Další člověk, který chtěl ukončit svůj život skokem ze známého Ostrovského mostu v Karlových Varech, stál na jeho římse v neděli kolem půl páté odpoledne. Co ale tentokrát vedlo čtyřicátníka k tomu, že chtěl spáchat sebevraždu? Chtěl se skutečně zabít nebo vyřešit své osobní problémy tímto nedůstojným způsobem?

V neděli kolem půl páté odpoledne dotyčný telefonoval na tísňovou linku 112 a vyhrožoval sebevraždou. „Do telefonu uvedl, že skočí z Ostrovského mostu," řekla policejní mluvčí Martina Hrušková. Na místo okamžitě vyjela policejní hlídka z obvodního oddělení Rybáře. „Policisté muže zajistili ve chvíli, když ještě telefonoval," uvedla Hrušková. Sebevrah předal policistům telefon, chytil se římsy mostu a policisté muže stáhli. „Dle policistů byl muž nejspíš pod vlivem alkoholu a odmítl se podrobit dechové zkoušce," řekla mluvčí Hrušková. Na místo pokusu o sebevraždu policisté povolali také sanitku s lékařem. „Dle jeho rozhodnutí umístili muže na záchytku," pověděla Hrušková. Po vystřízlivění byl převezen na psychiatrické oddělení.

Skokani, jak sebevrahy nazývají policisté, trpí ve většině případů psychickými problémy. „Většinou zavolají na tísňovou linku s tím, že chtějí pomoci," řekl mluvčí karlovarských policistů Pavel Valenta. Je nutné si uvědomit, že nejen policisté, ale i hasiči nebo lékaři v těchto případech při pokusu pomoci lidem, kteří se rozhodnou ukončit svůj život například skokem z mostu, nasazují hlavně své vlastní životy.

V Plzeňském kraji řešili v loňském roce policisté celkem čtyřiadevadesát případů sebevražd. Oproti roku 2010 toto číslo kleslo o třináct činů. „Sedmadvacet těchto případů se odehrálo na území města Plzně. Na dalších pozicích je jižní Plzeňsko s patnácti případy a Klatovsko se čtrnácti," uvedla mluvčí policistů Plzeňského kraje Martina Korandová.

V jedenapadesáti případech si sebevrazi ke svému činu vybrali provaz. „V deseti případech se jednalo o zastřelení legálně drženou zbraní a 9 osob ukončilo předčasně svůj život skokem pod jedoucí vozidlo. Dalším způsobem spáchaných sebevražd byl skok z výšky, otrava léky či utopení," vypočítala statistiku mluvčí.

Podle ní se mnohem častěji k dobrovolnému ukončení života uchylují muži než ženy – osmašedesátkrát policisté vyjížděli k případu, ve kterém figurovali muži, a šestadvacetkrát se jednalo o sebevražedkyni.

„V případě zjištění motivu byly nejčastějším důvodem k sebevraždě rodinné, existenční a psychické problémy," dodala Korandová.