VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Charita nabízí pomoc i kulturu

SUŠICE- .Startuje seminář zaměřený na poznávání a využití bylin a rostlin v běžném životě

29.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Mlnařík

Hlavní náplní činnosti Oblastní charity Sušice je péče o seniory a osoby s různými druhy zdravotních postižení. Zároveň se sušická charita snaží pomocí rozličných kulturních akcí přiblížit svou každodenní práci veřejnosti. Část z nich je určena přímo klientům.


Pro veřejnost je kupříkladu připraven na přelomu července a srpna týdenní květinový seminář, zaměřený na poznávání a využití bylin a rostlin v běžném životě. Jeho účastníci si mimo jiné vyzkouší výrobu bylinných octů, barvení látek pomocí květin, výrobu mýdla či pletení z papíru. Třicátého července odpoledne budou mít příležitost naučit se vytvářet suché vazby z květin od čtyřnásobné mistryně ČR ve floristice Hany Šebestové. Denně je připraven i program pro děti.


„Týdenní workshop je určen užšímu počtu účastníků, kteří se nám již průběžně nahlásili. Širší veřejnost chceme pozvat druhého srpna do volšovského zámku na jarmark, kde budeme kromě doprovodných kulturních akcí prezentovat produkty z celého semináře,“ zve na jarmark ředitelka Oblastní charity Sušice Marie Hrečínová Prodanová. Kromě květin budou pro návštěvníky připraveny i stánky s keramikou, uměleckými šperky, výrobky z přírodních textilií a v celém areálu budou vystaveny obrazy, fotografie a dekorace.


Akcí určenou především klientům je na pátého září plánovaný Den seniorů. Charita ho spolupořádá s Domovem důchodců Sušice a Sociálními službami města Sušice. „Snažíme se poukázat na to, že seniory nesmíme ze společnosti vytěsňovat a musíme chtít porozumět jejich obtížím. Senioři jsou schopni žít plnohodnotný a zdravý život, mnohdy lépe než kdokoliv z mladých lidí, a i přes svá mnohá zdravotní omezení nám mají stále co nabízet. To jsou hlavní důvody, proč Den seniorů již druhý rok společně pořádáme,“ říká Hrečínová. Akce se koná na sušickém náměstí Svobody a muzeum v ten den umožní seniorům bezplatný vstup.


Sušická charita sídlí na zámku ve Volšovech, který od roku 2001 spravuje, a každé léto se jej snaží co nejvíce otevřít lidem. Zámek letos slaví sté výročí jeho darování hrabětem Chotkem církevnímu řádu petrinů a u příležitosti tohoto jubilea chce charita uspořádat zámeckou slavnost. „Plánujeme výstavu dobových fotografií, které nám zapůjčili pamětníci uplynulého období, koncert vážné hudby v podání Jany Vonáškové-Novákové a Petra Nováka a představení kramářských písní od studentů Gymnázia Sušice a jiná milá překvapení,“ přibližuje slavnost ředitelka Hrečínová Prodanová.


Kulturní akce jsou ale jen doplňkem každodenní péče o klienty, která probíhá přímo v jejich domácnostech – v prostředí, kde jsou nejvíce zvyklí se pohybovat. Podle Hrečínové Prodanové je pro starší osoby vždy lepší, když mají možnost zůstat v prostředí, které pro ně symbolizuje bezpečí.
Značnou část charitních služeb tvoří poradenství. Klientům je k dispozici sociální a psychoterapeutická poradna. Charita také poskytuje sociální služby lidem v tísni a bez přístřeší. Ve Volšovech provozuje noclehárnu pro ženy a muže s deseti lůžky a v Sušici je k dispozici klientům, kteří mají zájem vrátit se zpět do společnosti, připraven sociálně-integrační byt.


Svoji činnost hradí Oblastní charita Sušice z velké části z různých grantů a dotací, dále pak z úhrad za poskytnuté sociální služby a z darů. „Nedávno jsme sehnali peníze na nákup nového auta a zvedacího systému pro nepohyblivé klienty v domácnostech. Sedmdesát pět procent nákladů jsme získali jako investiční dotaci z Plzeňského kraje, zbytek bude hrazen z finančního daru ZKD Sušice a z Tříkrálové sbírky,“ říká Hrečínová Prodanová.

Tomáš Kutil

29.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas Kapitol ligy Red Dogs (modří) - Draci Klatovy.
21

Draci zaskočili favority z Red Dogs

Miloš Zeman

Prezident znovu navštíví náš kraj, vybral si termín voleb

Případ utopeného muže v nýrské přehradě policisté odložili

Nýrsko – Policisté odložili případ, kdy se v přehradě u Nýrska v květnu utopil mladý muž.

FOTO: Řidič autobusu nedal přednost

Bezděkov, Klatovy – K nárazu řidičky do stromu a k nehodě autobusu s osobním automobilem vyjížděli v pondělí hasiči, policisté i záchranáři.

Naši prvňáci ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice

Klatovsko - Dnes představujeme dvě třídy novopečených školáků ze ZŠ Sušice, Lerchova ulice.

FOTOGALERIE: Pohádkový les na Klenové si děti užily

Klenové – Nedělní odpoledne patřilo na Klenové dětem, pro něž skautský oddíl Radost Janovice nad Úhlavou ve spolupráci s janovickou radnicí uspořádal pohádkový les.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení