Okresní soud v Klatovech se stále více potýká s tím, že se k hlavním líčením nedostavují obžalovaní. Případy se tak musejí odročovat, což stojí čas a především peníze. Soudci však mají možnost ty, kteří se nedostavili bez omluvy, potrestat, a to i posláním za mříže. V některých případech mohou navíc rozhodnout, i když není obžalovaný přítomen.

S ohněm si zahrává například David Šrut (24) z Nýrska, který měl nyní stanout před soudem kvůli tomu, že vloni předal v Janovicích postupně dvěma mladíkům přesně nezjištěné množství pervitinu. Navíc podle obžaloby odcizil v areálu bývalé vodárny v Nýrsku měděné vodiče a sedm zásuvek, vše za více než pět tisíc korun. Svou činnost završil tím, že si v prodejně v Nýrsku schoval do batohu sedmnáct lahví fernetu a pokusil se je ukrást. Měl ale smůlu, hned za pokladnou byl zadržen personálem. Nezaměstnaný mladík, kterému hrozí až tři roky vězení, zavolal před začátkem líčení, že mu je špatně. To už však byla v soudní síni soudkyně, státní zástupkyně a dostavil se i soudní znalec. Ten mimo protokol potvrdil, že bude pro mladíka navrhovat léčení ústavní formou, neboť je na drogách závislý již zhruba osm let a nikdy předtím se nedostal ani do ambulantní péče lékařů. To vše však bude muset lékař uvést před soudem znovu, tentokrát již oficiálně. „Bez obžalovaného jednat nemůžeme, líčení proto musíme odročit,“ uvedla samosoudkyně Ludmila Lišková, která potvrdila, že podobných případů přibývá.

Místopředseda Okresního soudu v Klatovech Jaromír Veselý uvedll, že u případů s nižší sazbou nemusí být obžalovaný přítomen a soud může rozhodnout i bez něj. „Pokud má doručenu obžalobu, je zachována lhůta a on se nedostaví bez řádné omluvy, můžeme vynést rozsudek i v jeho nepřítomnosti. A to také děláme, protože těch omluv je opravdu hodně,“ uvedl Veselý, podle něhož soud bere v potaz, když například obžalovaný zašle ofocenou neschopenku. „Pokud má obžalovaný povinnou účast a nedostaví se bez řádné omluvy, tak ho necháme předvést policií. Pokud ale zmizí a nenajde ho ani policie, tak vydáváme příkaz k zatčení. V některých případech může být uvalena i vazba,“ upozornil Veselý.

S tvrdými postihy souhlasí i lidé. „Grázlové si dělají, co chtějí, a slušní lidé to platí ze svých daní. Já jsem to zažil osobně, když jsem byl k soudu pozvaný jako svědek. Musel jsem se uvolňovat z práce několikrát, protože ten dotyčný prostě nepřišel. Dával bych za to pořádnou pokutu, a pokud jde o kriminálníky bez práce, kteří na ni nemají, tak bych je nechal dělat veřejné práce. A když ne, tak zavřít. A v kriminále by taky museli makat,“ řekl obyvatel Klatov.