Most, který je dlouhý třicet metrů a široký dva metry, má sloužit ke zlepšení komfortu turistů.

Most stojí v jedné z turisticky nepřitažlivějších částí Šumavy nedaleko místa, kde kdysi stávala Hálkova chata. Vystřídá lávku, která je asi o sto metrů dále po proudu řeky a již nevyhovovala požadavkům statiků. Obzvláště v době jarního tání se musela několikrát opravovat a v budoucnu by mohla ohrožovat zdraví turistů.

„Na jaře tuto starou lávku odstraníme," uvedl ředitel NPŠ Jiří Mánek.

U nového mostu končí i Naučná stezka Karla Klostermanna, která vede z Rokyty na Srní. Turisté dříve chodili lesem po břehu řeky až ke staré lávce a tudy přešli Vydru. „Les je ale v první zóně ochrany přírody. Teď turisté přejdou přes nový most a nebudou nekontrolovaně chodit po neoznačené stezce přísně chráněným územím první zóny," vysvětlil Mánek.

Náklady na stavbu dosáhly podle mluvčího NPŠ Pavla Pechouška 2,5 milionu korun, projekt byl hrazený ze Státního fondu pro životní prostředí.

Přes lávku chodil i Karel Klostermann

Nový most byl vybudován na místě, kde lávka stála přes Vydru již v době, kdy žil Karel Klostermann. Podle Václava Sklenáře, předsedy občanského sdružení „Karel Klostermann – spisovatel Šumavy", známý autor přes tuto lávku skutečně přecházel a díky tomu mohl svým čtenářům popisovat, jak vypadá údolí Vydry a co se odehrálo v minulosti na obou stranách řeky. „Tento most spojoval cesty podhamerského sedláka, když putoval na Srní, cesty jeho tety Theresie Schullhauserové z Kamenného domu na Hrádkách, kde měla svůj obchod, i dalších jeho hrdinů v románech, když putovali za prací po Šumavě," popsal Sklenář. „Karel Klostermann se stal apoštolem smíření mezi Čechy a Němci, jeho romány spojují čtenáře na obou stranách hranic, proto je velmi důstojné, že obnovený most nese jeho jméno," dodal.

Podle Emila Kintzla, předsedy Klubu českých turistů v Kašperských Horách, budou návštěvníci Šumavy rádi chodit v Klostermannových stopách i po tomto mostě. „Proznačil jsem novou trasu všem turistům, kteří sem přijdou. Nechť tento most, právem nazvaný Klostermannův, slouží milovníkům Šumavy v kraji Klostermannově po dlouhou dobu," uzavřel Kintzl, který turistické cesty po celé Šumavě značí od roku 1959.