VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do kravínů investují miliony

KLATOVSKO - Peníze z Evropské unie jdou do modernizace zemědělských družstev na Klatovsku

2.8.2008
SDÍLEJ:

Nová stáj produkčních dojnic v Malém BoruFoto: Agrospol Malý Bor

Konec polorozpadlých kravínů, seníků, garáží, areálů družstev vypadajících jako po náletech. Zhruba 280 milionů korun z peněz Evropské unie šlo totiž v loňském a letošním roce do investic v zemědělství na okrese Klatovy.


Zemědělci z našeho okresu se totiž pustili do modernizací zemědělských podniků, staveb a technologií pro živočišnou i rostlinnou výrobu.
V loňském roce se jednalo o částku řádově 112 milionů korun. Z těchto peněz čerpala například 12 milionů korun i společnost Agrospol Malý Bor, kde byla před několika dny dokončena novostavba stáje produkčních dojnic.


„Projekt stáje přišel celkem na 52 milionů korun. Se stavbou jsme započali loni v září, 25. července letošního roku jsme kolaudovali a 4. srpna bude zařízení uvedeno do provozu,“ říká ředitel společnosti Malý Bor Zdeněk Částka.


Stáj v Malém Boru pojme skoro čtyři stovky dojnic, které jsou volně ustájeny na roštech. Je zde vybudována i půlroční skladovací kapacita kejdy s obsahem 460 kubíků a vestavěnou dojírnou pro dvakrát dvanáct dojnic.


„Staré stáje už nevyhovovaly podmínkám a normám. Většina podniků se snaží přejít z vázného ustájení dojnic na volné, které bude v dalších letech vzhledem k legislativě Evropské unie zásadní podmínkou. Naše stáj je prostorná, vzdušná a světlá, což je výrazně lepší a zdravější pro stájové prostředí. Hlavně ale máme vyřešeny otázky stlaní, odklízení a skladování hnoje a hovězí kejdy,“ říká Částka.


Také Lubská zemědělská, a.s., modernizovala porodny prasnic v Plánici a Zemědělské obchodní družstvo v Hlavňovicích postavilo například nové jímky podle platných norem.


V Dolanech se rekonstruovaly stávající budovy pro prasata a investice šly i do kejdového hospodářství. Letos budou zemědělské investice v regionu dosahovat částky 158 milionů korun. Realizovat se bude například výstavba dvou hal pro výkrm brojlerů v Kolinci. „Půjde o dvě haly s celkovou kapacitou 96 tisíc kusů. S jejich výstavbou se začne ještě v letošním roce. Jde o rozšíření výroby jatečních kuřat,“ říká předseda ZOD Kolinec František Kohout.


Nový silážní žlab budou mít ve Velkém Boru, stavební úpravy s modernizací čekají velkokapacitní kravín s jímkami v Beňovech a bioplynovou stanici staví nyní v Soběšicích.


„Zemědělci mohou od loňského roku předkládat žádosti o dotace na projekty z Programu rozvoje venkova ČR pro léta 2007 – 2013. Tyto dotace jsou spolufinancovány z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a ze státního rozpočtu. Zemědělci v našem okrese jsou úspěšní především ve využívání prostředků z peněz určených na zvýšení konkurenceschopnosti v zemědělství a lesnictví,“ říká ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová.


Žádosti o dotace připravují soukromé společnosti, které si zemědělci najímají. Vlastní lidi si zemědělské podniky zatím pro tyto účely neškolí.

Autor: Ludvík Pouza

2.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda osobního auta u Bezděkova a nehoda autobusu v Klatovech.
5

FOTO: Řidič autobusu nedal přednost

Žáci 1. B ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice s třídní učitelkou Ivanou Katrušákovou.

Naši prvňáci ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice

FOTOGALERIE: Pohádkový les na Klenové si děti užily

Klenové – Nedělní odpoledne patřilo na Klenové dětem, pro něž skautský oddíl Radost Janovice nad Úhlavou ve spolupráci s janovickou radnicí uspořádal pohádkový les.

V Měčíně už potřetí překopl pracovník plynové potrubí

Měčín – Už potřetí museli do Měčína vyjet hasiči a policisté kvůli prokopnutému plynovému potrubí.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Opustili nás...

Klatovsko – Na Klatovsku, Sušicku a Horažďovicku jsme se v minulém týdnu rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení