VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolníci pomohli Bolfánku

Chudenice – Okolí rozhledny na Bolfánku u Chudenic bylo nově upraveno díky dotaci z EU.

4.11.2010
SDÍLEJ:

Okolí rozhledny na Bolfánku u Chudenic bylo nově upraveno díky dotaci z EUFoto: Karel Jungvirth

U rozhledny Bolfánek nedaleko Chudenic byl dokončen projekt opravy opěrných zdí, schodišť a chodníků bývalého kostela sv. Wolfganga, které si po rekonstrukci mohli prohlédnout návštěvníci obnovené pouti k tomuto světci, která se konala o uplynulém víkendu. Opravuje se i stará hájovna, na kterou byly peníze slíbeny z 5. výzvy Regionálního operačního programu.

„Při úpravách terénu kolem rozhledny jsme objevili historické kamenné schodiště. To se rozebralo schod po schodu, vyčistilo a znovu postavilo. Vyčištěny byly i chodníky, schody a vysoké kamenné opěrné zdi. Ty byly nově vyspárovány a doplněny byly chybějícími částmi kamene. Tyto práce stály zhruba jeden milion korun,“ říká předseda občanského sdružení Otisk Karel Jungvirth.

Sdružení Otisk má rozhlednu a nedalekou hájovnu v dlouhodobém nájmu od městyse Chudenice.

Projekt oprav zdí a chodníků byl financován z evropských dotací, a to z Programu rozvoje venkova LEADER. Poskytnutá dotace pokryla 90 % nákladů, zbylých deset procent uhradil partner projektu, Lesy ČR.

Údržba prostředí kolem bývalého kostela však není jediným projektem, který sdružení Otisk, věnující se ekologickému, kulturnímu a společenskému dění propagujícímu mikroregion Běleč a Chudenicko realizuje.

Zhruba šest a půl milionu korun by měla stát přeměna staré hájovny pod rozhlednou na turistické centrum. To by mělo do blízkosti rozhledny, Americké zahrady, Kvapilových jezírek i zámku Lázeň přilákat další turisty.

„.Spolupráce se sdružením je výborná. Má totiž pro chátrající a neudržovaný objekt v turisticky zajímavé lokalitě zpracovaný projekt, podle kterého by se z bývalé hájovny měla stát jakási turistická ubytovna, restaurace a informační středisko,“ pochvaluje si starosta městyse Chudenice David Klíma.
„Pokud přijdou slíbené peníze. vznikne zde i víceúčelový sál pro pořádání různých besed, výstav i promítání. Prostory budou moci v budoucnu sloužit i školákům pro různé naučné pobyty. Hned za objektem plánujeme zbudování i přírodního amfiteátru pro pořádání dalších společenských akcí,“ doplňuje Jungvirth.

I když peníze slíbené z prostředků EU na hájovnu ještě nedorazily, členové sdružení s finanční pomocí městyse Chudenice a různých půjček zahájili nutné opravy.

„Kompletně byl vyměněn krov a střecha, zatepleno bylo podkroví, provedly se bourací práce a instalovány byly nové elektrické přípojky. Věříme ale tomu, že celé přehodnocení sporné výzvy bude brzy vyřízeno a že náš projekt bude dokončen,“ přeje si předseda sdružení.

Autor: Ludvík Pouza

4.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zahájení výstavy ve Velkém Boru.
22

OBRAZEM: U Trčků zahájili už pětadvacátou výstavu

Strongman v Sušici 2015.

Strongmani se střetnou v Sušici

Dvě loupežná přepadení za noc

Plzeň - V noci ze soboty na neděli došlo v Plzni ke dvěma loupežným přepadením.

Plzeň se proměnila ve velkou pivní zahrádku

Plzeň - Centrum západočeské metropole se v sobotu proměnilo ve velkou pivní zahrádku.

Bez konkurence. Petřín s přehledem potvrdil roli favorita

Plzeňský kraj – Skvělou sezonu zažili také ve Stříbře. Králem střelců je útočník Lhoty.

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo 377

Klatovsko – Přinášíme seriál o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých i sto let.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies