Místo poklidné snídaně si vezme Petr Koubek z Domažlic kyblíček a vyrazí na zahrádku sebrat slimáky.
„Jen co zapršelo, vylezly jich snad stovky. Vstávám o hodinu dřív, seberu ty slizouny a pak teprve mohu odejít do práce. Odpoledne začínám nanovo. Je to nekonečný boj, ale kdybych to nedělal, sežerou mi celou zahrádku."

Slimákům, kteří jsou metlou nejen pro zahrádkáře, ale i zemědělce, dala letošní teplá zima zelenou.
„Slimáci přezimují ve formě vajíček. Při normálních zimách dospělci vymrznou. Letos ale přezimovali i dospělci, takže slimáků je opravdu hodně. Zbavit se jich můžeme sběrem po dešti, brzy ráno nebo pomocí různých lapačů, jako jsou nádoby s pivem, piliny, popel. Tyto metody jsou účinné pouze, když je sucho," uvedl Jan Hinterholzinger, předseda Českého zahrádkářského svazu.

„Plži mi sežrali zeleninu i kytky. Denně jich seberu kolem stovky a druhý den jsou tu zas. Už jsem nemilosrdná. Zabíjím je klackem, na jehož konci je hřebík. Jak plže najdu, propíchnu ho. Pak je všechny odnesu daleko od zahrady," popisuje svůj boj se škůdci paní Jana.

A jak se dá ještě se slimáky bojovat?
„Mám vyzkoušený prostředek, který je sice drahý, ale pomáhá. Jmenuje se Ferramol a neškodí plodům ani domácím zvířatům, pokud by ho náhodou sežrala. Na záhonku slimáky opravdu zlikviduje. Jsou ale i na trávnících a klidně si zas přelezou do záhonku. Použít tento prostředek i na trávník si může dovolit jen velmi zámožný člověk, takže ostatním nezbude nic jiného než je vysbírat. Ještě jedna dobrá rada existuje. Slimáci jsou vlastně kanibalové. Pokud mrtvé vysypete do bezpečné vzdálenosti od zahrádky, velká většina živých si je najde a zahrádka je alespoň na chvíli v bezpečí," radí Alexandr Kubáček, okresní předseda zahrádkářů.

Jedy na škůdce na bázi aldehydů jsou ale smrtelně jedovaté pro domácí zvířata. Do granulí jsou sice přidávány odpudivé látky, které by domácí mazlíčky měly od konzumace odrazovat, očividně však natolik účinné nejsou.

„Pes je zvědavý, spolkne pár granulek a je to. Malý pes nebo štěně zemřou v bolestech i do pouhých dvou hodin," říká domažlický veterinář Josef Vítek, který před používáním těchto jedů v místech výskytu psů důrazně varuje.

Jde podle něj o jednu z nejčastějších příčin otravy. Při podezření na otravu je nutné vyhledat zvěrolékaře co nejrychleji. První pomocí je vyvolání zvracení.