VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Proti úložišti bojovali cyklisté i běžci

Pačejovsko – Trpělivost s chováním zástupců Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) došla představitelům obcí z lokality Březový potok na Pačejovsku. Podle nich SÚRAO zneužívá pracovní skupinu pro dialog o hlubinném úložišti. U příležitosti sobotního celorepublikového Dne proti úložišti tak obce z Březového potoka na protest odvolaly své zástupce z pracovní skupiny.

24.4.2016
SDÍLEJ:

Den proti úložišti 2016 na PačejovskuFoto: Tomáš Cihlář

Březový potok je jednou ze sedmi lokalit v ČR, vybraných SÚRAO jako vhodné pro stavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Lokalita zasahuje do katastrálních území obcí Pačejov, Olšany, Kvášňovice, Maňovice, Chanovice a Velký Bor, které všechny možnost stavby úložiště odmítají.

„Po velkých diskuzích jsme se dohodli, že je nejvyšší čas ukončit situaci, kdy SÚRAO zneužívá pracovní skupinu k tomu, že se tváří, jako by s obcemi komunikovala. Ve skutečnosti ovšem nekomunikuje vůbec. K 23. dubnu tedy odvoláváme své zástupce z pracovní skupiny a už před týdnem jsme rozeslali výzvu i všem ostatním lokalitám aby učinily totéž," uvedl starosta Pačejova Jan Vavřička.

Jedním ze dvou zástupců Březového potoka v pracovní skupině byl od jejího vzniku v roce 2010 předseda sdružení Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme! František Kába. „Fungovalo to tak, že jsme byli pouze poradním orgánem rady vlády. Když SÚRAO, ministerstvo průmyslu a rada vlády nechtěly dělat nic podle toho, jak jsme se usnesli, nic jsme proti tomu nezmohli. Cokoli jsme v pracovní skupině „prohlasovali" a dali do usnesení, neměli jsme záruku, že se to bude dít. Ředitel SÚRAO mediálně zneužívá pracovní skupinu v tom, že prohlašuje, že o všem se s obcemi jedná, ale bohužel, není to pravda. Cokoli se v pracovní skupině usneslo, se potom stejně neplnilo. Za celou dobu existence pracovní skupiny nic zásadního z toho, co chtěly obce, neprošlo," popsal Kába fungování pracovní skupiny.

S rozhodnutím seznámili starostové obcí Březového potoka veřejnost v sobotu, kdy se konal druhý ročník celorepublikové akce Den proti úložišti. „Ve 12 hodin ve všech obcích zvonily varovné zvony. Ve 12.15 odstartovala od kulturního domu v Pačejově nádraží cyklistická štafeta, která projela po hranici lokality všechny vesnice lokality, ve 12.30 ji následovala běžecká štafeta. Obě nesly štafetový kolík, v jednom bylo společné prohlášení starostů z lokality Březový potok, ve druhém byl otevřený dopis řediteli SÚRAO, se kterými jsme po návratu štafet do Pačejova nádraží přítomné občany seznámili," popsal Vavřička program sobotní akce.

Na kole vyrazila po hranicích Březového potoka například Hana Kiliánová z Pačejova. „Protestních akcí proti úložišti se účastníme pokaždé. V každém případě jsme proti. Vůbec se nám to nelíbí. Budou tady vyrůstat vnoučata, bojíme se, že by sem vozili radioaktivní odpad z celé Evropy. Navíc bydlíme na kraji Pačejova a koukali bychom přímo na areál úložiště," uvedla své výhrady Kiliánová.

Do cyklistické štafety se zapojil i pačejovský chalupář Pavel Schejbal z Plzně. „Na protestní akci už jsme poněkolikáté, abychom podpořili aktivity proti výstavbě úložiště i proti geologickým průzkumům, které byly schváleny proti vůli místních občanů. Peníze, které by byly potřeba na výstavbu úložiště, by se daly efektivněji využít v programech na zkoumání toho, jak by odpad šel místo uložení do země nějak využít," řekl Deníku Schejbal.

Obce z lokality Březový potok se v současnosti soudí s ministerstvem životního prostředí, které povolilo předběžné geologické průzkumy všech sedmi lokalit. „Pokud jde o průzkumy, v pátek zasedalo v Pačejově zastupitelstvo a přijali jsme prohlášení, ve kterém odmítáme tyto průzkumy i jakoukoli spolupráci s firmou, která je bude provádět. Ke stejnému kroku jsme vyzvali i občany," informoval Vavřička o posledním kroku Pačejovských.

Ředitele SÚRAO Jiřího Slováka se o víkendu Deníku kontaktovat nepodařilo, jeho telefon byl nedostupný. 

David Kojan

Autor: Redakce

24.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horažďovické kino Otava

Horažďovičtí budou jednat o revitalizaci kina Otava

Ilustrační fotografie.

Zloději nepomohla ani kukla na hlavě

Klatovům vystřelil tři body Lukeš, Sušice podruhé remizovala

Klatovsko – Druhým kolem pokračovaly o víkendu fotbalové soutěže – divize, krajský přebor, 1. A třída a z okresních soutěží okresní přebor a III. třída. Tento víkend se k nim přidají také 1. B třída a IV. třída.

Západ Šumavy je bez omezení

Šumava – Žádná omezení kvůli škodám způsobeným páteční bouřkou v západní části Šumavy neplatí.

FOTO: V Myslívě slavili pouť

Myslív – Ve výstavní síň se proměnilo o uplynulém víkendu přízemí budovy obecního úřadu v Myslívě.

FOTO: Noční prohlídky bývají na Švihově vyprodány

Švihov – Do doby po smrti Půty Švihovského zavedou návštěvníky letošní noční prohlídky hradu Švihov, které odstartovaly v pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení