Už dva týdny vysílají a píší média o aktivistech, kteří blokují kácení kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném u Modravy. Řada obyvatel Šumavy ale s blokádou nesouhlasí. Lidé to dali najevo pátečním protestním pochodem, u kterého nechyběl ani redaktor Deníku.

Před půl osmou ráno je před obecním úřadem v Modravě už pěkně „nabito“, schází se několik stovek lidí včetně téměř všech šumavských starostů. „Už druhý týden to vypadá, že na Šumavě bydlí pouze ekologičtí aktivisté. Média se starají jen o to, co žádají ekologičtí aktivisté, ale nestarají se o to, co žádají místní obyvatelé,“ vysvětluje mi starosta Modravy Antonín Schubert, proč akci pořádá.

Krátce po půl osmé se průvod s transparenty „Zachraňte Šumavu, vyžeňte hnutí DUHA z národního parku“, „Neničte nám domovy“, „Nejsme míň než kůrovec“, „Nechceme DUHU, chceme zelenou Šumavu“ a podobnými vydává po Novobřeznické cestě směrem k lesu Na Ztraceném.

Zrušit DUHU

„Můj otec, můj děda, všichni jsme byli živi ze Šumavy, les tady byl jedinou obživou. Kdyby tady naši předci ty lesy nevypěstovali, nebylo by tady nic. To, co se tady teď děje, nedovedu pochopit, nenacházím slov. A všechno se to děje za peníze daňových poplatníků. Když vznikal národní park, představovali jsme si to všichni jinak,“ popisuje mi cestou důvody své účasti čtyřiasedmdesátiletý rodilý Šumavák a bývalý starosta Horské Kvildy Eduard Hones. „My tady žijeme, chceme žít a chceme mít Šumavu zelenou,“ dodává Hana Naušová z Kašperských Hor. Tvrdý postup proti aktivistům propaguje lesník Petr Martan, který zásahy proti kůrovci prosazuje už řadu let. „Jsem iniciátorem toho, aby Hnutí DUHA bylo prohlášeno za společensky nebezpečnou organizaci, aby to řešil soud, který by je mohl zrušit, případně pozastavit jeho činnost,“ odsuzuje organizaci, která byla hlavním organizátorem blokády Na Ztraceném.

Modravský most

Zatímco „zpovídám“ účastníky, se průvod blíží k Modravskému mostu asi dva kilometry od Modravy, kde se díky poměrně velké louce nabízí možnost vyfotografovat celý průvod. Prodírám se tedy dopředu, cestou mi ještě další bývalý starosta Horské Kvildy Jan Janoušek hlásí odhady počtu účastníků: „Před obecním úřadem v Modravě nás bylo zhruba čtyři sta, pochodu se účastní dvě stě dvacet lidí.“ Z Modravského mostu pak fotografuji přicházející průvod, zjišťuji ovšem, že se mi do objektivu „nevejde“ – odhaduji jeho délku na tři sta metrů.

Za Modravským mostem už je po levé straně les, který vzbudil takový zájem ekologů, a po dalším zhruba kilometru míjíme první dřevorubce. „Je to blázinec. Můj osobní názor je takový, že pokud by se kůrovec nechal být, nezůstane tady nic. Vždyť se sem může každý občan České republiky přijít podívat a každý soudně uvažující člověk uvidí, že je tady něco špatně. Pochod je ovšem skvělý, aspoň je vidět, že místním není lhostejné, co se tady děje,“ hodnotí dění Na Ztraceném dřevorubec Lukáš Strolený z Kovčína. Procházející průvod dřevorubce zdraví a obdarovává je borůvkovým koláčem, který je symbolem pochodu. „Koláč je poděkováním všem, kteří se snaží na Šumavě zachovat život i pro naše děti, aby věděly, jak chutná borůvkový koláč. Pokud tady totiž nebude les, nebudou ani ty borůvky,“ vysvětluje Schubert.

Borůvkový koláč

Po dalších několika kilometrech dochází průvod k první lokalitě obehnané páskou se zákazem vstupu kvůli kácení. Dřevorubci dostávají celý plech borůvkového koláče a účastníci průvodu hromadně děkují jim i policistům, kteří ohrazený prostor střeží. Nikde však není v dohledu ani jediný aktivista – postupně se průvodem roznese zpráva, že aktivisti dnes „nejsou“, prý odešli na Březník. „Nepřítomností aktivistů jsem velice zklamán. Říkají, jak jim jde o místní obyvatelstvo, jak se na Šumavu vejdou i místní obyvatelé. My říkáme, že se na Šumavu vejde i ten jejich názor, chtěli jsme s nimi diskutovat. Oni svůj názor ovšem chtějí prezentovat, jen pokud se nevyskytuje jiný. Pak to nejsou aktivisté, ale extrémisté, protože jiný názor nepřipouštějí,“ netajil zklamání Schubert. Další účastníci mezitím komentují nepřítomnost aktivistů stručně: „Zdrhli, srabi.“

Osamělí aktivisté

Že by diskuze byla poměrně ostrá, se ukazuje, když průvod přeci jen asi jeden a půl kilometru před rozcestím u Černohorské nádrže potká skupinku mladých lidí s cedulkami „Podporuji blokádu“ na batozích. „Ekoteroristé, táhněte do …, zmizte ze Šumavy, protestuje si doma,“ nešetří někteří účastníci průvodu vulgaritami. „Všichni zelení by měli viset,“ opakuje bez rozpaků jeden z mladších účastníků několikrát i na televizní kameru. Horké hlavy rychle uklidňují další účastníci i antikonfliktní policejní tým, který po celou cestu průvod doprovází a dochází i na rozumnější diskuzi, argumenty ekologů jsou ovšem stále stejné. „Kácení je protizákonné,“ opakují.

Toto setkání je ovšem za celou cestu jediné. Průvod po zhruba osmi kilometrech končí u Černohorské nádrže, kde je shromážděna větší skupina policistů, kterým účastníci hromadně děkují za jejich práci při blokádě aktivistů. Na místě je i klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová, která potvrzuje, že zatím byl klid: „Těžba pokračuje v klidu. V prostorech vymezených pro těžbu se žádné nepovolané osoby nepohybují a policie zatím zakročit nemusela.“