VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klatovsko žádá díl z "medvěda"

KLATOVSKO - Dokončení rekonstrukce základní školy v Horažďovicích, vybudování nových kabin pro hřiště v Bolešinech nebo dotace na výstavbu hřiště s umělým povrchem pro celé Pošumaví.

26.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Takové projekty chtějí získat v příštím roce dotaci ze státního rozpočtu. S žádostí o pomoc se proto příslušní starostové obrátili na klatovského poslance zvoleného za Plzeňský kraj Karla Šidla (KSČM). Během listopadu dojde na tzv. „porcování medvěda“, kdy budou poslanci podávat pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu, a vyjednávat tak peníze pro své regiony.

ŽÁDOSTÍ JE DOST

„Ještě nevím, zda mě osloví také starosta Klatov s žádostí o pomoc při shánění peněz na dokončení oprav ZŠ Masarykova. Ty byly zatím financovány z městského rozpočtu. Jinak čekám už jen na podklady k dotacím od starostů, se kterými jsem jednal,“ vysvětluje poslanec Karel Šidlo.
V posledním roce sílil hlas Zelených, kteří chtějí změnit pravidla k přerozdělování peněz pro kraje a obce. Má takový návrh podle Karla Šidla šanci na úspěch? „Je to problematické. Koalice je slabá a nejednotná. Může to vyjít, ale nemusí. Když medvěd nebude, tak to určitě nebude tragédie. Já osobně bych podpořil návrh, aby medvěd zmizel,“ říká klatovský poslanec a dodává: „Není totiž možné hodnotit kvality poslance podle množství peněz, které do kraje pošle.“
Lobování poslanců za své regiony má v parlamentu dlouhou tradici. Ne všichni poslanci toto opatření vítají. Šidlo k tomu říká: „Nejde o nekontrolovatelné peníze, ale je to nesystémové. Vše závisí na subjektivním rozhodnutí předsedy rozpočtového výboru a ministra financí, jaké projekty budou schváleny.“ Přes veškeré výhrady, kterých si jsou poslanci v souvislosti s „porcováním medvěda“ vědomi, mají podle poslance Šidla peníze pro regiony smysl: „Určitě je to smysluplné využití peněz. Takové peníze jsou totiž více sledované. Nikdo si netroufne, aby předkládaný projekt byl nevýhodný nebo nedořešený, nebo aby byly peníze nakonec použity na něco jiného, než byly určené. Bývá vytvořen kontrolní orgán, který kontroluje, zda jsou peníze použity tak, jak bylo rozhodnuto při schvalování dotace.“

PENĚZ JE LETOS MÉNĚ

Protlačit ke schválení peníze na klatovské projekty nebude jednoduché. Podle Šidla leží ve sněmovně už přes 420 žádostí z celé republiky. Letos se ale nebude porcovat medvěd, jen malé medvídě. Na přerozdělování budou mít poslanci k dispozici zhruba 1,5 miliardy korun z uměle vytvořených rezerv státního rozpočtu.
Množství žádostí na stolech jednotlivých poslanců není jediná překážka, která může bránit přidělení peněz pro projekty z Klatovska. Návrhy na schválení dotací pro klatovský region se budou předkládat společně s ostatními z celého Plzeňského kraje. „Musíme se domluvit s kolegy zvolenými za Plzeňsky kraj, které projekty budeme nakonec prosazovat. Jsme ale schopni se domluvit a jednat spolu napříč politickým spektrem,“ uklidňuje své voliče poslanec za KSČM Karel Šidlo.

26.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz socialistických vozidel v Hnačově 2016.

Na Hnačov se sjedou socialistické vozy

Jízdárna Světce
14

FOTO: Proměna Jízdárny sklízí ceny

Postrach klatovských obchodů opět kradl zboží

Klatovy – Postrach prodavaček opět udeřil. Jde o 19letého mladíka R. G. z Nýrska, který nepřestává krást v klatovských obchodech, i když mu reálně hrozí, že skončí za mřížemi.

Simona Kadlecová pojede na tenisové mistrovství ČR

Mariánské Lázně, Klatovy – O obrovské překvapení a velkou senzaci se v polovině května na dvorcích v Mariánských Lázních při oblastním přeboru dorostenek postarala tenistka LTK Klatovy Simona Kadlecová, kterou turnaj zastihl ve výtečné formě.

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Policie hledá muže z Klatov. Zmizel z domova pro seniory

Letiny - Senior byl naposledy viděn v úterý při večeři přibližně v 18 hodin v Domově pro seniory v Letinech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies