Se slunečným a teplým počasím odstartovaly na Klatovsku jarní práce. „Počasí v těchto dnech je pro přípravy jarních prací jako stvořené. Pole jsou vyschlá a zemědělci mohou do nich vjet s těžkou technikou,“ říká ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová.

„V těchto dnech se chemicky různými postřiky ošetřují ozimy a řepky, zahnojuje se pod kukuřice a hlavně odstartovaly přípravy na jarní práce,“ pokračuje Jandová.

„Připravuje se půda pro setí jařin, a to jarních pšenic, jarních ječmenů a ovsa. Čím dříve se zasejí, tím lépe,“ hodnotí situaci předseda Rolnického družstva Úhlava v Dolanech Josef Balín.

„Využili jsme dobrého počasí. Máme ošetřeno asi 170 hektarů řepky a zahnojeny kukuřice. Oproti loňskému roku máme asi týden zpoždění. Současný vlahý deštík může všemu jen prospět,“ pokračuje Balín. V Rolnickém družstvu Úhlava v Dolanech ale sejí na jaře jen minimum jařin.

Zemědělci si prozatím chválí i průběh zimy. „Ozimé plodiny přezimovaly nejspíše dobře. Díky vyšší sněhové pokrývce mají rostliny dostatek vláhy. Ani později, když byla pole bez sněhu a mrzlo, jsme nezaznamenali žádné problémy. Průběh letošní zimy prozatím považuji za bezproblémový. Jaká bude letošní úroda, budeme však vědět, až budeme mít obilí v létě sklizené pod střechou,“ řekl Deníku ředitel Měcholupské zemědělské, a.s. Zdeněk Vlasák.

To potvrzuje i Josef Balín. „Měli jsme strach před několika dny, kdy nás zlobily holomrazy, že nepřežije například řepka, která je hodně náhlá na počasí. Vše ale vypadá zatím dobře. Ozimá pšenice je ale slabá, nějaké škody jsou zaznamenány na řepce, ale déšť a teplo mohou minimální ztráty nahradit tím, že se zbytek zmátoří,“ dodal zemědělec.