Posledním smutným případem je smrt 84letého muže z Velhartic, který byl o víkendu nalezen svými příbuznými utopený v náhonu tamního mlýna. „Muž, který nezanechal žádný dopis na rozloučenou, měl na rukou připevněná kovová závaží,“ upřesnil zdroj, který je o případu informován. Přivolaný lékař sice předběžně vyloučil cizí zavinění, sebevraždu ale musí definitivně potvrdit nařízená soudní pitva.

Smrt důchodce by tak byla již letošní třináctou dokonanou sebevraždou na Klatovsku. Minimálně dalších pět lidí se podařilo zachránit poté, co si sáhli život. Pokud by nastolené tempo pokračovalo, byly by letos překonány všechny smutné rekordy.

Šokující navíc je, že lidé volí stále drastičtější metody. Kromě již zmíněného utopení to bylo například vypití chemického rozpouštědla, lehnutí si pod vlak či skok z okna. Klatovská okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová navíc upozornila, že nejenže přibývá sebevražd, ale některé jsou dávány na odiv, což dříve nebývalo. „Byla to například ta, kdy se muž oběsil nad železniční tratí a byl vidět z projíždějících vlaků,“ uvedla Vítovcová.

Podle odborníků nejsou na Klatovsku hlavním důvodem sebevražd těžké duševní poruchy, ale situace ve společnosti. Na život si sahají především lidé, kteří mají vztahové problémy, společenské problémy, či se ocitli v dluzích, které nejsou schopni splácet. „Někdy se to popisuje až jako epidemie. Lidé nevědí, jak ze svých problémů, a když slyší, že se zabil ten či onen, tak je napadne, že to je také cesta,“ řekl nedávno Deníku psychiatrického oddělení Klatovské nemocnice Jiří Navrátil. Ten dodal, že sebevražda bývá někdy jakýmsi voláním o pomoc. „Pokud má někdo problémy a neví, jak je vyřešit, je vždy nejlepší se obrátit na lékaře. Ti mu pomohou,“ uvedl primář.