VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klatovsko žádá díl z "medvěda"

KLATOVSKO - Dokončení rekonstrukce základní školy v Horažďovicích, vybudování nových kabin pro hřiště v Bolešinech nebo dotace na výstavbu hřiště s umělým povrchem pro celé Pošumaví.

26.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Takové projekty chtějí získat v příštím roce dotaci ze státního rozpočtu. S žádostí o pomoc se proto příslušní starostové obrátili na klatovského poslance zvoleného za Plzeňský kraj Karla Šidla (KSČM). Během listopadu dojde na tzv. „porcování medvěda“, kdy budou poslanci podávat pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu, a vyjednávat tak peníze pro své regiony.

ŽÁDOSTÍ JE DOST

„Ještě nevím, zda mě osloví také starosta Klatov s žádostí o pomoc při shánění peněz na dokončení oprav ZŠ Masarykova. Ty byly zatím financovány z městského rozpočtu. Jinak čekám už jen na podklady k dotacím od starostů, se kterými jsem jednal,“ vysvětluje poslanec Karel Šidlo.
V posledním roce sílil hlas Zelených, kteří chtějí změnit pravidla k přerozdělování peněz pro kraje a obce. Má takový návrh podle Karla Šidla šanci na úspěch? „Je to problematické. Koalice je slabá a nejednotná. Může to vyjít, ale nemusí. Když medvěd nebude, tak to určitě nebude tragédie. Já osobně bych podpořil návrh, aby medvěd zmizel,“ říká klatovský poslanec a dodává: „Není totiž možné hodnotit kvality poslance podle množství peněz, které do kraje pošle.“
Lobování poslanců za své regiony má v parlamentu dlouhou tradici. Ne všichni poslanci toto opatření vítají. Šidlo k tomu říká: „Nejde o nekontrolovatelné peníze, ale je to nesystémové. Vše závisí na subjektivním rozhodnutí předsedy rozpočtového výboru a ministra financí, jaké projekty budou schváleny.“ Přes veškeré výhrady, kterých si jsou poslanci v souvislosti s „porcováním medvěda“ vědomi, mají podle poslance Šidla peníze pro regiony smysl: „Určitě je to smysluplné využití peněz. Takové peníze jsou totiž více sledované. Nikdo si netroufne, aby předkládaný projekt byl nevýhodný nebo nedořešený, nebo aby byly peníze nakonec použity na něco jiného, než byly určené. Bývá vytvořen kontrolní orgán, který kontroluje, zda jsou peníze použity tak, jak bylo rozhodnuto při schvalování dotace.“

PENĚZ JE LETOS MÉNĚ

Protlačit ke schválení peníze na klatovské projekty nebude jednoduché. Podle Šidla leží ve sněmovně už přes 420 žádostí z celé republiky. Letos se ale nebude porcovat medvěd, jen malé medvídě. Na přerozdělování budou mít poslanci k dispozici zhruba 1,5 miliardy korun z uměle vytvořených rezerv státního rozpočtu.
Množství žádostí na stolech jednotlivých poslanců není jediná překážka, která může bránit přidělení peněz pro projekty z Klatovska. Návrhy na schválení dotací pro klatovský region se budou předkládat společně s ostatními z celého Plzeňského kraje. „Musíme se domluvit s kolegy zvolenými za Plzeňsky kraj, které projekty budeme nakonec prosazovat. Jsme ale schopni se domluvit a jednat spolu napříč politickým spektrem,“ uklidňuje své voliče poslanec za KSČM Karel Šidlo.

26.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Babybox. Ilustrační foto.

Čtvrté děťátko z plzeňského babyboxu dostalo jméno Pavel

Dobový inzerát z klatovských novin z let 1900 - 1910

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo 381

Vítězem turnaje v Nalžovských Horách se stal strakonický 3D Team

Nalžovské Hory – Devátý ročník turnaje v malé kopané „Hledá se! …vítěz memoriálu Vojtěcha Marka“ našel minulou sobotu opět své vítěze.

FOTO: Koukáme na svět

Klatovsko - Hodně štěstí, zdraví a spokojenosti do života přeje Deník.

Tip pro vás: Poběžovice se vrátí do dob baroka

Poběžovice – V letošním roce si Poběžovice připomínají dvě významná výročí osobností související s barokem.

Klatovům stojí v cestě třetiligové Domažlice

Klatovy – Pohádky z minulých dvou ročníků národního fotbalového poháru MOL Cupu, kdy přivítali na svém hřišti prvoligové týmy Mladé Boleslavi a Jihlavy, si chtějí v letošní sezoně zopakovat fotbalisté divizního SK Klatovy 1898.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení