VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Větrníky u Střížovic nebudou, lidé je odmítli v referendu

Střížovice - Osm dvě stě metrů vysokých stožárů. Takový soubor větrných elektráren měl vyrůst u Střížovic na jižním Plzeňsku. Stavět se ale nebude. Obyvatelé Střížovic větrníky v sobotním referendu odmítli.

1.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Referendum mělo obrovskou účast. Z 317 právoplatných voličů jich do volební místnosti dorazilo 262, tedy téměř 83 procent. A jak hlasovali? 119 lidí pro výstavbu, 136 proti. Sedm hlasovacích lístků bylo neplatných. Výsledek je tedy jasný. Větrníky nebudou.

Hlavním argumentem odpůrců větrníků bylo to, že znehodnotí krajinu, navíc značně osídlenou. „Byl to základní kámen úrazu. Ty elektrárny by narušily krajinný ráz celého regionu. Dalším důvodem byly obavy z výrazného poklesu cen nemovitostí v okolí větrníků, ke kterému by jistě došlo. Měli jsme také určitou obavu o lidské zdraví. I studie EIA totiž připouští, že to může působit na lidi, například vyvoláním určité rozmrzelosti," vysvětlil předseda občanského sdružení Střížovice pro život Pavel Hajšman.

Vysoká účast v referendu jej mile překvapila. „Jsem strašně rád, že přišlo tolik lidí. Je vidět, že místním to není lhostejné. Výsledek je těsný, ale hovoří jasně," doplnil Hajšman.

„Je to super. Lidé ve Střížovicích se zaplaťpánbů probudili. Sice to bylo o prsa, ale odpůrci vyhráli. Výsledek by nebyl tak těsný, kdyby mohli hlasovat i lidé, kteří ve Střížovicích sice nemají trvalé bydliště, ale tady v okolí staví, mají tu chalupy, chaty a parcely," řekl kastelán nedalekého nebílovského zámku Pavel Fiala. Barokní zámek by větrníky převyšovaly hned pětkrát.

Rozhodující pro obec

Zastupitelé Střížovic se budou výsledkem referenda řídit. Občanům to v sobotu odpoledne v obecním rozhlasu slíbil sám starosta Josef Fejfar. „Ano, je to pro nás rozhodující," řekl Deníku. „Znamená to vlastně, že se nebudou vytyčovat pozemky pro ty větrníky," upřesnil starosta.

Sám se referenda účastnil také. A hlasoval pro. Obec by podle něj měla z větrníků značný finanční prospěch. „Získali bychom peníze na kanalizaci, vodovod, opravy silnic a další. Lidé ale jasně řekli, co chtějí, a já se tím budu řídit," sdělil Fejfar.

Německá společnost Ostwind, která se záměrem na výstavbu větrníků přišla, nabídla obci jednorázový příspěvek 6,75 milionu korun a roční příjem 1,2 procenta z toho, co větrníky vydělají. Navrhla též zřídit fond na rozvoj obce Střížovice a okolí, do kterého by z výnosů větrných elektráren ročně putovalo 0,8 procenta ze zisku elektráren. Za pětadvacet let by to bylo téměř sto milionů korun.

Ostwind však nyní ve Střížovicích končí. „Bohužel nemůžeme pokračovat v územním plánu," uvedl zástupce společnosti Martin Vojáček. Samotného jej překvapila vysoká účast lidí v referendu. „Ukázalo se, že to téma lidi zajímá. Přemýšlejí nad tím, co to vlastně znamená čistá energie a co jsou to obnovitelné zdroje. A přestože to tak na první pohled nevypadá, toho výsledku si vážím. Vážím si toho, že pětačtyřicet procent lidí se vyjádřilo pro výstavbu větrných elektráren. Těmto lidem můžu poděkovat," nechal se slyšet Vojáček.

Ano, jsou vysoké a jsou vidět

Na argument odpůrců, že větrníky naruší krajinný ráz, odpovídá jednoduše. „Když se zeptáte krajináře, řekne vám, že krajinný ráz je tvořený člověkem. Taková je teorie. Ve světě se staví větrné elektrárny ostošest a až třicet procent toho energetického mixu by do budoucna mohly dělat právě ony. Každá taková elekrárna je ale vysoká, musí se postavit na kopci, a ano, je vidět. Jedná se však o zelenou energii," pronesl Vojáček. Společnost Ostwind už se rozhlíží po jiné lokalitě. „Nové lokality máme, prověřujeme a hledáme," řekl Vojáček.

O větrných elektrárnách se ve Střížovicích začalo nahlas hovořit loni na podzim. Záměr tehdy vyvolal velkou vlnu nevole. Vznikl petiční výbor, jenž sbíral podpisy lidí, kteří s výstavbou nesouhlasí. Na základě toho pak zastupitelé rozhodli, že o větrnících v březnu udělají veřejné hlasování. Co se týká petice, pod ni se lidé podepisovali ještě v nedávných dnech. V pondělí pak členové petičního výboru předali na Krajský úřad v Plzni archy s téměř třemi tisíci podpisy.

Autor: Miroslava Vejvodová

1.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Starosta: Správa parku nás tahala za nos

Ilustrační foto

Senior se zřítil ze střechy, letěl pro něj vrtulník

Gambrinus den opět zve na největší pivní zahrádku

Plzeň - Už víte, co budete dělat v sobotu 24. června?

Hrádku se vzdálil postup do 1. A třídy

Klatovsko – Ve čtvrtek vstoupily do barážových bojů další fotbalové týmy z Klatovska. Sen v podobě postupu do 1. A třídy by si chtěli splnit fotbalisté Hrádku v souboji s Křimicemi.

FOTO: Děti nadchla přestřelka, ale i vojenská technika

Klatovy – Stovky nadšených dětí byly ve středu k vidění v klatovských dragounských kasárnách. Tamní 142. prapor oprav totiž uspořádal již tradiční den otevřených dveří a nabídka byla bohatá.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies