VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO: Hasiči evakuovali dvě vesnice

Klatovsko - Při protržení hráze nýrské přehrady by ještě ve Švihově vlna měla výšku šest metrů.

8.10.2009 1
SDÍLEJ:

Cvičení IZS na ÚhlavěFoto: DENÍK/Milan Kilián

Kdyby praskla hráz zaplněné nýrské přehrady, přehnala by se za čtvrt hodiny Nýrskem až 11 metrů vysoká povodňová vlna. Ještě ve Švihově by voda dosahovala výšky až kolem 6,5 metru. Na životě by bylo jen na Klatovsku ohroženo více než pět tisíc lidí a někteří by neměli šanci přežít. Právě hrozba protržení nýrské přehrady byla proto námětem velkého cvičení, do něhož se zapojily ve čtvrtek odpoledne všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS). Deník se ho samozřejmě zúčastnil.


„Takzvaná zvláštní povodeň zatím byla v republice jen jedna, když se v Jizerských horách protrhla přehrada. Riziko v případě Nýrska je minimální, ale zcela vyloučit se nedá. Úkolem dnešního cvičení je proto prověřit přípravu složek IZS se zaměřením na spolupráci s krizovým štábem města Klatovy,“ vysvětlil na začátku cvičení jeho vedoucí Josef Dlesk z Hasičského záchranného sboru Klatovy. Zároveň uklidnil všechny obyvatele Klatov, že na náměstí by se voda rozhodně nedostala.

Cvičení odstartovalo vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity a vyhlášení stavu nebezpečí. Starosta Klatov Rudolf Salvetr zároveň rozhodl o evakuaci obcí Tajanov a Kal. Ještě než k ní dojde, ale mají hasiči práci jinde. V Úhlavě u městských lázní se „topí“ čtyři lidé. Dva z nich klatovští profesionální hasiči zachraňují ze člunu, další dva figuranty v neoprenu dostává z vody profesionál, který se k nim spouští z vrtulníku letecké záchranné služby, jenž je na místo také přivolán.

Zatímco vylovené muže ošetřují záchranáři, přemisťujeme se do Tajanova, kde začíná evakuace. Na místě už jsou soustředěni dobrovolní hasiči z několika sborů, kteří čekají na obyvatele, s nimiž byla evakuace předem domluvena. Jako první přicházejí manželé Kadlecovi. „My už jsme tu velkou vodu zažili. Museli jsme utéci a týden jsme spali v Masarykově základní škole. Proto jsem rád, že dnes je to jen cvičení,“ svěřil se Deníku Josef Kadlec.

Zatímco se scházejí další lidé, které hasiči nakládají aut, míříme do evakuačního střediska, jež bylo zřízeno v ZŠ Tolstého. „Lidé se u nás zaregistrují a dostanou kartičku na ubytování, kterou se poté prokazují při vstupu. Pak se ubytují na jednotlivých místnostech, zvlášť ženy s dětmi a zvlášť muži,“ vysvětluje vedoucí ubytovacího střediska evakuovaných osob Jiří Böhm z Českého červeného kříže a ukazuje mi ubytovací prostory, kde jsou vyrovnána lehátka a na nich připraveno náhradní oblečení.

Z obou vesnic je přivezeno celkem sedmadvacet lidí, dokonce se třemi dětmi ve věku od pěti měsíců do sedmi let dorazila Jitka Zahutová z Kalu. „Kal je v zátopové oblasti, proto jsem si to chtěla vyzkoušet. Člověk je v klidu, protože ví, že jde jen o cvičení, jinak by to bylo mnohem horší,“ přiznala mladá žena. „Je pravda, že protržení nýrské přehrady opravdu hrozí? Prý je podmáčená?“ ptá se mě jedna z žen poté, co byla přijata v evakuačním středisku. Uklidňuji ji, že riziko protržení hráze nýrské přehrady, je téměř nulové, ale přece jen je vidět, že lidé v těchto oblastech mají z vody respekt. To děti si evakuace užívaly. „Je to zajímavé, líbí se mi to,“ řekl Deníku 11letý Filip Kučera.

„Cvičení splnilo účel. Záchranáři si mohli vše vyzkoušet a zapojila se i veřejnost, která bude lépe informovaná a navíc si to někteří lidé osobně prožili. Všem zúčastněným bych chtěl poděkovat,“ uzavřel netradiční cvičení Dlesk.

Postup povodňové vlny při protržení hráze přehrady:

Nýrsko - Beňovy

Kal - Jíno

Mapa zaplaveného území

Autor: Milan Kilián

8.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horažďovické kino Otava

Horažďovičtí budou jednat o revitalizaci kina Otava

Ilustrační fotografie.

Zloději nepomohla ani kukla na hlavě

Klatovům vystřelil tři body Lukeš, Sušice podruhé remizovala

Klatovsko – Druhým kolem pokračovaly o víkendu fotbalové soutěže – divize, krajský přebor, 1. A třída a z okresních soutěží okresní přebor a III. třída. Tento víkend se k nim přidají také 1. B třída a IV. třída.

Západ Šumavy je bez omezení

Šumava – Žádná omezení kvůli škodám způsobeným páteční bouřkou v západní části Šumavy neplatí.

FOTO: V Myslívě slavili pouť

Myslív – Ve výstavní síň se proměnilo o uplynulém víkendu přízemí budovy obecního úřadu v Myslívě.

FOTO: Noční prohlídky bývají na Švihově vyprodány

Švihov – Do doby po smrti Půty Švihovského zavedou návštěvníky letošní noční prohlídky hradu Švihov, které odstartovaly v pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení