VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černíkov souží kvalita vody

ČERNÍKOV - „Máme malé dítě a opravdu se bojíme vodu používat. Musíme ji kupovat v obchodě,“ říkají občané

9.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Zhoršená kvalita pitné vody trápí již řadu let obyvatele obce Černíkov na Klatovsku. Radnice hledá řešení, jak situaci v obci a problém defeinitivně urovnat ke spokojenosti všech.
„Někdy to je opravdu špatné. Voda je do červena a občas páchne bahnem. Doma ji na pití vůbec nepoužíváme a nakupujeme v obchodě vodu balenou,“ říká Zdeňka Kotlanová z Černíkova. „Když je čas, jedeme si pro vodu do lesní studánky za vsí. To dělá řada sousedů,“ dodává.
Ve vodě mají Ćerníkovští více manganu a železa. „Stav vody je horší, dokonce je mírně zabarvená v některých částech obce. Může za to podloží ve zdejší lokalitě. K tomu ještě poklesly spodní, vody a tak se podloží začalo vyplavovat,“ popisuje problém starosta obce Černíkov Jaroslav Slachta. „Nikdy nám radnice neřekla, jestli je voda závadná, nebo nezávadná. Víme jen, že není vhodná pro kojence. Vodu doma normálně používáme, ale přiznám se, že na pití si raději vezmeme balenou vodu,“ říká Radka Pečená.
„Máme malé dítě a opravdu se bojíme vodu používat. Musíme ji kupovat a nebo dovážet, což je finančně náročné. Doufali jsme třeba, že by obec mohla zajistit dovoz pitné, nezávadné vody pro kojence v cisternách, ale to je asi nenapadne,“ zlobí se mladá maminka, která nechce být jmenována. „Od hygieniků jsme dostali výjimku na tři roky. Do té doby musíme situaci řešit. Máme připravené některé návrhy, které musíme ještě projednat s odborníky,“ říká starosta. „Vodu využívají i obyvatelé bytovek i v hostinci. Já osobně doma vodu také používám a nic mi není. Je opravdu potvrzeno, že zdejší voda neublíží, a tak nikdo nemusí mít strach,“ doplňuje informace místostarosta Jan Hladík. „Mohu potvrdit, že se problémem zabýváme a že řešení se již rýsuje. Nyní například řešíme, zda vodu do obce nově přivedeme například z Nýrska, nebo zbudujeme úpravnu vody,“ řekl místostarosta Černíkova Jan Hladík.
„Odběry vzorků vody vČerníkově ukazují, že obsah manganu a železa není tak vysoký , aby se voda nemohla konzumovat. Doporučuji, aby vodu nekonzumovali kojenci a všechny děti. Zdravotní rizika u konzumentů se mohou vyskytovat při větší, nebo dlouhodobé konzumaci vody. Pokud se obci podaří problém odstranit do 3 let, jak platí výjimka, neměla by mít konzumace této vody na dospělé občany žádný vliv,“ řekl Tomáš Příbek zhygienické stanice vDomažlicích.

9.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Měčíně už potřetí překopl pracovník plynové potrubí

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Opustili nás...

Klatovsko – Na Klatovsku, Sušicku a Horažďovicku jsme se v minulém týdnu rozloučili:

Muži, který pořezal souseda, hrozí deset let vězení

Klatovy – Dlouhodobé sousedské spory, které vyvrcholily v pátek v noci v Masarykově ulici v Klatovech, dostaly jednoho z aktérů do vězení. Jeden muž pořezal druhého a teď mu hrozí až deset let za mřížemi.

Park rozhodne o osudu stromů ohrožujících hotel

Modrava – Co nejrychleji se bude podle mluvčího Jana Dvořáka snažit Správa Národního parku Šumava vyřídit žádost o pokácení stromů v porostu, odkud minulý týden v noci ze čtvrtka na pátek spadla část stromu, která v Modravě prolétla stejnojmenným hotelem.

Naši prvňáci ze ZŠ Sušice, Lerchova

Klatovsko - Ve středu 20. září najdete v Klatovském deníku prvňáky z 1. A a 1. B ze ZŠ Sušice, Lerchova

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení