Peklo na zemi zřejmě prožívá 43letá žena z vesničky nedaleko Nýrska. Tu dlouhodobě psychicky i fyzicky týrá její o pět let starší přítel, tentokrát ji napadl přímo na návsi.


Násilník na ženu neútočil poprvé. Vyhrožoval jí a bil ji už v minulosti vícekrát, a to dokonce i před dětmi. Letos byl proto už dvakrát v souladu s novým zákonem o domácím násilí vykázán z domu, vždy na deset dní. Ani to však nepomohlo, na družku zaútočil potřetí. „Ženě přímo na návsi spoutal ruce kovovými pouty a vyhrožoval jí, že ji zabije. Důvodem byla pravděpodobně žárlivost,“ řekl Deníku informovaný zdroj. Policie už se začala případem zabývat, muž je podezřelý z trestných činů násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a z omezování osobní svobody, za což mu hrozí až dvouletý nepodmíněný trest.


Při posledním útoku sice nešlo o klasické domácí násilí, podle odborníků však těchto případů přibývá. „Od začátku letošního roku evidujeme už čtyři případy, kdy byl násilník vykázán z domu,“ potvrdila Dana Ladmanová z klatovského okresního policejního ředitelství. Domácí násilí se zdaleka netýká jen lidí z nejnižších společenských vrstev, což dokazuje i jeden z letošních čtyř případů z Klatovska – oba manželé jsou vysokoškoláci, navíc v poměrně významném postavení.

Domácí násilí často zůstává utajeno


Hlavním problémem domácího násilí je, že velmi často zůstává utajeno. „Prokázání domácího násilí je velmi složitý problém, neboť se odehrává za zavřenými dveřmi domácností a navenek proniknou signály, které mohou být vysílány agresory a mají mnohdy vzbudit falešný dojem, že je vše v pořádku,“ potvrdila Deníku kromě Ladmanové i vedoucí sociální poradny Oblastní charity v Klatovech Jitka Komrsová. Ta upozornila i na další problém: „Nově se začíná hovořit nejen o násilí mezi partnery, ale i o páchaném násilí na seniorech nebo dětech. V 80 % rodin, kde dochází k domácímu násilí, vyrůstají děti, čímž je situace ještě mnohem komplikovanější, neboť dítě se nedokáže v této situaci vyznat a může se přiklonit a sympatizovat i s osobou autoritativnějšího rodiče.“


Oblastní charita a další podobné instituce mohou týraným lidem pomoci, v některých případech je nutné obrátit se rovnou (či zároveň) na policii. Ta je oprávněna v odůvodněných případech násilníka vykázat na deset dnů z domu. Policista je zároveň povinen ve lhůtě do tří dnů od vydání rozhodnutí o vykázání provést kontrolu, zda rozhodnutí o vykázání dodržuje vykázaná osoba i ohrožená osoba. Desetidenní lhůta se nedá zkrátit, je naopak možné ji prodloužit, pokud se čeká na rozhodnutí soudu.

Co říká o domácím násilí zákon

§ 215 a - Týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě
odst.1) Kdo týrá osobu blízkou nebo jinou osobu žijící s ním ve společně obývaném bytě nebo domě, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.
odst. 2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odst.1 zvlášť surovým způsobem nebo na více osobách, nebo
b) pokračuje-li v páchání takového činu po delší dobu.