Byty po zkrachovalém Stavebním podniku v Cibulkově ulici v Klatovech dostaví plzeňská firma Stafin. Rozhodli o tom 19 hlasy na úterním jednání klatovští zastupitelé.


Do obchodní veřejné soutěže vyhlášené městem se přihlásili dva zájemci. Akciová společnost Stafin a společnost s ručením omezeným VM SP. Ještě předtím, než vítěze vybrali zastupitelé, posuzovala nabídku obou firem rada města. „Tentokrát ale žádné doporučení nevzešlo, protože poměr při hlasování byl 4:4,“ uvedl starosta města Rudolf Salvetr.


Do přílišné diskuse se zastupitelé nepouštěli. K dispozici měli porovnání obou nabídek. Z nich například vyplynulo, že s levnější nabídkou přišla společnost Stafin (5,6 milionu korun cena za zastavěné pozemky, 1450 korun za m2), zatímco VM SP kalkuloval dráž (6,5 milionu korun a 1680 korun za m2). Rozdílné bylo také budoucí provozování, ve kterém společnost Stafin počítala se stoprocentním odprodejem 130 bytů, zatímco VM SP plánovala odprodat 90 procent a zbylých 10 procent by tvořily nájemní byty. Do jejich provozování se ale městu nechce. Plzeňský Stafin navíc nabízel napojení výstavby na centrální zdroj tepla.


Řadu věcí však měly obě firmy ve svých nabídkách společných. Například začátek i dokončení stavby – od roku letošního se skončením v roce 2013.
Jako jednatel firmy VM SP se zastupitelům přímo na jednání představil Ladislav Vaněček. Ten až do konce února působil na postu ředitele Správy a údržby silnic (SÚS) ve Starém Plzenci, ze kterého byl právě kvůli možnému dohazování zakázek od SÚS firmě VM SP Radou Plzeňského kraje odvolán. Vaněček měl také figurovat na jednom z předních míst kandidátky ODS pro podzimní krajské volby, ale občanští demokraté jej nakonec nenominovali.
Pro návrh, aby byty v Cibulkově ulici dostavěla firma VM SP, zvedlo ruku devět zastupitelů, z nichž čtyři byli všichni přítomní zástupci ODS. To ale na přijetí nestačilo. S 19 hlasy ale nakonec zakázku získala firma Stafin.


Výstavba bytů v Cibulkově ulici začala poté, co na podzim roku 2003 odsouhlasili klatovští zastupitelé budoucí prodej pozemků poté, co zde budou byty dostavěny. zakázku tehdy získala firma Stavební podnik. Ta ale nakonec z plánovaných tří domů s přibližně dvěma sty byty postavila jen jeden a zbylá plocha začala zarůstat křovím. „Nabízeli jsme stavební dokumentaci městu, ale nekoupilo ji,“ prohlásil před časem správce konkurzní podstaty po zkrachovalém Stavebním podniku Stanislav Keršner. Město však řešilo celou situaci vyhlášením obchodní veřejné soutěže.