VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brousek: Silným zážitkem byla volba prezidenta

Klatovy - Rozhovor o listopadu 1989 s vysokoškolským pedagogem Janem Brouskem.

31.10.2009
SDÍLEJ:

Pedagog Jan Brousek vyprávěl Deníku o listopadu 1989 na plzeňských vysokých školách.Foto: DENÍK/David Kojan

O listopadových událostech roku 1989 si Deník povídal s vysokoškolským pedagogem Janem Brouskem z Klatov, který v roce 1989 třetím rokem přednášel na tehdejší Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni, v současnosti působí na katedře matematiky Fakulty aplikovaných věd ZČU.

Jak a kdy vlastně „sametová revoluce“ začala na plzeňských vysokých školách?
V Plzni se to rozjíždělo samozřejmě pomaleji. V pondělí 20. listopadu se ještě normálně učilo, vědělo se sice, že se něco stalo, ale bližší informace chyběly. V úterý už se neučilo, začaly vznikat studentské výbory, ve středu se pak konalo první setkání v jedné z největších poslucháren. Na tato setkání tehdy začali chodit i herci z plzeňského divadla.

Obsadili studenti vysoké školy podobně jako v Praze?
Používal se termín okupační stávka, ten bych ovšem v Plzni viděl jako poměrně nadnesený. Drtivá většina pedagogů se okamžitě připojila ke studentům a podporovala je. Pamatuji se také, že se hodně čekalo na zasedání Ústředního výboru KSČ. To se konalo, myslím, v pátek 24. listopadu, a když na něm odstoupilo vedení KSČ v čele s Jakešem, bylo už jasno a v podstatě jakékoliv snahy jednotlivců narušit jednání studentů skončily. Pád režimu přivítalo určitě devadesát procent pedagogů, nepřivítali to pouze ti, kterým bylo jasné, že to pro ně znamená konec kariéry, těch však bylo opravdu minimum.

Podporovali studenty i ostatní lidé?
Myslím, že smýšlení běžných lidí dobře ilustruje příhoda z prvního setkání studentů ve středu 22. listopadu. Tehdejší režimní plzeňský deník Pravda ještě ve středu pouze kydal špínu na studenty a herce, přes svůj název rozhodně pravdu nepsal. Na středeční setkání za námi přišel jeden z redaktorů a oznámil, že za šéfredaktorem přišli tiskaři s tím, že pokud ještě dnes napíše takové lži, jako dosud, noviny prostě nevytisknou. Silným zážitkem pak byly i demonstrace na plzeňském náměstí, kterých se zúčastnilo, podle mého odhadu, až čtyřicet tisíc lidí, takže podpora byla skutečně masová.

Byla „sametová revoluce“ překvapením?
Mne tehdy ani nepřekvapilo, co se stalo, ale spíše to, jak rychle se režim sesypal. Že se něco stane, už bylo jasné na jaře 1989. Kromě politických událostí v Polsku nebo v Maďarsku bylo vidět, že i u nás režim už zdaleka nemá vše pod kontrolou. Příkladem byly třeba specializované časopisy, kdy například ve Gramorevue se psalo o Plastic People of the Universe, což by ještě o rok dříve bylo naprosto nemyslitelné, v časopise Gól zase vyšel kompletní seznam českých hokejistů v NHL včetně nelegálních emigrantů. I v dalších médiích občas něco podobného „uteklo“. Bylo tedy jasné, že se režim pomalu hroutí, překvapením pak byla opravdu pouze rychlost.

Vzpomenete si na nějaký obzvláště silný zážitek?
Nejsilnějším zážitkem pak byla volba prezidenta 29. prosince, které jsem se osobně zúčastnil. Dostal jsem se tehdy téměř do první řady průchodu mezi Vladislavským sálem a katedrálou a pamatuji si samozřejmě obrovský řev a nadšení, když se objevil Václav Havel, ale v paměti mi utkvěl zejména skutečně uctivý a upřímný potlesk, když do katedrály procházel tehdy devadesátiletý kardinál Tomášek, což byla osobnost, která se v rámci možností dokázala režimu opravdu postavit a které si, ačkoliv nejsem věřící, velmi vážím.

Autor: David Kojan

31.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Oživené prohlídky Klatov se líbily.
23

OBRAZEM: Oživené prohlídky Klatov měly úspěch

FOTO, VIDEO: V Olšanech požehnali obecní symboly

Olšany - U příležitosti 790. výročí první písemné zmínky obce a udělení obecního znaku a vlajky v únoru letošního roku se v Olšanech v sobotu uskutečnil sraz rodáků a přátel obce.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo - 385

Klatovsko – Přinášíme seriál o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých i sto let.

Koukáme na svět

Klatovsko - Hodně štěstí, zdraví a spokojenosti do života přeje Deník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení