„Schovej to do batohu,“ radil prodavač v klatovské večerce 14leté dívce, která si u něj během testu Deníku koupila láhev vína. Nezajímalo ho, kolik jí je let ani na co alkohol chce. Právě snadná dostupnost alkoholu je příčinou, že děti ho pijí ještě dávno předtím, než dostanou občanku. Odborníci potvrzují, že třinácti- či čtrnáctileté děti zpité do bezvědomí nejsou ani v západních Čechách žádnou výjimkou.

„Popíjíme minimálně jednou týdně. Když je hezky, tak někde venku, jinak zalezeme k někomu domů. Většinou máme víno, někdy i kořalku. Sehnat to není žádný velký problém. Už se párkrát stalo, že to někdo z nás přepísknul, ale naštěstí se to ututlalo,“ svěřil se Deníku za souhlasného přikyvování kamarádů 15letý chlapec z Klatov poté, co jsme mu přislíbili anonymitu.

„Nejhorší situace je na Silvestra a na konci školního roku, kdy na klinikách končí děti do 15 let, které jsou doslova zpité do bezvědomí. Občas vyjíždíme k silně opilým dětem i během školního roku, naposledy to bylo ke 14leté dívce v Plzni, která vypila půllitrovou láhev vodky. Předávali jsme ji rodičům,“ řekla Deníku krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková.

„Když se dětí v deváté třídě při přednášce zeptám, kdo z nich ještě nebyl opilý, zvedne se jedna, maximálně dvě ruce. Možná se někdo nechce shodit před kamarády, ale každopádně to o něčem vypovídá,“ přiznává i Dana Ladmanová z klatovské policie, že situace je zřejmě vážnější, než si rodiče puberťáků umějí představit.