VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chcete se stát kastelánem? Na Rabí máte šanci!

Klatovsko – Památkový ústav hledá nového kastelána pro hrad Rabí. Pro řadu nadšenců se tak otevírá možnost stát se kastelánem nejrozsáhlejší hradní zříceniny v Čechách.

11.9.2010
SDÍLEJ:

Hrad Rabí, ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ludvík Pouza

Památkový ústav hledá nového kastelána pro hrad Rabí. Pro řadu nadšenců se tak otevírá možnost stát se kastelánem nejrozsáhlejší hradní zříceniny v Čechách, která se může chlubit značným renomé i nepominutelnou tradicí, pokud jde o celou řadu kulturních akcí. Co taková práce kastelána obnáší a jaké podmínky musí zájemci o tuto práci splnit, jsme se zeptali náměstka pro správu památkových objektů z plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu v Plzni Ondřeje Cinka.

Na hradě Rabí se v současnosti uvolnilo místo správce, kastelána. Jde o památku s velkým množstvím tradičních kulturních akcí. Řada zájemců tak získává příležitost zvednout rukavici a stát se „pánem hradu“. Jaké podmínky musí vůbec takový zájemce splňovat?

Určitě musí být silně motivovaný dělat právě takovýto druh práce. Odměnou je mu především atraktivní pracovní prostředí, jaké asi jinde hned tak nenalezne. Nicméně, musí počítat s tím, že půjde o řízení kolektivu stálých i sezónních zaměstnanců, tedy od údržbářů a uklízeček po průvodce. Proto požadujeme i prokázání zkušenosti z řídící praxe. Kromě manažerských schopností je nutné, aby takový kastelán uměl komunikovat s lidmi a řešit nejrůznější záležitosti spjaté s provozem i kontaktem s návštěvníky. Musí také dbát na to, aby provoz památky byl efektivní. K tomu se váže také administrativní činnost, čili klasická znalost práce na PC. Práce kastelána je také spjata s množstvím služebních cest, řidičský průkaz je nezbytností. Měl by být jazykově vybavený. Množství samostatné práce klade vysoké nároky i na jeho zodpovědnost a spolehlivost. Požadujeme také občanskou a morální bezúhonnost. Určitě bude důležité, aby měl i odpovídající vysokoškolské vzdělání, které se dotýká některé z oblastí jeho činnosti. Odměnou mu pak bude možnost užívat si práce, která ho bude nesmírně bavit.


Sám máte zkušenosti s „kastelánováním“ na velmi úspěšné a mezinárodně oceňované památce, hradě Bečově. Co podle vás může taková práce člověku přinést?

Oproti běžnému zaměstnání správce památkového objektu prožívá možná více těch romantických chvil. Může bydlet na hradě či zámku, což se každému také nepoštěstí. Velkou měrou se může podílet i na životě takového objektu, pokud jde o obnovu či nejrůznější kulturní akce. Velkým plus je i určité pole, na němž má správce možnost prokázat svůj manažerský talent, rozhodování. Nicméně, jak říká jeden z našich kolegů, je to romantika, ale bolí z ní ruce. V podstatě jde o práci, kterou nakonec každý z nás vykonává srdcem, rozhodně nejde o výkon obyčejného zaměstnání. Pro nás na Bečově bylo velkou odměnou, když jsme přebírali mezinárodní cenu za přípravu dětských programů zpřístupňujících poznání hradu školám. I budoucí kastelán na Rabí bude muset počítat s vysokou laťkou, nastavenou jeho předchůdcem Michalem Novákem. Tradiční koncerty či akce jako Středověk na hradě, filmový festival Rabiják či divadelní festivaly jako Floutek, jedinečná rabská hradní Včelnice, noční prohlídky za rabského svítání či Vánoční prohlídky hradu se svíčkami a celá řada výstav významných výtvarníků, to vše činí z Rabí známý památkový objekt s vysokým standardem, který bude muset nový kastelán rozvíjet. To však na druhé straně poskytne velký prostor pro jeho kreativitu, což je na dnešním pracovním trhu také nezanedbatelným bonusem.

Pokud se mezi čtenáři našel někdo, kdo má chuť zkusit tuto práci, kam se může přihlásit?

Veškeré informace nalezne každý zájemce na stránkách hradu Rabí. Ale pozor, uzávěrka přihlášek je už 21. 9.

Autor: Ludvík Pouza

11.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční prohlídky na Švihově
18

FOTO: Noční prohlídky bývají na Švihově vyprodány

Jak reklamovat koupený dům či byt

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

OBRAZEM: Oživené prohlídky Klatov měly úspěch

Klatovy – Za tajemstvím klatovských ulic – tak se jmenovaly čtvrteční večerní prohlídky města s oživenými obrazy, které připravilo město Klatovy ve spolupráci s divadelními spolky Divadlo Rynek a Za oponou a Klubem přátel Klatovska.

FOTO, VIDEO: V Olšanech požehnali obecní symboly

Olšany - U příležitosti 790. výročí první písemné zmínky obce a udělení obecního znaku a vlajky v únoru letošního roku se v Olšanech v sobotu uskutečnil sraz rodáků a přátel obce.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení